Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk Beyazlaması

meloo

Bronz 4 Üye
altta fotoğraflar var akvaryum aldık küçük ama birazcık idare edeceğiz alışma sürecinde şuan kabuğu bayadir böyle 1 ay civarı
IMG20230222191534.jpg
IMG20230222191541.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Foruma hoşgeldiniz.

Kabuk kireç bağlamış. Plaka altına işlediği için fırça ile çıkmaz. Plakalar atıldıkça rengi ortaya çıkar. Hayvan yaşına göre ufak kalmış.

Akvaryumun ölçüsü nedir?

O kaba ölüm kabı deriz. Kalorifer ısısı yüksekse yanına koyun çok sıcak olmamalı suyu.

Ölçüsünü bilmiyorum ama küçük 40 litredir en fazla zamanla halledeceğim kuru alana çıkmıyor merdivene mi alışamadı bilemiyorum şuan leğende kalıyor diğer bi adıyla ölüm kabında üstünü kapatıyoruz gece kitapla çıkmasın diye ortada boşluk kalıyor nefes alması için sabah 2 akşam 2 bazen 1 ikindi vakti gibi karides ya da stick atıyorum ve kabuk için ne yapmam gerek.
IMG20230222210107.jpg

Ölçüsünü bilmiyorum ama küçük 40 litredir en fazla zamanla halledeceğim kuru alana çıkmıyor merdivene mi alışamadı bilemiyorum şuan leğende kalıyor diğer bi adıyla ölüm kabında üstünü kapatıyoruz gece kitapla çıkmasın diye ortada boşluk kalıyor nefes alması için sabah 2 akşam 2 bazen 1 ikindi vakti gibi karides ya da stick atıyorum ve kabuk için ne yapmam gerek.Ekli dosyayı görüntüle 4447
Cem bey ayriyeten leğen dışına çıkmaya tırmanmaya çalışıyor ne demek bu biliyor musunuz sürekli tırmanıyor çıkmaya çalışıyor

Akvaryum içindeki taşları çıkarın. Yerine vitasand pro78 marka sarı silis kum alın.

Hayvan rampaya çıkamıyor olabilir. Halı kaydırmaz alın. Alan tabanı ve rampayı birlikte ölçerek tek parça kesin. Yapıştırmaya gerek yok alandaki taş tutar.

Yeni ortama giren hayvanlarda birkaç gün adaptasyon süreci olur.

Kendi haline bırakın. Hareketli ortamda kuru alana çıkmak istemezler. Kuru alan onlar için savunmasız, su güvenli alandır. Lambayı hafif rampaya çevirin ısıyı algılasın. Kuru alanda görürseniz uzak durun. Varsa boş bir odada durması iyi olur.

Ampul ısı veriyor mu? Kaç watt?

Dar ortamları sevmezler ve ortamdan kaçmaya çalışırlar. Akvaryumda ufak gelmeye başladığında aynı tepkiyi verirler. Ve kaçtıkları noktayı asla unutmazlar.

Su ısıtıcı olarak 100 watt alın. Tetra ht 100 en kalitelisi tam batabiliyor. Bir de çelik ısıtıcılar var roxin ve ribao marka.

Alt markaların camları incedir. Çalışırken hava teması olursa patlar. Bazıları ise dik konumlandırmalıdır. Derin su ister.

Akvaryum içindeki taşları çıkarın. Yerine vitasand pro78 marka sarı silis kum alın.

Hayvan rampaya çıkamıyor olabilir. Halı kaydırmaz alın. Alan tabanı ve rampayı birlikte ölçerek tek parça kesin. Yapıştırmaya gerek yok alandaki taş tutar.

Yeni ortama giren hayvanlarda birkaç gün adaptasyon süreci olur.

Kendi haline bırakın. Hareketli ortamda kuru alana çıkmak istemezler. Kuru alan onlar için savunmasız, su güvenli alandır. Lambayı hafif rampaya çevirin ısıyı algılasın. Kuru alanda görürseniz uzak durun. Varsa boş bir odada durması iyi olur.

