Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum Kirlenmesi

Sincesoz

Yeni Üye
Merhabalar,

Daha öncesinde foruma üyeydim fakat üyeliğimle alakalı problem oldu herhalde ondan dolayı tekrar bir üyelik açtım.

Sizlerin desteği ve yardımıyla görseldeki gibi bir akvaryum yaptırmış ve tetra ex 800 plus filtre almıştım. Fakat akvaryumum çabuk kirleniyor. Bunun için önerdiğiniz bir şey var mı ? Aynı zamanda bu dış filtrede de her temizlemede muslukların oradan bir su kaçağı oluyor sonrasında bir şekilde uğraşıp gideriyoruz ama bu kronik bir sorun mu ?

Tekrar hoşgeldiniz.

Sitenin bağlı bulunduğu sunucu hacklendiği için 1 senelik veri ve üye bilgileri komple gitti.

Dış filtrede jbl marka hortum temizleyicisi kullanıyoruz. Musluk içleri kir bağlayınca kaçak oluşabiliyor. Musluğu açıp. Bu temizleyiciyi içinde geçirerek temizliyoruz. Musluğun kapak içine giren kısmında ise kendi contasından kaynaklı olabilir.

Kapaktan da geliyor mu su? Bu new yazan modellerde zamanla oluyor. O-ring conta eskiyor yenileyince sorun çözülüyor. Şeffaf olan orjinal contasından çap olarak az biraz büyük. Bu sayede daha sıkı tutuyor. Plus modellerinde bunu iyileştirdiler.

Hayvanın kabuk boyu kaç cm?

Akvaryum ölçüsü nedir?

Filtrede hangi malzemeler var?

Cem bey cevabınız için teşekkür ederim. Akvaryumum görseldeki gibi. Su kaçağı musluğu kapak kısmındaki yere bağladığımda musluk üzerinden bir yerden geliyor. Hali hazırda üzerinde siyah bir conta var.

Filtrede en üstten alta doğru aşağıdaki malzemeler var.

Elyaf - Kömür - Elyaf ( En Üst )
Elyaf - Lav Taşı - Elyaf
Elyaf - Beyaz Çakıl - Elyaf
Seramik - Siyah Sünger (En Alt )

9A2089A4-4B27-4B5D-964C-A59660010DA9.jpeg

Bende new modeli var. 2 conta vardı diye anımsıyorum. O contalardan yedekte gelmediyse yapımarketlerde satılıyor. Contayı yenileyin.

Beyaz çakıl dediğiniz zeolite ise ömrü max 3 aydır. Sonra işlevi biter. Carbon 1-1,5 ay gider. Ama daha uzun süre kirlenme olmuyorsa aç kapa yapıp döngü bakterilerini öldürmemek için zeolitin ömrünü bitirene kadar tutabiliriz. Lavtaşı da carbon kadar ömre sahip.

Ayrıca hayvan akvaryuma göre bayağı büyük bu da suyun kirlenme süresini kısaltıyor. En iyi filtre malzemeleri de olsa sonuç değişmez. 100*50*50h yada 60h ve 10 mm cam kalınlığında bir akvaryum lazım. Yani ömürlük akvaryuma geçmeniz lazım. Sorun akvaryum. Ne kadar çok su olursa o kadar geç kirlenir. Hayvanın rahatça yüzeceği alan da yok.

Su ısıtıcıyı tabana yatay konumlandırın. Çelik ısıtıcılar tam batar. Dikeyde plastik kısma kadar çelik bölüm olduğu gibi su içinde olmalı.

Geri