Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yavrular yemek yemiyor

Volkan57

Yeni Üye
Merhaba yeni sahiplendiğim 2 tane su kaplumbağamız var sahipleneli 4 gün oluyor ve asla yem yediremiyoruz yemiyorlar ağızlarını dahi açtıklarını görmedim ne yapabilirim

Evet aynı durum bende de var. Yeni yavru su kaplumbağam ve hiç yemek yemedi.
Yemleri ufak parçalara ayırarak da verdim yine fayda etmedi.
Fazla harekette etmiyor. Sürekli uyuyor diyebilirim.
Konuyla alakalı yardımcı olabilen varsa çok sevinirim.
Ne yapmamız gerekiyor :/

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 18
  • image.jpg
    image.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 17
  • image.jpg
    image.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 16
Evet aynı durum bende de var. Yeni yavru su kaplumbağam ve hiç yemek yemedi.
Yemleri ufak parçalara ayırarak da verdim yine fayda etmedi.
Fazla harekette etmiyor. Sürekli uyuyor diyebilirim.
Konuyla alakalı yardımcı olabilen varsa çok sevinirim.
Ne yapmamız gerekiyor :/
O kumu çıkartın akvaryumda kullanmaya uygun değil kullanılacak kum çok ince kum olmalı yutarsa zarar vermemesi için. Pilastik kapta bakmak iştahsızlığın en büyük sebebi. Bu hayvana büyük akvaryum ısıtma lambası su ısıtıcı gibi ekipnmanlar alınmalı.

Volkan ve Ahmet bey her ikinizde foruma hoşgeldiniz.

Eczaneden genta yada gentagut göz damlası alın. Sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla gözlerine damlatın. Yarım saat kadar kuru yerde beklesinler.

Ayrıca ağızlarına da bir damla damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ruj sürer gibi ağız çevresine 2 damla sürün.

Petshop yada netten Deep fix reptivit vitamin damla alıp bunu da aynı göz damlası gibi ama ondan uzak saatte uygulayın. Bu da iştahı açıp kırgınlığı alır.

Akvaryum, su ısıtıcı, iç filtre, kuru alan ve ısıtma lambasından müteşekkil bir sistem kurun.

Hayvanlar esintiye maruz kalmasın. Akciğer enfeksiyonu yavru hayvanlar için ölümcüldür.

O kumu çıkartın akvaryumda kullanmaya uygun değil kullanılacak kum çok ince kum olmalı yutarsa zarar vermemesi için. Pilastik kapta bakmak iştahsızlığın en büyük sebebi. Bu hayvana büyük akvaryum ısıtma lambası su ısıtıcı gibi ekipnmanlar alınmalı.
Dediğiniz gibi içerisindeki minik taşları çıkardım. En yakın zamanda da bir sistem toparlamaya çalışacağım.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim :)

Volkan ve Ahmet bey her ikinizde foruma hoşgeldiniz.

Eczaneden genta yada gentagut göz damlası alın. Sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla gözlerine damlatın. Yarım saat kadar kuru yerde beklesinler.

Ayrıca ağızlarına da bir damla damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ruj sürer gibi ağız çevresine 2 damla sürün.

Petshop yada netten Deep fix reptivit vitamin damla alıp bunu da aynı göz damlası gibi ama ondan uzak saatte uygulayın. Bu da iştahı açıp kırgınlığı alır.

Akvaryum, su ısıtıcı, iç filtre, kuru alan ve ısıtma lambasından müteşekkil bir sistem kurun.

Hayvanlar esintiye maruz kalmasın. Akciğer enfeksiyonu yavru hayvanlar için ölümcüldür.
Hoşbuldum cem bey, vermiş olduğunuz bilgileri harfiyen yerine getirmeye çalışacağım.

Mesajınızı görmeden önce haşlanmış yumurta akı tavsiyesi aldım minik minik parçalar da verdim ve afiyetle yedi. Üç gündür bir şey yemiyordu. Bir şeyler yemesi gerçekten beni çok sevindirdi. Şu anda önceki günlere nazaran daha hareketli.

Bebek kırmızı yanak su kaplumbağası için başlangıç hangi yemi önerebilirsiniz acaba?
Bize verilipte kaplumbağamın yemediği yemin görselini Ekte paylaşacağım.

En yakın sürede de uygun yaşam koşullarını sağlamak amacıyla akvaryumu kurmak istiyorum.

Elimde bulunan abajurle suyu ısıtma amacıyla idareten bir sistem yaptım. Elimde Akkor filamanlı 100 walt ampul vardı. Kuru alan ile ampul arasındaki mesafe 18cm, doğru mu yanlış mı emin değilim. Su sıcaklığını ölçebilecek bir termometrem maalesef şu anda elimde yok.

