Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

su kaplumbağamın birinde kabuk yumuşaması diğerinde kulak iltihabı var.

pandaa

Bronz 5 Üye

Arkadaşlar su kaplumbağamın kabuğu yumuşadı daha çok küçük yeni yeni kabuğunun büyüdüğünü fark ediyorum. kuyruğunun üstü yumuşadı ne yapmalıyım? uv ışığımızda yok malesef :(
[/size]

Cvp: su kaplumbağamın kabuğu yumuşadı

buyudugu ıcın kabuk yumusak olur zamanla sertesır. kuyruk ustu dıyorsan aynen dedıgım gıbı orası daha hassas oluyor. panige kapılma:)

uvb yoksa eczaneden devit 3 damla alıp haftada 1 yeme damlatarak verırsın..para bırıktırmene zaman kazandırır :)

uv ışığın yoksa eczaneden devit3 hap almanı tavsiye ederim kullanımı forumda mevcuttur. mürekkep balığı yemiği yani kalamar kemiğide alabilirsin. kalamar kemiğini kazı bi çay tabağında devit 3 damlat 2 damla yemi de biraz ez. 3 ünü lapa hale getirip verebilrisin. veya devit 3 ü direk ağzına damlatabilirsin

yardımınız için teşekkür ederim. inşallah geçer :(

RE: su kaplumbağamın kabuğu yumuşadı

Kaplumbağanın kabuk boyu kaç cm? Yavru kaplumbağalar kuyruk ustu ve kuyruk cevresi esnek yapıdadır. Yumuşama olarak farkettiğin her bu bölge ise normaldir. Ancak kabuğun farklı yerlerinde de yumuşaklık varsa yumuşama var diyebiliriz.
Yumuşama olmasa bile uvb lamba yoksa devit 3 kullanılmalı. Eczaneden Devit 3 oral damla alabilirsin. Hafta da bir bir yeme damlatıp vermen yeterli olacaktır. En fazla 3 ay Devit 3 kullanabilirsin sonra uvb ampül alınması gerekir, bu sürede maddi imkanlar hazırlanmalı

4,5cm kabuk boyu sadece kuyruğunun üstündeki kısım yumuşak hafif aşağı eğimli durumda

RE: su kaplumbağamın kabuğu yumuşadı

4,5 cm de kuyruk çevresi esnek olması normal, düşme çarpma gibi darbelerden korunmak için esnek yapıdadır. Yine de devit 3 al ve uygulamayı yap, çünkü büyüme esnasında d vitamini ihtiyacını karşılasın ve yumuşama olmasın.

yardımınız için çok teşekkür ederim :)

Önemli değil Öykü.
Eğer okumadıysan bakımı ile ilgili linkteki konuyu dikkatlice oku. Gerekli ihtiyaçlarını sağlamazsan cok kolay hasta olurlar.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html
Okuduysan zaten biliyorsun. ^^

size bir şey daha soracağım ama çekiniyorum açıkçası diğer kaplumbağamında yanağı şiş aldığımdan beri bayada büyüdü suyuna tuz at dediler geçmiyor ameliyat mı olmalı?

Sakın soru sormadan çekinme aksi takdirde doğruyu bulamazsın. Asla suyuna tuz falan atma. Yanağında şişlik dediğinde muhtemelen kulak iltihabı diye düşündürüyor ama bir fotoğraf koyman gerekir.

baya büyük neredeyse kafası kadar oldu bir veterinere sordum kulak iltihabı falan değil o dedi açıkçası korkuttu beni görmeden nasıl anladı kulak iltihabı olmadığını anlamadım birazdan fotoğraf yükleyeceğim

mailto:/2rhl082.jpg

Öykü hangi ildesin sen? durumu bayağı ciddi :( çok büyümüş anlayan bir hekim görmesi lazım. Kulak iltihabı diyorum ama bukadar büyük halini ben hiç görmemiştim.

tekirdağadayım :(

Çok acil şekilde hekimin görmesi gerekli diğer kulaktada başlamış çünkü bende görmemiştim böylesini :(

diğer kulakta hiçbir şey yok aslında fotoğrafta öyle çıkmış sanırım ancak sağ tarafı çok kötü yüzerken tırnakları da takılıyor

bir araştırma yapalım seni ona göre yönlendirelim Öykü yarın veteriner hekime gösterin

Namık Kemal Üniversitesinde veteriner fakültesi varmış Öykü oraya götürebilirsin yarın

çorluda anlayan biri var mı bilmiyorum :(

Öykü bu durum hekim müdahalesi gerektirir. Tekirdağda biliyormusun sukaplumbagası tecrübesi olan hekim. Gerekirse bütün klinikleri hekimleri arayıp telefonda sor.

Öykü http://www.corluveteriner.com çorlu veteriner kiliniği burası şimdi aradım yardımcı olabilceklerini söyledir yarın götürebilirsin kaplumbağanı en yakın burası var sanırım sana

Geri