Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Spartacus ve Elizabeth'in Kabuğu Yumusama Basladı

Elizabeth

Bronz 5 Üye
Merhaba foruma yaklaşık 1-1.5 hafta önce üye oldum yani kaplumbağalarımı aldığım zamana denk geldi. Ama ilk aldığımda taş gibi olan kabukları şimdi yavaştan yumuşamaya başladı. Hayvanların resimleri;
mailto:/2emdj4w.jpg Elizabeth,
mailto:/2dtcebl.jpg Spartacus,
mailto:/2po5tuh.jpg Yaşam Ortamları,
mailto:/i4hceo.jpg Yem ve Mavi Damlaları,
Hiç güneşe çıkartamıyorum ama onun dışında herşeyler tam yakında UV lambası alacağım acaba sorunları bu arada Spartacus'un kabuğundaki tüm renk gitti açık yeşil oldu beyaza doğru gidiyo sorunları ne olabilir?
SON HALLLERİ;
mailto:/swwx6t.jpg mailto:/27zzrd5.jpg
mailto:/2rypooy.jpg
Işık kaynağı olarak akvaryumun tepesindeki florosanı kullanabilirmiyim? kapağı kapayınca iyi aydınlatıyor...
mailto:/2mcx3pc.jpg

RE: Spartacus ve Elizabeth'in Kabuğu İçin Yardım Edebilir misiniz?

mailto:/forum/konu-kabuk-kenarlarinda-siyahlasma-yumusama-ve-renk-birakma.html?pid=30742#pid30742
Bu linkte yazdığım şeyleri aynen burada da söyleyebilirim.
Ama ek olarak tam bir kuru alanınız yok.Bu kaplumbağaların kuruması için önemli.Bira an önce güzel bir kuru alan yaparak su seviyenizi yükseltmelisiniz.
Bir de tek çeşit yemle beslemek doğru değildir.Raffy l alarak onu da kullanabilirsiniz.
Kuru alan ve ısıtıcı lambayı alıp verdiğim linktekileri yaparsanız sağlıklarına kavuşacağını umuyorum.

Cevabın için sağol verdiğin linki en az 2 kere okudum su seviyesini ne kadar daha yükseltmeliyim birde bu hayvanlar bu yumuak kabuklar ne kadar yaşarlar ona göre acele edicem çünkü şu aralar biraz sıkışığım malum öğrencilik işte. Para sorun değil yeni gitar için bayağı bir birikmişim var tam neler lazım söyleyebilir misin? Ve lazım olanları nerden bulabilirim şimdiden çok teşekkürler...

mailto:/forum/konu-pakize-ve-evi-yeni-fotograf.html
Bu linkte ki benim akvaryumun eski hali.Burada ki gibi bir asma kat yapmak için cam ya da cd kabı kullanmalısınız.Bunları akvaryuma akvaryum silikonuyla yapıştırmalısınız.Eğer forumda arama yaparsanız bunun gibi bir çok kuru alanla karşılaşabilirsiniz.
Kaplumbağaların sağlığından bahsediyoruz.Ne kadar çabuk olursanız o kadar iyi olur.

Çok sağol hemen getiriyorum akvaryumumu o hale :)

Su seviyesi en az kapluşun kabuk boyunun 2,5 katı olmalıdır ama ne kadar yüksek o kadar iyi.Ben kuru alanı CD kabından yaptım yapımı çok basit (resim için: mailto:/forum/konu-yeni-akvaryum-ve-kaplusum.html tabiki bunlar eski resimler, ben akvaryuma bir sürü şey koydum)

Sağolun dediklerinizi yaptım yalnız bu seferde kuru alana çıkmıyorlar nedendir acaba?
Resimleri yukarıya son hal diye ekledim...

Kuru alanını ters çeviri sen daha iyi olur.(yani kalın kısmını kuru alan ince kısımını rampa yaparsan daha rahat çıkıyorlar)Su seviyeni söylediğim gibi yükseltirsen kuru alanın altı yüzme alanı olur ve biraz da olsa yüzme alanı genişler.Çünkü senin akvaryumun gayet büyük.Ayrıca su seviyeni yükseltirsen kuru alanın eğimini daha az yapabilirsin buda daha kolay çıkmaları anlamına gelir.

Kuru alanı daha yukarı yapabilirsiniz.Bu şekilde yapmamızın amacı kaplumbağaya daha çok yüzme alanı kalmasını sağlamak.Ama rampa yüzünden akvaryumun yarısı iptal olmuş.Kuru alanı daha yukarı çıkarmalısınız ya da rampa boyunu kısaltmalısınız.
Siz kuru alanı sıcak tutun lambayı açık tutun zamanla alışacaklardır.

mailto:/forum/konu-yeni-kuru-alan.html Bu yeni kuru alanım mailto:/forum/konu-yeni-resimler-ve-akvaryumum.html Buda eski kuru alanım ama akvaryumda bir değişiklik yok yeni alan çok büyük ama ışık rahatsız etiği zaman kuru alanın altında oyun oynuyolar.

zencefil' Alıntı:
Kuru alanı hangi malzemeden yaptınız?

Kuru alan için cd kutusuna sıcak çivi ale delikler deldim sonra üzerine pütürlü bir kumaş diktim daha sonra bunu akvaryuma koyup kenırı taşlarla sabitledim :)

Ben de pütürlü kumaşı silikonla yapıştırarak yaptım.

Oynamayacak hale gelene kadar sağından solundan taşlarla sabitledim

Geri