Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Kaplumbağalarıyla alakalı birkaç soru

omegatr

Yeni Üye
Çizgili Dere kaplumbağasının balıklar ile arası iyi olduğunu birkaç yerde duydum ve bakmaya karar verdim.Bir japon balığı ile birlikte beslemeyi düşünüyorum.
1-Yaklaşık 30 litre su bir yavru kaplumbağa ve balık için yeterli mi ?
2-Gelecek 1-2 sene içerisinde değişiklik yapmayı düşünmüyorum.30 litre su için sadece iç filtre yeterli olur mu ?
3-Eğer dış filtre almama gerek varsa ne önerirsiniz ? Küçük bir akvaryum için pahalı bir şey mi almam gerekir mi veyahut pipo filtre mi almalıyım ?
4-Yer imkanım kısıtlı olduğu için bu şekilde bir akvaryumu camcıda hazırlatmayı düşünüyorum.Sizce bu işe hiç girişmesem mi ?
Anlayışınız için teşekkür ederim.

Merhaba,

Evet, çizgili dere kaplumbağaları kırmızı yanaklılara göre daha uysal fakat bu japon balığını yemeyeceği anlamına gelmez. Küçükken yemez ama büyüdüğünde yiyebilir.

30 litre bir akvaryum 1-2 sene değil birkaç ay yeterli olur. 1-2 sene değiştirmek istemiyorsanız 80x40x40h bir akvaryum yaptırabilirsiniz. Ömürlük ölçü 100x50x50h ve 10mm cam kalınlılığıdır ve bütçeye göre bu boyut arttırılabilir.

Yer imkanınız bu ölçüdeki akvaryumlar için yeterli değilse bu işlere girişmeyin. Sadece japon balığı alırsınız.

Merhaba,

Evet, çizgili dere kaplumbağaları kırmızı yanaklılara göre daha uysal fakat bu japon balığını yemeyeceği anlamına gelmez. Küçükken yemez ama büyüdüğünde yiyebilir.

30 litre bir akvaryum 1-2 sene değil birkaç ay yeterli olur. 1-2 sene değiştirmek istemiyorsanız 80x40x40h bir akvaryum yaptırabilirsiniz. Ömürlük ölçü 100x50x50h ve 10mm cam kalınlılığıdır ve bütçeye göre bu boyut arttırılabilir.

Yer imkanınız bu ölçüdeki akvaryumlar için yeterli değilse bu işlere girişmeyin. Sadece japon balığı alırsınız.
İnternet üzerinden biraz baktığımda insanların 30 litreden de az bir suda kaplumbağa baktığını gördüm evet yanlış ama 30 litrede gerçekten yaşayamaz mı ? Komik gelebilir ama kaplumbağa görmek , izlemek vs. beni gerçekten mutlu eden bir şey.

Türkiye'de sadece bu forum doğru bilgiler veriyor. Yurt dışı kaynaklı siteleri incelerseniz orada böyle şeyler olmadığını görürsünüz. Özellikle facebook grupları gerçekten çok kötü.

30L yaşar ama büyüyemez ve gelişemez. Bu da kaplumbağaya eziyet etmek anlamına gelir. Dediğim gibi kaplumbağa büyüdüğünde en az 250 litrelik bir akvaryuma geçmeniz gerekecek. Kaplumbağaların 35cm kabuk boyuna geldiğini unutmayın. Kafası ve kuyruğunuda bu boyuta eklediğimizde çizgililer 45-50cm oluyor.

Burada ufak kaplumbağa ve balıklarla oluşturulan bir akvaryum var.

(1) 125 Gallon DIY Turtle/Community Tank - YouTube

Bakım koşullarını daha iyi öğrenmek istiyorsanız bu konuyu okuyabilirsiniz.

Slider Türü Su Kaplumbağası Bakım Kılavuzu | Türkiye nin İlk ve Tek Su Kaplumbağası Bilgi Paylaşım Platformu (sukaplumbagasi.com)

@cem Bey de bir baksın konuya. Belki 1 sene kadar idare edilebilir 30 litrede. Ben 120 litrelik akvaryumda kaplumbağamı 7 ay tutabildim. 7 ayda 10cm daha büyüyerek 16cm kabuk boyuna gelmişti.

Son düzenleme:
30 litrelik bir akvaryum çok zorlasan 7 cm kabuk boyuna kadar ancak idare ettirir. Ama imkanın dahilinde akvaryumu ne kadar büyük alırsan o kadar uzun süre kullanırsın.

Çizgili dere kaplumbağası yerli türdür ve koruma altındadır, satışı yasaktır. Küçüğünü bulma ihtimalin yok, bakan ve bırakmak isteyen birinden belki bulursun o da küçük olmaz.

Küçük almak istersen mecbur res alacaksın. Bu yüzden balık işine hiç girme her ikisinin yeminden ısı değerine, ortamına farklılık gösterir. Küçükken kaplumbağa strese girer büyükken balığı öldürür. Bu çizgili veya bir başka tür içinde geçerli. İç güdüleri avcılıklarını ön plana çıkarır. Kıyasta res daha yırtıcı tabiki.

Bizim forumda yönetici arkadaşlarımızdan birinde çizgili vardı. Kendi boyundaki cichlid balığını suya koyduğu anda kovalamaya başlamış. Hemen sudan çıkarmış hayvanı. Çizgili uysal sakin yaradılışlı olsa da nasıl tepki vereceği belli olmaz.

Geri