Ampul ısı veriyor mu? Kaç watt?

Dar ortamları sevmezler ve ortamdan kaçmaya çalışırlar. Akvaryumda ufak gelmeye başladığında aynı tepkiyi verirler. Ve kaçtıkları noktayı asla unutmazlar.

Su ısıtıcı olarak 100 watt alın. Tetra ht 100 en kalitelisi tam batabiliyor. Bir de çelik ısıtıcılar var roxin ve ribao marka.

Alt markaların camları incedir. Çalışırken hava teması olursa patlar. Bazıları ise dik konumlandırmalıdır. Derin su ister.
Ampul 75 watt değiştirecegiz 25 olacak siliskum kaç kg yeterlidir bu akvaryuma. Ve yem programı istiyorum lütfen nasıl olsun elimdeki yemleri eklere koydum. Bu kireç sorunu nasıl çözülür? Ve ısıtıcı alacak durumum şuan yok sorun olur mu acil mıdır?
Kullandığım vitaminde ekte
IMG20230222220228.jpg
IMG20230222220219.jpg

Cem bey okuyup cevap yazarsınız bir sorum daha var leğende kaldığı sürece suyu kaç derece olsun

Leğende su yüksekliği ne kadar?

Leğende durmasına gerek yok ki. Herhangi bir marketten halı kaydırmaz alıp kullanın. Akvaryumda dursun.

Screenshot_20230124_034937.jpg

Leğende su yüksekliği ne kadar?

Leğende durmasına gerek yok ki. Herhangi bir marketten halı kaydırmaz alıp kullanın. Akvaryumda dursun.

Ekli dosyayı görüntüle 4453
Leğende kalıyor 1-2 gün daha akvaryuma kum falan ekleyeceğiz. Ve leğende dururken su kaç derece olsun ölçülerini eke bıraktım. Ayrıca bu plakalar nasıl çıkar kireç nasıl gider yardımcı olursanız sevinirim. Ve kaplumbağa şuan iyi durumda mı ciddi bir sorun mudur
IMG20230223164603.jpg
??
IMG20230223164603.jpg
IMG20230223164611.jpg
IMG20230223164609.jpg
IMG20230223164605.jpg
IMG20230223164605.jpg
IMG20230223164551.jpg

Ekli dosyalar

• IMG20230223164551.jpg
    IMG20230223164551.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 7
  • IMG20230223164603.jpg
    IMG20230223164603.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 8
  • IMG20230223164605.jpg
    IMG20230223164605.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 7
  • IMG20230223164609.jpg
    IMG20230223164609.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 7
  • IMG20230223164611.jpg
    IMG20230223164611.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 6
Leğen dediğiniz bu kap ise 28 dereceyi geçmesin. Ama öncelikli önemli olan derece ne olursa olsun suyun sabit ısıda olmasıdır. Sakın suyu ısıtmak için su takviyesi yapmayın. Sürekli ısı değişimleri hayvanın kendini adapte ederken yıpranmasına neden olur. Bu da hasta eder.

Kalorifer üstünde çok ısınıyorsa yan tarafında dursun. Suyu cam derece ile ölçün. Yoksa evde kullanılan cam derecede olur.

Eczaneden devit marka D vitamini alın. Akvaryuma geçince kabuğa uygulama yapmaya başlarız. Haber verirsiniz.

Kafasında kırmızı benek var bu tip hayvanlarda büyüdüğünde sarı çizgiler diğerlerine göre biraz daha geniş oluyor.

Eczaneden devit marka D vitamini alın. Akvaryuma geçince kabuğa uygulama yapmaya başlarız. Haber verirsiniz.

Kafasında kırmızı benek var bu tip hayvanlarda büyüdüğünde sarı çizgiler diğerlerine göre biraz daha geniş oluyor.
Tamamdır devit marka d vitamini alacağım.

