Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Kaplumbağası Canlı Bitki

Venüs

Bronz 3 Üye
Merhabalar,

Akvaryumuma juenpetten silis kum alacağım. Ancak içinde oylanmaları, eğlence olması adına canlı bitki de almak istiyorum. Ne almamı önerirsiniz? Suyun ph değerini değiştirdiği için her akvaryuma her bitki alınmıyor diye biliyorum. Kaplumbağa için farklı, balık için farklı olabilir diye düşündüm. Canlı bitki aldığımda su temizliğini nasıl yapabilirim bu konularda bilgim yok maalesef.

Dip temizleyici alacağım, silis kum aldığımda pislikleri nasıl temizleyeceğim? Akvaryuma komple temizlik uyguladığımda aynı kumu yıkayıp geri mi koyacağım?

Kaplumbağa akvaryumunda maalesef hiçbir bitki olmaz, balık için soruyorsanız balık türüne göre değişiklik gösterir fakat siz silis kum kullanacağınızı söylemişsiniz bundan dolayı ancak anubias gibi rizomlu bitkiler ve moss türleri bakılabilir.

Kaplumbağa için sormuştum. Oyalanacakları eğlenceleri olsun istemiştim. Teşekkür ederim.

Aynen bende kaplumbağalar için bitki kullanılmadığını biliyorum hem kumu eşeliyorlar bitkiyi çıkarıyor hemde yiyebiliyorlar illa denemek istiyorsan silis yerine hagen kum alıp deneyebilirsin ama sadece iş çıkartırsın kendine :) Bitki yetiştirmeyi bende çok istediğim için büyük akvaryuma aldığım kaplumbağaların kalan küçük akvaryumuna ayrı bir bitki akvaryumu yapacağım sanırım sende değiştirmek zorunda kalacaksın ilerde akvaryumu kalan küçük akvaryuma sende hobi şeklinde uğraşabilirsin bitkiler için :)

Kaplumbağalar ot türevli yiyeceklere ilgi gösterdikten itibaren canlı olan hiçbir bitkiyi sağlam bırakmaz. Bu da net olmasa da 7 cm kabuk boyu itibari ile başlar. Şayet hayvanlar bu boyun altında yavru iseler. Bir süreliğine alınıp kullanılabilir.

Yalnız her bitki uygun değildir. Mesela bambu bitkiler mango kökü gibi pH dengesini düzenlese de kumu eşeleyip kökünü, su içindeyse yapraklarını ve dallarını soyup yiyorlar. Bu bitkinin özsuyu hayvanları zehirliyor. Onun için bambu kullanmıyoruz.

Yetişkinlerde akvaryumda bir kum birde kök kalıyor. Ben su içinde çöl diyorum. Geniş alan boş ortam seviyorlar. Yapay bitkileri bile parçalıyorlar.

Geri