Ekli dosyalar

• IMG_1606.jpeg
    IMG_1606.jpeg
    2.3 MB · Görüntüleme: 14
  • IMG_1605.jpeg
    IMG_1605.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 15
  • IMG_1604.jpeg
    IMG_1604.jpeg
    1.8 MB · Görüntüleme: 14
Fotoğrafını attığınız yem bitkisel ağırlıklı büyük ihtimalle o yüzden yemiyor.

Hayvanları bu kabuk boylarında protein ağırlıklı besleriz .

Dajana gammarus sticks alın. Yanına da tropical biorept supreme young ya da omega one juvenile turtle yemden birini alın.

İnternetten almanızı tavsiye ederim site fiyatlarını karşılaştırıp öyle alın. Atakanpetshop diğerlerine göre nispeten daha ucuz oraya da bakın.

100w çok fazla yavrular için filamanlı da 40 watt, halojende 42 W kullanıyoruz.

Isıtma lambası ile alakalı şu konuyu inceleyin burada mesafe ayarının nasıl yapılacağı mevcut :

Fotoğrafını attığınız yem bitkisel ağırlıklı büyük ihtimalle o yüzden yemiyor.

Hayvanları bu kabuk boylarında protein ağırlıklı besleriz .

Dajana gammarus sticks alın. Yanına da tropical biorept supreme young ya da omega one juvenile turtle yemden birini alın.

İnternetten almanızı tavsiye ederim site fiyatlarını karşılaştırıp öyle alın. Atakanpetshop diğerlerine göre nispeten daha ucuz oraya da bakın.

100w çok fazla yavrular için filamanlı da 40 watt, halojende 42 W kullanıyoruz.

Isıtma lambası ile alakalı şu konuyu inceleyin burada mesafe ayarının nasıl yapılacağı mevcut :
Dün işten biraz vakit bulup forumdan araştırma yapma fırsatı bulabildim.

Mesajlara göre yem, vitamin, ampul vs. aldım ürünler uygun mudur acaba?

Yem olarak aldığım ürünler:

- Sera Raffy I (gammarus) 100 Ml.

- Sera Raffy P Kaplumbağa Yemi 100ml 18gr

- Ahm Turtle Mix Karışık Kaplumbağa Yemi 100ml

Vitamin olarak:

- Deep Reptivit 30 ml

Isıtma ampulü:

-Halojen Eco Soft Ampül 52W=75W 820 Lümen

Ampul konusunda tereddütte kaldım ama piyasada halojen soft ampül neredeyse hiç olmadığı için satın aldım. aradaki mesafeyi açarak ısı dengesini sağlıyabilir miyim?

Vermiş olduğunuz bilgiler için ayrıca çok teşekkür ederim.

Ampul konusunda tereddütte kaldım ama piyasada halojen soft ampül neredeyse hiç olmadığı için satın aldım. aradaki mesafeyi açarak ısı dengesini sağlıyabilir miyim?
Isıyı ölçmek için kuru alan üzerine dereceyi yatırıyoruz yarım saat sonraki ölçümde 32 derece olduğu nokta uygun mesafedir.

Hayvanın sırtı hizasına denk birşey koyun. Kibrit kutusu olur. Evde kullanılan cam derece de olur. Sizde yoksa komşudan isteyebilirsiniz. Konumlandırdıktan sonra 30 dakika bekleyip bakın 28 derece uygun mesafeyi verir.

100 watt çok yüksek hayvanı kızartırsınız. Eski tip filamanlı 40-60 watt yada halojen 42-52 watt ampul alın. Bu ampulü yeni ampul gelene kadar 35 cm mesafeden aşağı kullanmayın. Almışsınız zaten tamam. Derece bulamazsanız 52 watt olanı 18 cm mesafeden ayarlayın.

O yem kara kaplumbağası yemi, yavrular yemez. Yetişkinlere ise haftada bir veririz. Hava almayacak şekilde saklayabilirsiniz. Büyüdüğünde deneyebilirsiniz ama bayatlayacaktır. Kara kaplumbağası yada tavuk olan bir yere dökebilirsiniz.

8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün sonra tek öğün vereceksiniz.

Sabahları 4 gün raffy P 3 gün gammarus olsun aralara yayın bir gün biri bir gün diğeri. Ahm'yi akşamları verin. Karışıkta verebilirsiniz yada ayrıştırarak tek çeşitte farketmez.

Vitamini haftada bir 1 damla verin. Öğünün ilk stick yemine damlatıp verin. Tadı farklı olacağı için sonra yemez.

Geri