Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

lamba önerir misiniz

busee9998

Yeni Üye
kırmızı yanaklı su kaplumbağam var lamba konusunda yardımcı olabilir misiniz. araştırıyorum ama her yerde farklı bi öneri var kafam karıştı. lamba önerir misiniz?

Bu ampullerden kullanıyoruz.
1677339532444.png

60 W filamanlı yada 52-53 W halojen armut ampul alacaksınız(halojen daha kolay bulunuyor). Halojen soft ampul pek bulunmuyor ama bulursanız halojen soft ampul alın.

Lambada ise bunları kullanıyoruz ; Mandallı yada akrobat lamba.
1677339608833.png

Su 28 kuru alan 32 derece olacak. Mesafe ayarında hayvanın sırtı hizasında bir şey koyup cam dereceyi üzerine yatırıyoruz. Evde kullanılan derece de olur. Yarım saat sonra bakıp 32 derece olduğu noktaya mesafeyi ayarlıyoruz. İlk 15 cm mesafeye ayarlayın. Ona göre yükseltir alçaltırsınız.

Size söylediğim ampullerden 1 tanesini alırsanız uva ampul almanıza gerek kalmaz.
Uvb ye gelirsek 8 cm kabuk boyu sonrası kullanmaya başlıyoruz. Hayvan yediği yemlerden d vitamini aldığı için uvb daha sonra da alınabilir.

Şu an uygun nitelikte satılan lamba bu.
Screenshot_20230129_133118_com.android.chrome.jpg

Günde 12 saat yanacak. Çanak ısınır.

Ecolite örnek olarak kaldı. Üretimini durdurdular.

53 olur ama mesafeyi iyi ayarlamanız lazım. Hayvan yanmasın. Bulabilirseniz büyüyene kadar 42 W olanını alın.

Ben bir elektrikçiden tanesi 10 tl gibi çok ucuz bir fiyata 2 tane şu ampulden aldım kullanıyorum baya ısınıyor

20230321_141220.jpg

Cem bey bunları önerirse ben de öneririm 😄

7 cm kabuk boyu altı hayvanlar kullanabilir. Daha büyük hayvanlarda 60 watt'ını kullanıyoruz. 32 dereceyi yakalarken 40 W alana daha yakın konumlandırılıyor. Büyük hayvan ısınırken başını havaya dikebilir yada panikleyip ampule kafa atabilir. Çanaktan tutunabilir.

Cem Bey Merhaba
Ampülüm patladı bunu aldım bu çok fazla mı ısıtır

Ekli dosyalar

• 0E9A2813-F5EB-49E3-8410-51DE6994F813.jpeg
    0E9A2813-F5EB-49E3-8410-51DE6994F813.jpeg
    139.1 KB · Görüntüleme: 20
Bu çok kullanışlı kesinlikle öneririm yükseklikte kolaylıkla ayarlanabiliyor

Ekli dosyalar

• B593C91C-5D2E-40FD-BF0A-7FE07C4EC04A.jpeg
    B593C91C-5D2E-40FD-BF0A-7FE07C4EC04A.jpeg
    139.7 KB · Görüntüleme: 16
Bunlar halojenlere göre fazla ısıtıyor. Mesafeyi iyi ayarlamak gerek. Yalnız uvb de içeriyorsa uzun süreli kullanmak olmaz. Radyasyon hayvanı çok maruz kalırsa olumsuz yönde etkiler.

Normal ısıtma ampulünü 12 saat bunu ise 2 saat kadar yakmanız yeterli.

Bunlar halojenlere göre fazla ısıtıyor. Mesafeyi iyi ayarlamak gerek. Yalnız uvb de içeriyorsa uzun süreli kullanmak olmaz. Radyasyon hayvanı çok maruz kalırsa olumsuz yönde etkiler.

Normal ısıtma ampulünü 12 saat bunu ise 2 saat kadar yakmanız yeterli.
Çok önemli bir bilgi ben 12 saat yakıyordum çok teşekkür ederim

Bunlar pahalı ampuller takriben 1-1,5 yıl sonra ömürleri yarılanmaya başlıyor. Bu sayede ömürlerini de uzatmış oluyoruz.

Normal ısıtma ampulleri ucuz yansa bile yedeğiyle değişiyoruz. Fazla can yakmıyor.

Geri