Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Slider Alt Türleri

AEK

Bordo Bereli
Merhaba arkadaşlar,

Bir süredir merak edilerek sorulduğu için bu konuyu açmayı uygun buldum. Size bildiğim dört slider alt türünü resimlerle tanıtıyorum.

Tümü Amerika kıtasında yaşar. Bölgeleri değişkenlik göstermektedir. Kırmızı yanaklılarla aynı şekilde beslenir ve sisteme ihtiyaç duyarlar. İki kırmızı yanak ne kadar birbiri ile anlaşma veya kavga etme olasılığına sahipse hepsi aynı durumdadır. Birbirleri ile de karma olarak bu şekilde yaşayabilirler. Alt türlerin çiftleşmesi biyolojik bariyer ile mümkün olamamaktadır. Sadece çiftliklerde genetik oynama ile mümkün olmaktadır.

Red Eared Slider (RES): Esasen kırmızı kulaklı olarak geçmekte olup halk arasında adı kırmızı yanak olarak bildiğimiz kaplumbağadır. Yanaklarında kırmızı belirgin leke vardır. Üst kabukları koyu yeşildir. ince sarı çizgiler vardır. Derisi yeşildir.
mailto:/img145/8882/redearedsliderr.jpg

mailto:/img198/3650/redearedslider.jpg

Cumberland Slider: Yanaklarında kırmızı leke yoktur. O bölgede kalın sarı çizgi vardır. Deri rengi bazılarında daha açık yeşildir. Üst kabuktaki sarı çizgiler daha kalındır.
mailto:/img23/4444/cumberlandslider.jpg

mailto:/img32/5681/cumberlandsliderr.jpg

Rio Grande Slider: Yanaklarında kırmızı lekeler vardır. Üst kabuk cumberland gibi kalın sarı çizgilerden oluşur. Bir çoğunda sırt kabuklarında boylamasına şerit gibi gene kalın sarı çizgiler vardır. Yani genel olarak kabuk cumberland, deri RES gibidir. Kabuklarında yada çizgilerinde turuncu hakim olanlarıda vardır.
mailto:/img189/4087/riograndeslider.jpg

mailto:/img715/3951/riograndesliderr.jpg

Yellow Belly Slider: Yanaklarında çok kalın yukarıdan aşağı yada hafif eğimli sarı çizgi vardır. Alt kabuk sarı renkte olup genelde boynun altına doğru olan bölümde iki siyah nokta vardır. Deri renkleri siyaha yakın derecede koyudur.
mailto:/img829/9734/yellowbellyslider.jpg

mailto:/img717/6685/yellowbellysliderr.jpg

Cvp: Slider Alt Türleri

Bu türlerden İstanbulda bulabileceğim bir yer varmı?

Bildiğim kadarıyla şu an için İstanbul' da sadece red eared slider bulunmakta.

Çok güzel bilgiler teşekkürler.

Bilgilendirme için çok teşekkür ediyorum emeğinize sağlık. Rio Grande Slider ve Yellow Belly çok hoş. res de güzel ama benım en cok Rio Grande Slider hosuma gıttı Türkiyede bulabilme ihtimalimiz varmı acaba :) yellow belly çanakkale ve bursada varmış sanırm sadece.

Malesef rio grande olana hiç rastlamadım. Belki bir kaç kişide vardır. Ama onlarda kırmızı yanakların arasına karışarak geliyor. Hatırlamasamda bir arkadaşın burada resmini eklediği kaplumbağa bu türe benziyordu. Hatta high colour yani turuncu olanından bulmak tamamen imkansız.

Ankaradaki petshoplara bazen yellow belly slider ve rio grande slider karışabiliyor

Denk gelen olursa haber verebilir, rio grande ile slider türlerini tamamlamayı düşünüyorum.

Ankarada RES dışında özelikle rio granda ve yellow belly gören olursa mutlaka haber versin arkadaşlar. Bende görürsem anında buradan yazarım zaten.

ben de birkaçkez görmüştüm araya karışanları yine gidip bakıcağım yellow belly veya rio grande slider görürsem alırım

birde sormak istiyorum painted turtle slider türü değilmi ? ben öyle biliyorum

flyingturtle' Alıntı:
birde sormak istiyorum painted turtle slider türü değilmi ? ben öyle biliyorum

Painted ayrı bir tür. Onunda alt grupları var.

Paintedları sliderlardan ayıran en önemli özellik painter türü kaplumbağaların kanında doğal antifiriz bulunması. Bu sayede sıfırın epey altındaki sıcaklılarda bile donmadan hayatta kalabiliyor. Yani sliderların hayatta kalamayacağı soğuklara dayanıklılar ve yaşam alanları sliderlara göre daha kuzeyde

Tip olarak benzerlik olsada farklı bir tür. Slider türleri ana bölge olarak abd güneyi ve meksika dır. Painted türleri daha çok orta ve kuzey abd bölgelerindedir. Law ın dediği gibi paintedlerin soğuğa tolereleri çok daha iyi.

Rio Grande Slider bende bir tane var yaklaşık 15cm boyunda aradaki fark bu makaleyi okuyunca dikkatimi çekti yoksa sadece kabuk rengi farklı diye düşünüyordum

Resim eklerseniz görmek isteriz. Hem kabuk hemde yanak lekeleri.

Bize Amcamın oğlu isviçreden getirmişti bir tane. Ama o zamanlar küçüktüm baya. Ölüm kabında baktık ve öldü maalesef. Yellow Belly Slider olduğunu anca şimdi öğrendim. Keşke şimdi getirse de baksam. :':)':)':)'( çok güzel bir türmüş. :59:

Aslında bu alt türlerden ABD de bolca bulunmakta, ama ülkemize gelen kaplumbağalar uzakdoğu çiftliklerinden geldiği için pek rastlayamıyoruz. Oralardaki üretim yoğun olarak RES.

Geri