Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gözlerini neden çok az açıyor

Seray1234

Bronz 4 Üye
Yeni küçük kaplumbağam bir iki gündür karada çok vakit geçiriyordu bugün gözlerini açmadan kafasını sağa sola oynattığını gördüm normalde dokununca diğer kaplumbağa gözünü açıyor sürekli uyuyor mu gözlerinde enfeksiyon mu oldu anlamadım şiş gibi durmuyor ama ne yapmam lazım gözleri açıklen çok nadir görüyorum bugün

65892146-4A28-42F4-B137-F6904618325A.jpeg

AC36CCED-2321-4032-AF69-C59342B8248B.jpeg6150687E-5929-4017-BDFB-433D9DBAA181.jpeg

Hayvana gelirsek eczaneden genta yada gentagut alıp her gün sabah akşam 10-15 saniye arayla her göze üçer damla damlat. 10 dakika kuru yerde beklet. Su temiz olsun. Kirlenme olduğunda yenile.

Arıtma su varsa onu kullan yok ise içme suyu ile harmanla.

Pomad bu durum için sağlıklı değil pomad sudaki kirleri üstüne yapıştırır. pomad kullanmayin

Su da arıtma cihazı var ama suyu değiştirmeli miyim akvaryumdaki diğer kapluş için sorun olur mu bu durum

normal devam edip eczaneden genta veya gentagut alin bence

Su içinde gözlerini açıyor mu? Yürüme ve yüzmesi nasıl? Bacaklarını rahat kullanabiliyor mu?

anlamadim suyunu degistirmektenmi bahsediyosunuz
Evet suyu haftada bir değiştiriyordum tekrar değiştirmeli miyim suyu suya mavi o
Su içinde gözlerini açıyor mu? Yürüme ve yüzmesi nasıl? Bacaklarını rahat kullanabiliyor mu?
yüzüyor yürüyor bakınıyor gentagut aldım eve geldiğimde yine kapalıydı gözleri çok az şiş gibiydi kayanın üzerinden inmemişti bugün hiç ama gözü kapalı kafasını hareket ettirip bakınıyor gibiydi ayrı bir yerde gentagut uyguladım açtı hemen gözlerini gözleri açık hala yüzüyor suda bakınıyor

image.jpg
Yem yiyip yemediğinden emin olamadım bugün o yüzden gözü açıkken karides verdim daha rahat yer diye

Sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatıp 20-25 dakika kadar kuru bir yerde bekletin.

Metinlen mavisini her su değişimi sonrası 1 damla damlatın. Yada değişimi vakit olmaz ve bir iki gün sonraya atmak icap ederse o vakit de damlatırsınız.

Sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatıp 20-25 dakika kadar kuru bir yerde bekletin.

Metinlen mavisini her su değişimi sonrası 1 damla damlatın. Yada değişimi vakit olmaz ve bir iki gün sonraya atmak icap ederse o vakit de damlatırsınız.
68065278-C462-45F3-8744-05C220FFE593.jpeg
sabah çok iyiyidi iki gündür gentagut damlatıyorum gözlere açmaya başlamıştı gözlerini sabah suyu yeniledim metilen mavisi sıktım her şey yolundaydı bu sefer damla sıktığımda kafasını oynatmadı hareket de yok ölmüş olabilir mi sabah hiç bi sıkıntı yoktu

Kuru yerde bekletin. Bir hareket var mı bakın.

Gözlerini aralayın yarım saat içinde kapamazsa ölmüştür.

Kuru yerde bekletin. Bir hareket var mı bakın.

Gözlerini aralayın yarım saat içinde kapamazsa ölmüştür.hiç hareket yok kuru alanda duruyor büyük olanı yemek yedirmediğinden şüpheleniyorum üç kaplumbağaydı diğer ufak olan da geçen hafta bu şekilde öldü gözlerini damladan sonra açmaya çalıştım ama açmadı

büyük olanla ayırın bence gecici süreligine kokusuz bir kavanozda bekletin. (tursu vs kokmayan temiz)

cem bey cikarip cikarmamamizi soyler benim dememle bisey yapmayin cem bey dogrulasin oyle yapin ben fikri verdim.

Akvaryum dışında peçete üstüne koyun. Hareket ederse belli olur. Suya attığı halde kımıldama yoksa ölmüş olabilir.

Kuru alanda hayvan ölmüşse diğerleri kaldırıp onu suya atar. Kuru alanda istemezler.

Yarına belli olur. Hayvanı tuttuğunuzda bacaklarını salıyor mu?

Geri