Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Kaplumbağam Hasta. Lütfen Yardımcı Olun

blackonder

Bronz 4 Üye
Merhaba, Ankara da egzotik hayvanlara bakabilen bir veteriner bulamadım. İstanbul da bulunan bir veterineri aradım. Monodoks ilaç yazdı antibiyotik. Bir kapsülü 5 e bölüp her gün suyuna atmamı istedi. Su 6 litre civarında. Şu an su suıcaklığı 28 de sabit. 3 gün geçti ilacı vereli. Ama kaplumbağam da bir iyileşme belirtisi görmedim. 4 gündür hiçbir mamasını yemiyor. Yan yüzüyor. Ağzından köpükler geliyor bazen. Ne yapabilirim? Acil yardım lütfen. Şu an 1 yaşında.

Eczaneden genta göz kulak damlası alıp (başka marka olmaz) sabah akşam dörder damla ağzına damlatın.

Hayvanın kabuk boyu nedir? Dozu netleştirelim.

Suya antibiyotik damlatma randımanlı değil. Hayvanı da yıpratıyor. Al suya koy suyu değiş vs. Monodoks ise çok güçlü bir antibiyotiktir. Doz iyi ayarlanmazsa hayvanı öldürür.

Vitamin damla alın. Sera reptilin en iyisi ama pahalı yerine deep fix reptivit olur. Bundan günde bir damla ağzına damlatın. Açmazsa ağız çevresine 10 saniye arayla iki damla sürün.

Hayvanın bulunduğu akvaryumda ekipman neler var?

Kuru alanda geceleri duruyor ve uyuyor mu?

Nefes alırken sürekli başını ileri atarak nefes alma var mı?

Nefes alırken gece kontrol edin hırıltılı yada cikleme gibi bir ses çıkarıyor mu?

Hayvanın önden baş dışarıda , üstten ve alttan birer resmini atabilir misiniz?

Eczaneden genta göz kulak damlası alıp (başka marka olmaz) sabah akşam dörder damla ağzına damlatın.

Hayvanın kabuk boyu nedir? Dozu netleştirelim.

Suya antibiyotik damlatma randımanlı değil. Hayvanı da yıpratıyor. Al suya koy suyu değiş vs. Monodoks ise çok güçlü bir antibiyotiktir. Doz iyi ayarlanmazsa hayvanı öldürür.

Vitamin damla alın. Sera reptilin en iyisi ama pahalı yerine deep fix reptivit olur. Bundan günde bir damla ağzına damlatın. Açmazsa ağız çevresine 10 saniye arayla iki damla sürün.

Hayvanın bulunduğu akvaryumda ekipman neler var?

Kuru alanda geceleri duruyor ve uyuyor mu?

Nefes alırken sürekli başını ileri atarak nefes alma var mı?

Nefes alırken gece kontrol edin hırıltılı yada cikleme gibi bir ses çıkarıyor mu?

Hayvanın önden baş dışarıda , üstten ve alttan birer resmini atabilir misiniz?
Eskiden ses çıkarıyordu antibiyotik ten sonra çıkarmamaya başladı. Nefes alırken başını ileri koymuyor. Normal her zaman ki gibi kabul ölçmedim ama 6 cm olabilir. Kuru alana sabahları öğlenleri çok çıkıyor. Akşamları her zaman su da uyuyor

Isıtıcı kullanıyorum sadece. Bir de kuru alanı var. Hiç yemek gammarus ve stick mama yemiyor 4 gündür aç

Su düzenleyici de koyuyorum. Vitamini var ilk dediğiniz her gün mü kullanmam gerekiyor?

Kuru alanda ısıtma lambası bulunmazsa kaplumbağanız akciğer enfeksiyonu olur. Akciğer enfeksiyonu olduğuna göre iyileşmesi için ısıtıcı ampul almalısınız.

Bunun için 40-60w halojen soft bir ampul almalısınız. Bu ampulü 12 saat boyunca yakarak gece-gündüz döngüsü oluşturmalısınız. Kuru alanı 32 derece ısıda sabitlemelisiniz.

Soft ampul

Bu ampulleri kullanabilmek için 40-60w kaldıran bir lamba almalısınız. 40-60w kaldıran Mandallı masa lambası, akrobat masa lambası ya da deveboynu masa lambası alabilirsiniz.

Su kaplumbağası bakımı hakkında daha fazla bilgi öğrenmek istiyorsanız burayı okuyabilirsiniz.

Gentaya 4 damla ile başlayalım. Ağzını açamazsanız dik tutup ruj sürer gibi ağız çevresine 10 saniye arayla 6 damla kadar sürersiniz bir kısmı girer. Buna düzelene kadar devam edersiniz. Vitamin önerdiğim şekil olacak. Yem yiyene kadar her gün bir kez.

