Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

soft shell kaplumbağam

Gastamonulu

Bronz 2 Üye
            Bu siteyi uzun zamandır görüyordum , Elimde olan bir kaplumbağa var türü hakkında düzgün bir bilgi alamıyorum yardımcı olsanız sevinirim. Ayrıca yanına 2 adet kırmızı yanak düşünüyorum ,sizce sıkıntı yaparlarmı , tank 80-35 boy 50 .

mailto:/oAygjo.jpg
mailto:/BZGMyj.jpg
mailto:/pR2g6L.jpg

mailto:/RJGYDj.jpg

Cvp: Su kaplumbağası Türü

Kaplumbağanın türü softshell. Kırmızı yanak ile aynı akvaryumda yaşayamazlar

Sayın Ahmet kurt bey, yaşayamama nedeni nedir acaba, yaşama Alanları veya hastalık Geçme oranlarımı vardır.

african softshell turtle veya diğer adıyla nile softshell turtle.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Nil_kaplumba%C4%9Fas%C4%B1

farklı bölge ve farklı karakterde hayvanlardır.

Bu resimlerle cinsiyeti hakkında bir yorum yapılabilir mi ?

şu minicik şey nasıl 1 metre kadar büyür ya . Maşallah

Cinsiyet belirleme noktalarını bilmiyorum fakat hayvan daha çok küçük belirlenmesi için. Bakımını nasıl yapacaksınız?

Kırmızı yanaklar bulunduğu ortamda baskınlar o kendi aralarında bile baskınlık kurmak için saldırırlar.

bu aşamada resler tehdittir. ama ilerleyen süreçte bu softshellin karakteri chineese softshell gibi ise resleri öldürür. çeneleri güçlüdür. chineese'ler bölgecidir. kendi cinsinden biri dahi bölgesine girse öldürücü yaralanmalara kadar varabilen durumlar oluşur. bir belgeselde izlemiştim. ama bu hayvanın karakteri nasıl o konuda bilgim yok.

bu tür hakkında snapper arkadaşımız daha bilgili geldiğinde gereken bilgiyi verecektir.

Yumuşak Kabuklu Nil Kaplumbağası/Trionyx Triunguis

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği / Kasım 2012 Raporu

"Ergin fertlerde karapaks, baş, boyun, ön ve arka üyeler ile kuyruk
dorsallerinin rengi koyu kahverengidir. Genç bireylerde bu renk daha açıktır. Vücut dorsalinde
bu zemin rengi üzerinde çoğunlukla koyu sarı, bazen açık sarı olan benekler vardır. Ekstremiteler
üzerindeki beneklerin çapı; baş, boyun ve karapaks üzerindekilerin çapından daha büyük,
benekler ise yok denecek kadar seyrektir. Genç fertlerle ergin bireyleri ayırt etmede beneklerin
sayısı ve büyüklüğü rol oynar. Genç fertlerde daha iri, daha seyrek ve çok belirgin olan bu
benekler yaşlı fertlere doğru gidildikçe sayıca artar, boyları küçülür ve belirsizleşir. Erginlerin
ventral kısmında beyaz renk hakimdir, nadiren de olsa zemin rengi üzerinde benekler görülebilir.
Ekstremitelerde koyu kahverengi renktedir. Yumurtadan yeni çıkan yavruların vücutlarının
dorsal kısmı ergin bireylere göre daha açık kahverengidir. Vücutlarında sarı renkte benekler
mevcuttur. Vücut dorsaline dağılan sarı benekler erginlerdekine oranla çok daha büyük ve
seyrektir.
Ergin erkeklerde kuyruk daha kalın yapılı ve daha uzundur. Kloak açıklığı karapas
posterior kenarının dışında kalır. Dişilerde ise kloak açıklığı karapas posterior kenarını
anteriorundadır. Erkeklerdeki durumun yaşla bir ilgisi olduğu kesindir çünkü yavru bireyler
arasında böyle bir fark yoktur. Cinsel olgunluğa erişen erkek fertlerde prekloakal bölgenin
dişilerinkine oranla daha fazla uzaması sonucunda bu durum ortaya çıkmaktadır."

Bu da bir Chinese Softshell. Ancak bu vietnamese form denilen bir alt türü. 20-30 cm i geçmez. Res lerle asla yaşayamaz. Birbirlerini yiyorlar.

Nil kaplumbagasinin kucukken bundan nasil bir farki oluyor acaba ?

Alisarp' Alıntı:
Nil kaplumbagasinin kucukken bundan nasil bir farki oluyor acaba ?

