Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam sürekli uyuyor

sherifuu

Bronz 5 Üye
Kuruluk alandan inmiyor 5 saattir falan uyuyor elime aldığım da bile gözlerini açmıyor yemek yedirmeye çalışıyorum yemiyor ne yapmalıyım

Kış uykusunda olabilir.

Herhangi bir tepkisi var mı? Göz kapaklarını aralayıp kendisinin kapatıp kapatmadığını belirleyin.

Kaplumbağadan herhangi bir hırıltı sesi geliyor mu? Gelmiyorsa kaplumbağanın kafasını aynaya yaklaştırın ve biraz bekleyin eğer buhulanma oluyorsa hâlâ nefes alıyordur. Eğer olmuyorsa 24 saat kuru alanda bekletin yine herhangi bir tepki vermiyorsa ölmüş olabilir.

Hayvanın gözleri bugün mü kapandı yoksa daha önce de hayvan gözlerini açmıyor muydu?

Elinize aldığınızda hayvanın kolları , başı , bacakları sarkıyor mu?

Su ısıtıcı , ısıtma lambanız var mıydı?

Kış uykusunda olabilir.

Herhangi bir tepkisi var mı? Göz kapaklarını aralayıp kendisinin kapatıp kapatmadığını belirleyin.

Kaplumbağadan herhangi bir hırıltı sesi geliyor mu? Gelmiyorsa kaplumbağanın kafasını aynaya yaklaştırın ve biraz bekleyin eğer buhulanma oluyorsa hâlâ nefes alıyordur. Eğer olmuyorsa 24 saat kuru alanda bekletin yine herhangi bir tepki vermiyorsa ölmüş olabilir.
Hayır herhangi bir hırıltı sesi yok.
Şuan gözlerini açtı yemek yedi 2 dk sonra yine kuruluk alana çekilip uyudu

Hayvanın gözleri bugün mü kapandı yoksa daha önce de hayvan gözlerini açmıyor muydu?

Elinize aldığınızda hayvanın kolları , başı , bacakları sarkıyor mu?

Su ısıtıcı , ısıtma lambanız var mıydı?
Kaplumbağayı alalı daha 10 gün oldu
ilk geldiğin de hareketliydi sonradan halsizleşti yemek yemez çok fazla uyur oldu

Elime aldığım da sadece bacaklarını hareket ettiyor gözlerini açmıyor

Yarın alıcam su ısıtıcısını ve lambayı

Mutlaka temin edin.

Isıtma lambasıyla alakalı olarak bu konudan bilgi alabilirsiniz ;

Su ısıtıcıyı 28 dereceye ayarlayacaksınız.

Hayvan ısıtma lambası ve su ısıtıcıdan sonra yine böyle halsiz olursa haber edin.
Bir sorunuz varsa mutlaka sorun.

Vitamin damla yoksa deep fix reptivit alın. 1 hafta boyunca her gün 1 damla ağzına damlatın.

Eczaneden genta yada gentagut göz damlası alın.

Kabuk boyu kaç cm?

Gentayı sabah akşam 1 damla ağzına damlatın. Açmazsa ruj sürer gibi dik tutup 10-15 saniye arayla ikişer damla sürün.

Hayvan ufak kurtulması zor gibi ama bakalım tedaviye cevap verirse yaşam süresini uzatırız.

Hayvan ufak kurtulması zor gibi ama bakalım tedaviye cevap verirse yaşam süresini uzatırız.
Maalesef hayatını kaybetti.

Benim 1 tane daha yavru kaplumbağam vsr onun yanına 1 tane daha kaplumbağa alsam mı yalnız kalmasın diye yoksa sahiplendirsem mi kararsız kaldım ne yapayım ve bu ölen kaplumbağamın hastalığı diğerine bulasmıs olabilir mi

Başınız sağ olsun.

Akvaryumda su ısıtıcı ve ampul olmadığını belirtmişsiniz. Diğer kaplumbağa şu an hasta olmasa bile gerekli ekipmanlar sağlanmadığı süreç boyunca hastalık riski her gün artacaktır.

Akvaryumunuzun boyutu nasıl bilmiyorum ama gerekli ekipmanları sağlamadan başka kaplumbağa sahiplenmemelisiniz. Eğer akvaryum küçükse yine kaplumbağa sahiplenmemelisiniz.

Akvaryumun bir resmini atın eğer bir eksik varsa belirtelim.

@cem Bey uygun görürse diğer kaplumbağa içinde aynı tedaviye başlayabilirsiniz.

Emrenin belirttiği gibi öncelik sistemin uygun hale getirilmesi. Bunu sağlayamayacağınızı düşünüyorsanız sahiplendirin.

Enfeksiyon bulaşıcı değil üşüme yoluyla etkileniyorlar.

Bu hayvanlar asosyaldir. Tek başına yaşar. Ama düşünürseniz mutlaka emsal boyda olmalılar. Yalnız unu da unutmayın her bir hayvan gerekli koşullar açısından maliyeti ikiye katlar.

Başınız sağolsun.

Başınız sağ olsun.

Akvaryumda su ısıtıcı ve ampul olmadığını belirtmişsiniz. Diğer kaplumbağa şu an hasta olmasa bile gerekli ekipmanlar sağlanmadığı süreç boyunca hastalık riski her gün artacaktır.

Akvaryumunuzun boyutu nasıl bilmiyorum ama gerekli ekipmanları sağlamadan başka kaplumbağa sahiplenmemelisiniz. Eğer akvaryum küçükse yine kaplumbağa sahiplenmemelisiniz.

Akvaryumun bir resmini atın eğer bir eksik varsa belirtelim.

@cem Bey uygun görürse diğer kaplumbağa içinde aynı tedaviye başlayabilirsiniz.
suan 20lt bir akvaryumda kalıyor geçici olarak 80*35*50h boyutun da akvaryum yaptırıcam yeterli olur mu
Isıtıcı almadım havalar soğuduğun da almayı düşünüyorum adana gerçekten çok sıcak suanlık ısıtıcıya gerek olduğunu düşünmüyorum akvaryuma kum olarak silis kum aldım iç filtre var uvb lamba aldım dış filtre alıcam araştırıyorum

2-3 sene rahat götürür ama en az 7 mm cam olmalı. Ben bu ölçüde hazır akvaryum almıştım. Onu da araştırın fiyat mukayesesi yapın.

Adanayı biliyorum bu mevsimde su ısıtıcı kullanılmayabilir. Eylül sonu takın.

Uvb'yi 8 cm kabuk boyu sonrası kullanın ömrü tükenmesin. Şu an gerekli değil ama ısıtıcı lamba olmalı. Doğrudan ısı kabuğa vurmalı. Bu mantar yosun gibi biolojik oluşumların olmaması için gerekli.

Geri