Leğen dediğiniz bu kap ise 28 dereceyi geçmesin. Ama öncelikli önemli olan derece ne olursa olsun suyun sabit ısıda olmasıdır. Sakın suyu ısıtmak için su takviyesi yapmayın. Sürekli ısı değişimleri hayvanın kendini adapte ederken yıpranmasına neden olur. Bu da hasta eder.

Kalorifer üstünde çok ısınıyorsa yan tarafında dursun. Suyu cam derece ile ölçün. Yoksa evde kullanılan cam derecede olur.
Suyu 24-28 arası tutuyorum leğende bir sorun olur mu ısıtıcım yok maalesef ve bu vitamin mi
Screenshot_2023-02-23-18-08-09-50_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Cem bey damla hazır görsele koyacağım kontrol edersiniz. Herşey yavaş yavaş hazırlanıyor, bir sorum var su derecesi ve su yüksekliği akvaryum için nasıl olmalı? Dediğiniz siliskumu sipariş ettim geldiğinde mi koyayım kaplumbağamı yoksa şimdi koyup kum gelince zemine koyayım mı?
IMG20230223184738.jpg
IMG20230223184738.jpg

Evet bu vitamin.

Kalorifere yakın koyun su belli sabit ısıda dursun. Müdahale etmeyin.

Su 28 dereceye ayarlanacak. Su ısıtıcı güvenliği açısından minimum 15 cm derinlikte su olmalı. 15 cm su alt değer olmak üzere hayvanın boyuna göre değişkenlik gösterir. Daha büyük hayvanlarda ayağa dikilmiş haliyle boyunun iki katı civarı su uygun yüksekliktir.

Hayvanda sağlık açısından bir sıkıntı yok. Kuru alana halı kaydırmazı ve su ısıtıcısını halledince akvaryuma alabilirsiniz. Hayvan daha ufak içfiltreyi ikinci plana alalım. İç filtre kumdan önce olursa iyi olur. Kumu ne kadar yıkasakta bir miktar tozuması olabiliyor.

Akvaryuma aldık ve kuru alana çıkabildiğini gördüm. Zemin boş kumu gelecek. Ve halı kaydırmaz koymadım zaten çıkabiliyor ısıtıcı almaya gerek var mı suyu 25-26 derece termometre ile baktım ev sıcak zaten baya baya ve yem programı yapabilir miyiz?
IMG20230223210313.jpg
IMG20230223210305.jpg

Su 28 derece kuru alan ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak şekilde sabit ısı olmalı. Onun için su ısıtıcı ve ısıtma lambası. Hayvan her sudan çıktığında soğuğu daha fazla hisseder. Aynı bizim sıcak banyodan çıkmamız gibi. Akciğer enfeksiyonuna çoğu bu sebeple yakalanıyor. O taşta soğukluk verir. Aslında olmasa daha iyi.

Siz halı kaydırmaz alın. Rampa delikleri geniş bu hayvanlar ürktüğünde hızlıca suya kaçar. Ayağı deliklere girerse sakatlayabilir. Tırnaklarını kırabilir. Bir de halı kaydırmazın yumuşaklık hissi var.

Su 28 derece kuru alan ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak şekilde sabit ısı olmalı. Onun için su ısıtıcı ve ısıtma lambası. Hayvan her sudan çıktığında soğuğu daha fazla hisseder. Aynı bizim sıcak banyodan çıkmamız gibi. Akciğer enfeksiyonuna çoğu bu sebeple yakalanıyor. O taşta soğukluk verir. Aslında olmasa daha iyi.

Siz halı kaydırmaz alın. Rampa delikleri geniş bu hayvanlar ürktüğünde hızlıca suya kaçar. Ayağı deliklere girerse sakatlayabilir. Tırnaklarını kırabilir. Bir de halı kaydırmazın yumuşaklık hissi var.
Tamamdır su ısısı şuan dediğiniz gibi olmasa ne olur cem bey

Ayrıca akvaryumda bu dediğiniz şeyleri biraz zaman geçince yapsak olur mu? Ve tedaviyi ne yapalım leğeni kaldırdık.

Geri