Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sirkulasyon motoru

mevlut

Bronz 4 Üye
Degerli arkadaslar. Hepimiz kaplumbagalara gonul vermis insanlariz. Aslina baktiginizda 3-5cm suda kaplumbaga beslenmemesi gerektigini bu forumu az cok takip eden uyeler olarak hepimiz ogrenmisizdir. Filtre konusunu okumusken bir konuda tecrubelerimi aktariym dedim. Akvaryumum 120*60*50(su yuksekligi 57).eheim 2012-jbl i200 iç,jbl cristal profi 1501e ve eheim 2224 dış filtreler olmak uzere dort adet filtre ile temizligi maksimumda tutmaya calisiyorum. Akvaryumun dibinde kum olmamasina ragmen kiyida kosede mutlaka atiklar birikebiliyor. Bu nedenle iki adet eheim miknatisli sirkulasyon motoru aldim. Dibe
Yakin duruyorlar. Urunler vantuzlu degil. Miknatisli. Yani cam temizleme aparatlari gibi pervaneyi istediginiz tarafa elinizi sokmadan cevirip kalan atiklari havalandirabiliyorsunuz. Urunun adi eheim stream
On2000 veya 4000.cok basarili bu urunu sitedeki arkadaslara tavsiye ederrim. Okudugum kadariyla res ler bu akintilardan rahatsiz olmuyorlar. Ayrica istediginizde calistiradabilirsiniz. Benim iki adet sirkulasyon motoru 7/24 calisiyor. Ve akvaryumun dibinde bu nedenle hic tortu birakmiyor. Ince silis kum kullanan ve bitki besleyen arkadaslara bunu onermem .kumu havalandiriyor neticede. Ama akvaryumunuzun dibi daha kalin kumla tasla veya cakilla kapliysa emin olun buyuk rahatlik.tercih olarak icinde su ve elektrigin bir arada oldugu bu hobide elimden geldigince alman urunu kullanmaya ozan gosteriyorum. Eheim stream on un en guzel tarafi bence son derece sessiz,resler icin oldukca guvenli,miknatisla yonu her an degistirilebilir ve guclu olmasidir. Bende 2000 lt/saat ve 4000lt/saat olmak uzere karsilikli iki adet bulunmakta. Boylelikle mumkun oldugunca dairesel sirkulasyonda basarili oldugumu dusunuyorum.

Cvp: Sirkulasyon motoru

filtre sayısı biraz fazla değil mi? keşke sump düşünseydiniz

kıyıda köşede biriken atıklar olur ölü bölge deniyor o bölgelere sirkülasyonun olmadığı yada yetmediği bölgeler yani, bu tabi sadece debinini yetmemesinden değil konulan ekipmanlardan dolayıda olabiliyor ( misal benim kuru alan rampasının arkasında var )

sirkülasyon-dalga motoruna bende bakıyorum acıkcası hem dip süpürme işlemini azaltmak hem ısıtıcının ısıttıgı suyu daha iyi çevirmek için 1000 lik kafa motoru denedim kumlu zeminde  kuma göre ayarlayınca kum kalkması gibi birşey yaşamadım hatta.

1000 likle gözlemlediğim kaplumbağamın hosuna gittiği zamanlar oldu bulunduğu yere gelip akıntıya karşı yüzüp duruyordu ara ara, ayrıca altına geçip kabuğunu kasıyordu.

benim denememin sonucunda 2500-3000 ltlik olan bir dalga motoru 1 metrelik benim akvaryumumda istediğim dip akıntısını sağlıycak düzeyde. hydor a göz atıyorum ben oda italyan malı kolay kolay sıkıntı çıkarcağını sanmıyorum ve zamanlayıcı uyumlu dalga motorları, 7/24 çalıştırmak yerine ara ara çalıştırıp kaplumbağanında dipte fazla yorulmasını  istemem

Cvp: Sirkulasyon motoru

Sump i birdahaki seferdevumuyorum. Ama olu bolgelerde dahi gayet iyi randiman aliyorum

Geri