Kabuk boyunu ölçüp netleştirirsiniz.

Isıtma lambası elzem. O olmadan düzelmez ısıya ihtiyacı var. Bu elzem malzemedir.

Kuru alanda ısıtma lambası bulunmazsa kaplumbağanız akciğer enfeksiyonu olur. Akciğer enfeksiyonu olduğuna göre iyileşmesi için ısıtıcı ampul almalısınız.

Bunun için 40-60w halojen soft bir ampul almalısınız. Bu ampulü 12 saat boyunca yakarak gece-gündüz döngüsü oluşturmalısınız. Kuru alanı 32 derece ısıda sabitlemelisiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 3108

Bu ampulleri kullanabilmek için 40-60w kaldıran bir lamba almalısınız. 40-60w kaldıran Mandallı masa lambası, akrobat masa lambası ya da deveboynu masa lambası alabilirsiniz.

Su kaplumbağası bakımı hakkında daha fazla bilgi öğrenmek istiyorsanız burayı okuyabilirsiniz.

Merhaba hocam tekrardan, 42 watt lık aldım aradaki mesafe kaç cm olmalı?

Kuru alanın üzerine cüzdan ya da kibrit kutusu benzeri bir şey koyun ve üzerine dereceyi yatırın. Lambayı yakın ve ilk 30 dakikanın ölçüsünü alın. Orada 32 derece yazana kadar mesafe ayarı yaparsınız. 17cm yükseklikten başlatabilirsiniz.

Kuru alanın üzerine cüzdan ya da kibrit kutusu benzeri bir şey koyun ve üzerine dereceyi yatırın. Lambayı yakın ve ilk 30 dakikanın ölçüsünü alın. Orada 32 derece yazana kadar mesafe ayarı yaparsınız. 17cm yükseklikten başlatabilirsiniz.
Bugün Dışkısında iplikli bir şey gördüm herhangi bir problem mi var?

İpliksi dokular ipek yapraklı yapay bitki varsa onu yolup yeme kaynaklıdır. Yada iplik, lif şeklinde ayrılan birşey.

Dışkılamasında sıkıntı yok ise yada az yemiş ise sorun olmaz. Yoğun biçimde lifleri yerse dışkılamada zorluk çeker. Lif dışkıyı sarar ve pekleştirir. Dışkı parçalanmaz. Bütün olarak çıkar. Eğer anüs bölgesinde ip çıkmışsa bu tutulup yavaşça çekilir beraberinde sarmalandığı dışkı da çıkar. Hayvan rahatlar.

Çıkardığında yerse döngü tekrarlanır.

İpliksi dediğin beyaz ve hareket ediyorsa parazittir. Acilen tedavi olması gerekir.

Son düzenleme:
İpliksi dokular ipek yapraklı yapay bitki varsa onu yolup yeme kaynaklıdır. Yada iplik, lif şeklinde ayrılan birşey.

Dışkılamasında sıkıntı yok ise yada az yemiş ise sorun olmaz. Yoğun biçimde lifleri yerse dışkılamada zorluk çeker. Lif dışkıyı sarar ve pekleştirir. Dışkı parçalanmaz. Bütün olarak çıkar. Eğer anüs bölgesinde ip çıkmışsa bu tutulup yavaşça çekilir beraberinde sarmalandığı dışkı da çıkar. Hayvan rahatlar.

Çıkardığında yerse döngü tekrarlanır.

İpliksi dediğin beyaz ve hareket ediyorsa parazittir. Acilen tedavi olması gerekir.
Sadece gammarus yiyor ondan olabilir mi? Gammarus mu kurtludur?

Olabilir. Onun için açık yem almıyoruz. Ama kutuda olanlarda bir şekilde nadiren kurt olabiliyor. Kapağı açıkken sinek konması vs. Tekrar görürsen incele bu sefer. Dışkı yaptığında file kepçe ile hemen çıkar. Eğer kurtsa tek olmaz.

Diğer yemleri yemiyor mu?

Suyuna düşmüş sinek böcekten de gelebilir.

Olabilir. Onun için açık yem almıyoruz. Ama kutuda olanlarda bir şekilde nadiren kurt olabiliyor. Kapağı açıkken sinek konması vs. Tekrar görürsen incele bu sefer. Dışkı yaptığında file kepçe ile hemen çıkar. Eğer kurtsa tek olmaz.

Diğer yemleri yemiyor mu?
Evet yemiyor. Eskiden yiyordu

Hayvanın durumu nasıl oldu, düzeldi mi? Sağlığına kavuştu ise diğer yemlere zorlama yapalım.

Hangi yemler vardı?

Geri