Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sorunu ne ?

06almira08

Bronz 3 Üye
Yaklaşık 3 aydır benimle birlikte olan Paşa'ya bir şeyler oluyor. Daha 3 gün öncesine kadar yam yam gibi iken şimdi Zorla yemeye başladı. Hatta zorla bile yemiyor. Zordan kastım elimden yedirmeye çalıştım. 3 gün önce 2 tane yem yerken şimdi bir yarımı anca yiyor. Sizce kaplumbağama noldu ?? :(

Hayır belirti yok. Ama galiba bu aralar deri değiştiriyor. Çünkü ayaklarından ve ellerinden atılacak olan ince deri gibi birşeyler sarkıyor. Oyüzden mi acaba böyle :S

Deri ve kabuk değşimi bir hastalık değildir.Sağlıklı kaplumbağalarda olması gereken olaylardır.
Yem problemi bunlarla bağlantılı değildir.Kaplumbağanız üşütmüş olabilir.Akvaryumun üstünü kapalı tutun.Bulunduğu ortamın sıcak olmasını sağlayın.

Hmm.. Peki teşekkür ederim. Nasıl üşüttü ya :( 28 dereceden aşağıya indirmiyodm suyunun sıcaklığını :S Neyse .. Bir şey daha sorucaktım. Benim kaplumbağalar küçük ama arada dışarı falan çıkartıyorum masaların üstünde falan gezdiriyorum. Bir sakıncası yoktur dimi ? hep akvaryumun içinde durmasın diye.

İşte bu yaptığınız yanlış davranış yüzünden üşütmüş olabilir kaplumbağanız.
Ben küçük kaplumbağaların yaşam ortamlarından dışarıya çıkartılmasına karşıyım.

şimdi hiç suda çıkartmıyorum su sucaklığı sabit 30 derece düzelir mi sizce ? Yemlerini düzenli olarak veriyorum ama çiğneyemiyor ağzından kaçırıyor. bi kaç defa deniyor olmayıncada pes ediyor. Daha küçük parçalara ayırıp veriyorum yine yemiyor..

Akvaryumun üstünü kapalı tutun.Nefes alacak yer bırakarak.Kuru alanı sıcak tutun.Vitaminli yem verin.Kaplumbağanızı gözlemleyin.Eğer düzelme olmaz kötüleşirse hastalık belirtilerine bir bakın.

Kaplumbağadan kaplumbağaya değişebilen bir olay bence. Boyuna göre akvaryumu varsa sorun yok. Ama benim dostum biraz büyük olduğu için sık sık çıkartıyorum.Çünkü onun doğal ortamındaki bir dere ortamı sağlamam mümkün değil. Onu tüm gün 4tarafı kapalı yerde hapsetmek bana doğru gelmiyor.. Karar sizindir :)

Büyük kaplumbağam benimle birlikte günün yarısını dışarıda geçiriyor.Koysam da yerinde durmaz zaten.Ama yavru kaplumbağalar havadan nem kapıyor resmen.Hele kış aylarında üşüdüklerinde hasta olabiliyorlar.Bunun için küçük kaplumbağalar yerinde kalmalı diyorum :)

Peki teşekkürler :) Bu ara paşa suyun içinde ağzını açıp kapıyor sürekli bu hastalık belirtisimi ?

O hareketi çok sık yapıyorsa bir terslik olabilir.Ama nadir olarak yapıyorsa normal bir durum.

ya okuldan dolayı sürekli takip edemiyorum ama sabah baktığımda ardarda 3 4 defa açıp kapattı ağzını

Kaplumbağanızı gözlemleyin elinizden geldiği kadar.
Akvaryumun içinde kaplumbağanızın yutabileceği veya boğazında takılabilecek büyüklükte bir şey var mı?

akvaryumun için küçük taşlar var dipte kum gibi onlar kaçmış olabilir

Geri