Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su değişimi..

fulyasaroz

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım:shy:. Kaplumbagamı daha almadım ama almak istiyorum. Dayım önceden balık bakmış uzmanı, eşyalarımız var. Sorunum sadece ailemin akvaryumu kabul etmemesi bende plastik havuz denilen kaplarda bakmak istemiyorum ne zaman akvaryum o zaman kaplumbaga, hadi bakalım dua edin ikna ediyim bıkmışlar hayvan temizliğinden :). Haftada en az 1 kere suyunu değiştirmek gerekiyor sanırım. Ama her seferinde akvaryumdaki kurulu düzeni kaldırmak gerekiyo. Isıtıcıyı falan içinden çıkarmak vb.. Bunları yapmadan pratik bi şekilde suyu dökme/ekleme imkanımız varmıdır? Yanıtlarınızı bekliyorum..

Öncelikle foruma hoşgeldiniz. Henüz kaplumbağa almamışsanız hiç almayın derim. www.kaplumbagalarolmesin.net adresine göz atmanız bu konuda fikir verecektir size. Mutlaka verdiğim adresdeki yazıları okuduktan sonra karar verin. Forumda da kaplumbağa ticareti diye arama yaptığınızda çıkan sonuçlara bakmanız iyi olur bu konu hakkında. Karar yine sizin tabi ki ama almamanızı öneririm, hele akvaryumda bakma imkanınız da yoksa. Ayrıca evde çocuklar, yaşlılar ya da kronik hastalığı olanlar varsa kaplumbağaların taşıdığı salmonella bakterisi de risk oluşturabilir onlar için. Salmonella konusunda da forumda arama yaparak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz, daha önceden oldukça ayrıntılı konular açılmış olduğu için burda yeniden yinelemiyorum aynı şeyleri.

Sorunuza gelince bir kaplumbağa için başlangıçta en az 60-70 litre, ilerde 100-150 litre akvaryum şart sağlıklı bir şekilde beslemek istiyorsanız. O büyüklükteki akvaryumlar için de yeterli kapasiteye sahip filtrasyon malzemeleri ( iyi ve güçlü bir iç ya da dış filtre ) ile 60-70 litrelik akvaryumlarda 1-1,5 ayda bir 100 litrenin üzerindekilerde ise 3-4 ayda bir tamamen su değişimi yapmanız yeterli olur. Haftada bir yapılan su değişimi sudaki yararlı bakterilerin üremesini engellediği için iyi değildir. Bu konu hakkında da forumda ''azot döngüsü'' yazarak arama yaparsanız ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Yani haftada bir su değişimi yapmanıza gerek yok, yeterince büyük bir akvaryumunuz olursa ayda bir ya da 2-3 ayda bir tamamen su değişimi yapmanız yeterli olur. Su miktarı ne kadar fazla olursa o kadar geç su değişimi yaparsınız. Az su ise daha çabuk kirlenir. 20-30 litrelik bir akvaryum alırsanız haftada bir su değişimi yapmanız gerekecektir ancak dediğim gibi büyük bir akvaryum alırsanız daha geç su değişimi yapabilirsiniz. Su değişimini de pratik olarak yapabilmek için ekipmanlar var, dip temizleyicileri ya da dip süpürgeleri diye geçer. Fotoğrafını da ekliyorum, bu aletlerle suya elinizi bile sokmadan akvaryumdaki suyu dışardaki bir kovaya ya da aletin ucuna bağladığınız bir hortum ile direkt lavaboya boşaltmanız mümkün. Yeniden doldurmak içinse bir hortuma ya da kovaya ihtiyacınız olcak.

mailto:/shopping/images/sifon_maliy.jpg

Tüm bunları yaparken de mutlaka diğer ekipmanları da çıkarmanız gerekmekte. Hem akvaryumu hem de filtreyi aynı zamanda temizlemek çok iyi değildir ayrı ayrı zamanlarda temizlenirse oturmuş suyun bir anda bozulması engellenmiş olur. Dip temizleyici kullansanız bile yine o ekipmanları tek tek çıkarıp temizlemeniz şart.

Sonuç olarak salmonella riskini, kaplumbağa satışının aslında kanlı bir ticaret olduğunu ve kaplumbağa beslemenin sanıldığı kadar kolay olmadığını göz önüne alıyorsanız besleyebilirsiniz. Ancak şahsi fikrim almamanız. Verdiğim adresteki yazıları mutlaka okuyun daha sonra aldığınız zaman pişman olmayın. Unutmayın, çok kısa zamanda 10-12 cm e ulaşıp 1-1,5 metrelik akvaryumlara, yeni ekipmanlara ve her geçen gün daha da fazla ilgiye ihtiyaç duyacaklar. Tüm bunları iyice düşünün almadan önce. Yine de yardımcı olmaya çalıştım sorunuz hakkında umarım aydınlatabilmişimdir bir nebze, ama yine dediğim gibi almadan önce mutlaka çok iyi düşünün söylediklerimi ve verdiğim adresdeki yazılanları, yorumları okuyun. Umarım fikriniz değişir, tekrar aramıza hoşgeldiniz.

Teşekkürler.. evet bahsettiğiniz siteye girmiştim ve bütün yazılanları önceden okumuştum. Evde yaşlı ve kronik hastalığı olan var. Almak istiyorum aslında bu gune kadar bir cok hayvan besledim tavsandan kaplumbagaya kadar. Yani onceden beslemiştim, imkanlarımda var.. Kararsızım açıkcası

Salmonellayı yeniden düşünün mutlaka o zaman. 1970lerde Amerikadaki salmonella salgını milyonlarca insanın hasta olmasına, binlercesinin ölmesine neden olmuştu. Verdiğim adresdeki bilgileri zaten biliyor olmanıza sevindim, yeterince bilgilisiniz o zaman konu hakkında siz de. Bakmaya yeterli imkanınız olsa bile bence almayın derim evdeki kişiler için risk oluşturacaktır.

Valla bana bir şey olmadıysa kapluşunu öpen birisi olarak başka kimseye bir şey olacağını sanmıyorum :D

Edit zencefil: Lütfen kısaltma kullanmayalım.

Geri