Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağamda hastalık var diye korkuyorum

Masters

Bronz 1 Üye
Merhaba arkadaşlar kaplumbağa'mda sorun mu var diye merak ediyorum hayvan öncelikle çok canlı , sürekli geziyor dolaşıyor filan ama çoğunluk'la plastik bitkiye tırmanıyor , engelliyor diyerek bitkinin yerini azcık ileri itince geri oraya ittirene kadar uğraştı.

Şimdi ben su Kaplumbağamı  Cumartesi günü akvaryuma , ısıtıcı , filtre , dekorlu haliyle filan Pazar günü yaptım.  Ondan önce 2,5 sene + 1 sene ( başka yerde ) fanus ve fanusu kırılınca benzeri bir şeyde yaşadı bütçem olmayınca akvaryumu yapamamıştım ama akvaryum hediye gelince hemen geçirdim.

ama kaplumbağamda korktuğum şey kabuğu beyaz ve piramitleşme var diye korkuyorum. Yemini yiyor diye ve aç kalmaması için biraz fazla atıyorum fazla dediğim 20-30 tane değil tabiki , 5-6 tane. Bugün onu fırçalamak için diş fırçası aldım. ama beyazlıkları atamadım büyük ihtimalle kabuk değiştiriyor. Ama piramitleşme korkuttu şuanda kabuk yumuşaması allahtan yok. Yumurta Beyazı yedirmeye çalıştım ama yediremedim hiç bakmadı bile.  UVB-UVA Lambayı Cumartesi günü alacağım bir pet shop'tan. Ve birde altında beyaz lekeler var onu anlamadım internet'tede bulamadım.

Hayvanın resimleri ;
mailto:/25QVjO.jpgmailto:/jjYGBg.jpgmailto:/YJ57qD.jpgmailto:/n2G3j1.jpg

[font='Open Sans', sans-serif]Bir sorunu olabilir mi ? , varsa ne yapabilirim ? [/font]

[font='Open Sans', sans-serif]Kaldığı akvaryum böle bir yer ;[/font]

[font='Open Sans', sans-serif]mailto:/3PRWQ5.jpg[/font]

[font='Open Sans', sans-serif][size=small][font='Open Sans', sans-serif]Ne yapabilirim bi hastalığı varsa ? [/font]
[/font][/size]

[font='Open Sans', sans-serif][size=small][font='Open Sans', sans-serif]Verdiğim yem : [/font][/font][/size]

[font='Open Sans', sans-serif][size=small][font='Open Sans', sans-serif]mailto:/p9Yp5m.jpg[/font][/font][/size]

Hayvan kabuk yeniliyor yani plaka değişimi safhasında kaşıntı olağan buna bir de deridöküntüsü eklenirse bitkiye sarması da normal. Diğer taraftan su yüzeyine yakın durma isteğide bu bitkiye çıkmasına sebeptir. Bu doğal ortamında havadan gelecek tehlike için kamuflaj alttan gelecek tehlikelere karşı koruma sağlar. Yerinden oynatma. Zaten dizayn yapmayı da seviyorlar.

Birşeyi sevmez yada istemezse kendi kaldırır atar.

Kabukta kireç ve plaka açılmasına bağlı matlaşma var.

O yemi kaldır at o verilebilecek en adi yemdir. Yerine sera raffy p, jbl agil, tetra reptomin al. Haftada 2 gün marul yada kıvırcığın orta körpe yapraklarından ver. Kabuğu oranında yemediğini yarım saat içinde alırsın. Bir süre gammarus verilmemeli. Elinde de yokmuş iyi. Kabuktaki deformasyon fazla değil. Suyu yükselt bol yüzüp dengeli gelişsin. Kuru alan olarak yukarıya yakın bir şey yapmalısın bu kadar su olmaz.

Cvp: Su kaplumbağamda hastalık var diye korkuyorum

cem' Alıntı:
Hayvan kabuk yeniliyor yani plaka değişimi safhasında kaşıntı olağan buna bir de deridöküntüsü eklenirse bitkiye sarması da normal. Diğer taraftan su yüzeyine yakın durma isteğide bu bitkiye çıkmasına sebeptir. Bu doğal ortamında havadan gelecek tehlike için kamuflaj alttan gelecek tehlikelere karşı koruma sağlar. Yerinden oynatma. Zaten dizayn yapmayı da seviyorlar.

Birşeyi sevmez yada istemezse kendi kaldırır atar.

Kabukta kireç ve plaka açılmasına bağlı matlaşma var.

O yemi kaldır at o verilebilecek en adi yemdir. Yerine sera raffy p, jbl agil, tetra reptomin al. Haftada 2 gün marul yada kıvırcığın orta körpe yapraklarından ver. Kabuğu oranında yemediğini yarım saat içinde alırsın. Bir süre gammarus verilmemeli. Elinde de yokmuş iyi. Kabuktaki deformasyon fazla değil. Suyu yükselt bol yüzüp dengeli gelişsin. Kuru alan olarak yukarıya yakın bir şey yapmalısın bu kadar su olmaz.

Teşekkürler. amav artık plastik bitki yerine ısıtıcıya gidiyor. Çoğunlukla orada ama akvaryumu gezmeye'de başladı.

matlaşma zarar verir mi acaba ? suda kireç var sanırım direk çeşme suyu doldurmak zorunda kaldım.
Yemi konusunda pet shop'a gidene kadar yapabileceğim bir şey yok , o yem harici karides'i var tek. Dediğiniz yemleri pet shop'a gider gitmez alacağım Gammarus dediğiniz sanırım su karidesi ondan var ama henüz vermedim önceden çok veriyordum

Kuru alan konusunda ne yapabilirim ilmiyorum suyu kuru alan olmadığı için dolduramadım. Şimdilik kaya alıp koydum suyuda ona göre koydum. Cama yapışmalı bir kuru alan bulsam en üste kadar doldururum. Zaten şuanda az göüksede yinede yüksek. Boyuna göre oldukça rahat yüzüyor.

Yüzme yüzeyde değil su içinde olmalı zaman zaman dibe inip çıkmalı enerji atıp kasları gelişmeli. Derin su içinde kalması nefes tutabilme süresini artırıp ciğerlerinin gelişmesini de sağlar.

Kuru alan bölümü ile akvaryum paludaryum atölyesi bölümlerinde el yapımı kuru alan çalışmaları var onları inceleyebilirsin.

Gammarus tatlı suda yaşayan karidese benzeyen bir tür. Sürekli bununla beslemekte içerdiği kitin maddesi yüzünden şekil bozukluğuna neden oluyor. Onun için fazla verilmemeli. 8 cm kabuk boyu sonrası günde tek öğüne geçeriz. Kurutulmuş yemler haftada bir verilir. Kurutulmuş balık, gammarus vs.

Yemi www.juenpetmarket.com dan al yarı fiyatına alırsın.

Geri