Trionyx Triunguis / Yumuşak Kabuklu Nil Kaplumbağası

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=J2CUznZBa1Q[/video]

Pelodiscus Sinensis / Yumuşak Kabuklu Çin Kaplumbağası

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=fg1lBY7ew8s[/video]

Sanırım renklerine göre belirleniyor.
Snapper bu konudaki bilgisini paylaşacaktır diye tahmin ediyorum.

Yorumlarınız için teşekkür ediyorum, akvaryumu rese göre düzenleyecektim, ama farklı iklim hayvanları oldugu ögrendim, kafam karıştı, ne yapmalıyım sizce , forumda genel itibari ile Res için konular var, kum seçimi su sıcaklığı , ısıtıcı lambalara veya Mango köküne bu türdede ihtiyaç varmıdır ?

akvaryum düzeni reslerle aynı aynı ekipmanlar kullanılacak ısıtma, kuru alan uv lamba vs. yalnız tabanda biraz kalın silis veya çakıl olmalı. 2 mm kalınlığında yada civarı. suyu konusunda yabancı sitelerde dahil tam bir veri bulamadım ama 26 derece altına inme. yalnız bir kaçında elden beslenmesi tavsiye edilmiyor. yemi önüne ölçüsü oranında teker teker atarsan su krlenmeden yer.

başlığı değişip diğer türler başlığına alacağım haberin olsun. "soft shell kaplumbağam" olacak ismi.

-Su sıcaklığı 24-29 °C
-Kuru alan sıcaklığı 32 °C
-Akvaryum taban malzemesi olarak ince ve yumuşak kum tercih edilmeli
-UVB 5.0
-Kaplumbağanın plastronunun zarar görmemesi için akvaryumda pürüssüz nesneler kullanılmalı.
-Akvaryum derinliği imkanlar dahilinde azami tutulmalı.Kaplumbağanın kaçamayacağı şekilde düzenlenmeli

Benim bildiklerim bunlar.Daha fazla şey söyleyebilmek için araştırma yapmam gerek.
Sanırım Snapper daha fazla şey söyleyebilir bu konuda.

Çok güzel. Her türü ayrı ilginç. Nasıl sahiplendiniz acaba ?

Cvp: soft shell kaplumbağam

Nil ile başka türdeki softsheller renk ve desenleri ve vücut yapılarıyla birbirinden ayrılıyor. Ben renk ve desenlerinden hangi tür olduğunu anlayabiliyorum. Göz aşinalığı olmadan anlamak bi hayli zor. Genelde akvaryumcudan/petshoptan alınan yumuşak kabuklar %99,9 hatta %100 Çin Yumuşak Kabuklusudur.
Su ısısı RES lere göre biraz daha yüksek olmalı, ama 20 derecenin altına düşmeyen ısılarda sorun olmaz.
Taban malzemesi arkadaşların dediği gibi yumuşak kum. Ben taban malzemesi kullanmıyorum.
Mantar ve kirli suya hiç dirençleri yok, bu nedenle çok temiz ve ACI suları çok severler. Suyuna bir miktar İYOTSUZ tuz karıştırmak en iyi çözümdür. (Kaya tuzu)
Etçil ağırlıklı beslenir, mümkün mertebe çiğ balık ve yumuşakçalar ile besleyin.
Bir gün elinizden çıkarmak isterseniz bana ulaşın! Koleksiyonumda Vietnamese Pelodiscus sinensis de olsun isterim ;)

snapper, o halde kaya tuzunu parça kaya gibi koymak toz tuz yerine daha mı iyi olur. belli bir süreçte yavaşça erir. kibrit kutusu kadar bir parça. veya acı suyu sevdiğine göre haftada bir bir şişe maden suyu olur mu ? madenler yanında düşük oranda tuz da ihtiva ediyor.

Bu hayvanlar hassas olduğu için maden suyu içeriğinde onlara zarar verebilecek bir şey olup olmadığını bilmiyorum. Bu konuda bişey söyleyemem. Acı suyu tuzlu suya çevirmeyecek oranda tuz ihtiva eden parçalar konulabilir ancak takibi zor olur kanaatindeyim. En iyisi iyot içermeyen bir miktar tuz kullanmak olur.
İyot böbreklerini iflas ettireceği için iyot içermediğinden emin olmadığınız tuz kullanmayın. Önemli olan suda mantar oluşmamasına dikkat etmek . Bu hayvanlar çamurlu sulardan hoşlanmaz biraz daha Ph ı sert suları severler..

sedat o halde çankırı tuzu veya himalaya tuzu alacaksın. ama içeriğine bak sonradan iyot eklenmemiş olsun. salti ve safir markalar çankırı tuzudur. taneli olanlarından blursan onu tercih et. toz tuzlara nemlenmeyi önlesin diye magnezyum koyarlar. magnezyum kalsiyum eksikliğinde zarar verir.

Geri