Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

softshell kaplumbağa

brscn29

Yeni Üye
Kaplumbağamın gözlerinde bir problem var sanki yemi koklayarak buluyor akvaryumun camına gelişigüzel hareketlerle vururak yemi yemeye çalışıyor ama yeme isabet ettiremiyor tek seferde... kafasına doğru pipet yaklaştırıyorum sanki görmüyor kaçmıyor gibi. Ya da tahta çubuğa tepki vermiyor değerince ısırma hamlesi yapıyor. Bir tedavi yöntemi var mıdır ? Ne olmuş olabilir? 

Suyu biraz kirli kaldı, birde suyunu belli derece tutmadım. Sağlığında bir problem yoktu?  Hareketli hala şuanda. Ama odaya girince ses duyunca gelişi güzel çırpınıyor sebepsiz. Önceden böyle bir davranışı yoktu mesela ama bu görmemesinden kaynaklanıyor sanki. Sese tepki veriyor sandım önce ama şuan farketttim göremediğini. Gözlerinde öyle belirgin bir şiş yok. Telefonun flaşına bile tepki vermiyor nerdeyse. Elimi dıştan uzatınca ısırma hamlesi yapardı yapmıyor şuan. 

Yardımcı olabilecek bir arkadaşım varsa sevinirim.

Göz enfeksiyonu kir kaynaklı oluşan zararlı bakteriler yüzünden olur. Suyu sürekli temiz tutmak gerekiyor. Bu bakteriler için metilen mavisi alacaksın. Contra-ichthyo veya deep fix dezopur. Yalnız dış filtreli sistemlerde döngü bakterilerini öldürdüğü için kullanmıyoruz. Akvaryumda kaç litre su var ona göre damla sayısını söyleyim..

Hayvanın gözleri için eczaneden genta damla alıp sabah akşam her bir damla arası 10 saniye kadar bekleyerek her iki göze dörder damla damlatıp kuru bir yerde 10 dakika beklet. Sonra akvaryuma al.

Gözlerinde şişlik olmasada beyazlık varsa iltihap içerde taşlaşıp gözünü kapamıştır. Genta yumuşatıp çıkmasını sağlar.

Yemi önüne gelecek şekilde tabana at kokusuna gelip yer. Şuan satılıyor mu bilmiyorum ama jbl tortil dibe batar. Hayvan ufaksa ikiye kırıpta atabilirsin. Yuvarlak hap şeklindedir.

Bu arada her genel temizlik sonrası suya bir şişe maden suyu dök. Softlar hafif acı suyu sever.

Geri