Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Salmonella Hastalığı - ve satış yasağı

Altugfb

Bronz 5 Üye
Merhaba,

Küçükken benim de kaplumbağam olduğu için kızıma da almak istemiştim. Ancak satışlarının yasaklandığın duymuştum ancak bu sene bir petshopta artık o kuralın olmadığı bilgisini aldım 2 tane su kaplumbağası görünce aldım. Kızım 5 yaşında. Ancak şimdi eşim salmonella hastalığı ile ilgili yasaklandığını okumuş o yüzden biraz endişelendi.

Bu konuda internetten tam doğru bilgi bulamadım bu yüzden size danışmak en doğru bilgiyi almak istedim.

Merhaba,

Küçükken benim de kaplumbağam olduğu için kızıma da almak istemiştim. Ancak satışlarının yasaklandığın duymuştum ancak bu sene bir petshopta artık o kuralın olmadığı bilgisini aldım 2 tane su kaplumbağası görünce aldım. Kızım 5 yaşında. Ancak şimdi eşim salmonella hastalığı ile ilgili yasaklandığını okumuş o yüzden biraz endişelendi.

Bu konuda internetten tam doğru bilgi bulamadım bu yüzden size danışmak en doğru bilgiyi almak istedim.
Kaplumbağa dokunduktan sonra ve dokunmadan önce elinizi güzelce yıkayın. Mümkünse elinize çok almayın ve kızınızın hayvana dokunduktan sonra elini ağzına götürmesini engelleyin.

Bende pek bir bilgi sahibi değilim moderatör arkadaşlar daha bilgililer.

Yasaklanma olayı salmonella kaynaklı değil. İthal hayvanlara yasak getirdiler. Yerli üretim kaydı ile satışına izin verdiler.

Amerikada yavru hayvanların satışı yasaklandı. Çocuklar ağzına tıkıştırıyorlar. Bundan kaynaklı boğulup ölme vakası yaşanınca bu tedbiri aldılar.

Salmonella her hayvanda var bu hayvanların bağırsak florasında sindirim için gerekli bir bakteri, bu onlara faydalı ama bize değil.

Kaplumbağalar sucul ortamda yaşadıkları için salmonella bulaşı riski yüksektir. Ağız ve göz yoluyla sularının kaçmasıyla bulaşır.

Tedavi zamanında farkedilip yapılmadığı taktirde 7 yaş altı ve 70 yaş üstü için ölümcül risk var.

Ben belirtileri öğrenmek için kendime bulaştırdım. Yüksek ateş ve ishal yapıyor. Yetişkinler için bir zararı yok. Birkaç gün sonra toparlıyorsunuz.

Böyle bir belirti olursa hastaneye götürüp durumu bildirerek salmonella testi yaptırılması gerekiyor.

Tedavisi monodoks ilacı ama bu güçlü bir antibiyotik olduğu için doktor kontrolü olmadan alınmamalı.

Çocuğunuza temas sonrası elini yıkaması gerektiğini öğretirseniz sorun olmaz. Yada ulaşamayacağı şekilde büyük akvaryum alın. Yalnız temizlik esnasında dış cama su temas edebilir. Camı dışarıdan cam temizleyiciler ile temizlerseniz bir sıkıntı olmaz.

Fazla hareket olan ortamı sevmezler onun için ayrı bir odada olmaları iyi olur.

Neme alışık değilseniz yatak odalarından uzak bir yerde olsun özellikle nem çocukları rahatsız ediyor. Astım varsa tetikliyor.

Yeni doğan bebeklerde kesinlikle bakılmamalı onları daha fazla etkiliyor. Buharlanma ile sudaki idrara bağlı amonyak uçuyor. Kokusu etkiliyor. Bunda da oda kapısı kapalı tutularak diğer odalara geçişi önlenebilir. Belli zamanlarda hayvanlar su içinde olmak kaydı ile pencere açılıp ortamın havalandırılması sağlanıyor.

Merhaba, 3 buçuk aydır bizimleler, çocuğun başucunda uyudular, dediğimiz her an da elimizi yıkamadan açıkçası. Merak ettiğim konu şu eğer bu bakteri var ise şimdiye kadar zaten anlar miydik yoksa zamanla kendi kendine, dış etkenlerden bağımsız kaplumbağalar bu bakteri ortaya çıkabiliyor mu ?

Belki bağışıklık kazanmış olabilirsiniz, bilemiyorum. Belirtisi ateş ve ishal. Yada düşük oranlı temasınız olmuştur.

Ben kirli sudan içmiştim.

Bir üyemizde akvaryumu temizledikten sonra ıslak kolları ile birkaç aylık bebeğini kucağına almış. Malum bebeklerin dili dışarı çıkıyor sürekli, çocuk kolunu yalamış olmalı ki bulaşmış. Çocuktan bahsedince hemen acile gitmelerini söyledim. Pozitif çıktı.

Belki bağışıklık kazanmış olabilirsiniz, bilemiyorum. Belirtisi ateş ve ishal. Yada düşük oranlı temasınız olmuştur.

Ben kirli sudan içmiştim.

Bir üyemizde akvaryumu temizledikten sonra ıslak kolları ile birkaç aylık bebeğini kucağına almış. Malum bebeklerin dili dışarı çıkıyor sürekli, çocuk kolunu yalamış olmalı ki bulaşmış. Çocuktan bahsedince hemen acile gitmelerini söyledim. Pozitif çıktı.
Neden içtiniz ki 😅

Başkalarının başına gelmesin gelirse belirtileri öğrenipanlatayım diye.

Ayrıca bu tedavi konusunda da kendi hayvanlarımı kobay olarak kullandım. Çoğu arkadaşın yaşadığı yerde ya hekim yok yada egzotik hayvanlardan anlayan hekim yok.

Geri