Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Spot lambası veya herhangi bir ışık enerjisi...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Serbay

Bronz 3 Üye
Forumda bazı yazıları okurken siz değerli arkadaşların Kaplumbağların yuvasına mutlaka 24 saat yanan bir ışık enerjisinin olması gerektiği konusunda hemfikir olduğunuzu gördüm... Merak ediyorum acaba doğal ortamında bu hayvanlar 24 saat ışık enerjisini nerden buluyorlar... Hiç karanlık görmüyorlarmı böyle bir yer dünya üzerinde varmı..;) Benim fikrim ise evin bir köşesinde güneş alan bir yere yuvaları konulabilir ve akşamları yatana kadarda ışık enerjisi çalıştırılabilir... Daha sonra geceleri isteğe göre kapatılabilir... Ki ben öyle yapıyorum ışık enerjisinin 24 saat açık olması gereğini anlatabilecek arkadaş yardım lütfen... ;)

RE: Syop lambası veya herhangi bir ışık enerjisi...

Yazış tipiniz ve kullandıgınız smıleylerden şunu çıkarıyorum:Buradakılerden daha çok şey bildiğinizi sanıyorsunuz.

Gündüzleri aldıkları uvb ışınları kabuklarını beslıyor.
Fakat bizim aldığımız uvb lambaları güneşin verdiği uvb lerin birebir aynısını veremez.
Ayrıca ev ortamında bakıldıkları için geceleride ısınabilmeleri için açık tutun diyorlardır diyenler.Birçok kaplumbaga ev ortamında kuru alanda kabuğuna çekılmeden uyuyor çunku.
Neyse fazla uzatmadan bitiricem bu mesajı.
Madem bunu diyenlerden daha çok bilgilisiniz o zaman 24 saat yakmazsınız lambanızı.Kimse illada benım dediğimi yapacaksın diye zorlamıyor sizi.

Furkan bey nasıl anlamak istiyorsanız öyle anlayabilirsiniz. Ben sadece fikrimi söyledim ve bana neden 24 saat açık durmalı anlatabilecek varmı yardım istedim olayı abartmışsınız... Değerli arkadaşlarım diye konuşuyorum ve yardım istiyorum bunun neresinde bilgiçlik taslamışım nasıl yorumladınız merak ettim doğrusu... Sadece kendi fikrimi yansıttım ve görüşlerinizi almak istedim...

Serbay' Alıntı:
Furkan bey nasıl anlamak istiyorsanız öyle anlayabilirsiniz. Ben sadece fikrimi söyledim ve bana neden 24 saat açık durmalı anlatabilecek varmı yardım istedim olayı abartmışsınız... Değerli arkadaşlarım diye konuşuyorum ve yardım istiyorum bunun neresinde bilgiçlik taslamışım nasıl yorumladınız merak ettim doğrusu... Sadece kendi fikrimi yansıttım ve görüşlerinizi almak istedim...

Ben daha önce fikrini belirtirken ;) smıleyını kullanan birini görmedım.
Her neyse illada dediğim gibi düşünüyorsunuzda demedım yanlış anlamışta olabilirim.
Yanlış anlamama rağmen açıklama yaptım zaten.

Işık enerjisi kuru alanı ısıtmak içindir. Kaplumbağa kuru alanın ısısı, su sıcaklığından yüksek olmazsa çıkmaz. Bu da mantar hastalığına neden olur. Güneş ışığını taklit amaçlı mevsime göre değişecek şekilde 12 saat açık 12 saat kapalı durur.

Teşekkür ederim Tuğba hanım verdiğiniz bilgiler ve ince davranışınızdan dolayı...

24 saat açık duran bir ışıkta kaplumbağam uyumaz ki :/ gece kapatmak en iyisi gibi..

Başlığımı yanlış yazdınız yoksa syop lambası diye bir şey mi var?

Spot daha uygun sanki :D

Yunus İlkay' Alıntı:
Stop lambası olacak.
Spot :D
Siz bildiğiniz gibi yapın ama kalumbağanıza fazla acı çektirmeden yapın genel olarak 24 saat açık kalması kalır ama isterseniz sabah açın akşam kapayın ben saat sabah 7 de açıyorum gece 1-2 kapatıyorum.

Bence de spot olmalıydı...

Birini uyarmadan önce kendımız hata yapmamalıyız.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri