Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağasının öldüğünü ya da kış uykusuna yattığını nasıl ayırt ederiz

Mort ve Julian

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, su kaplumbağalarım yaklaşık bir yaşında. Onlarla çok iyi zaman geçiriyorum ancak arkadaşlarımdan pek çok şey duyuyorum. Kış uykusuna yatan kaplumbağayı ölü sanıp çöpe atmak da bunlardan birisi. Öncelikle ölen bir hayvanın çöpe atılmasına karşıyım. Ancak kaplumbağa kış uykusuna yatınca öldü sanmak diye bir durum da söz konusu. Bunun olmasını istemiyorum. Peki ölmüş kaplumbağa ile kış uykusuna yatmış kaplumbağa arasındaki fark nedir? Bu konuda biraz (hatta bayağı :t65y:) çaylak sayılırım. Bana yardımcı olursanız sevinirim.

Cvp: Su kaplumbağasının öldüğünü ya da kış uykusuna yattığını nasıl ayırt ederiz

Mort ve Julian' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar, su kaplumbağalarım yaklaşık bir yaşında. Onlarla çok iyi zaman geçiriyorum ancak arkadaşlarımdan pek çok şey duyuyorum. Kış uykusuna yatan kaplumbağayı ölü sanıp çöpe atmak da bunlardan birisi. Öncelikle ölen bir hayvanın çöpe atılmasına karşıyım. Ancak kaplumbağa kış uykusuna yatınca öldü sanmak diye bir durum da söz konusu. Bunun olmasını istemiyorum. Peki ölmüş kaplumbağa ile kış uykusuna yatmış kaplumbağa arasındaki fark nedir? Bu konuda biraz (hatta bayağı :t65y:) çaylak sayılırım. Bana yardımcı olursanız sevinirim.

Sana sorun hakkında yardımcı olamam ama ev ortamında beslenen su kaplumbağalarının kış uykusuna yatırılmasının yanlış olduğunu biliyorum.

Cvp: Su kaplumbağasının öldüğünü ya da kış uykusuna yattığını nasıl ayırt ederiz

Mort ve Julian' Alıntı:

Utku hoş geldin foruma.

Öncelikle akvaryumda bakılan su kaplumbağaları 5-6 yaşlarına gelmeden kış uykusuna yatırılmamalı ve kış uykusuna yatırılacak ortam yaratılmamalıdır. Burada detaylı bilgiler mevcuttur.
mailto:/forum/Konu-kis-uykusu-hibernasyon.html

Açıkçası hiç kış uykusuna yatmış kaplumbağa ile karşılaşmadığım için tam olarak bilemiyorum ama, fikir yürütmek gerekirse;
Gerekli ortam sağlanmadığı sürece kış uykusuna yatma ihtimali olmadığını sanıyorum. Eğer normal şartlarda gerektiği gibi kaplumbağayı beslemekte iseniz zaten kış uykusuna yatmayacaktır ve buda ölmüş olabileceğine denk geliyor. Ölen kaplumbağa kas katı kesilmiş olabilir, kış uykusuna yattığında ise böyle olmaması gerek diye düşünüyorum.

Bilen arkadaşlar daha detaylı bilgiler verecektir.

Genelde suyun dibinde kış uykusuna yatsalar da kuru alanda da kış uykusuna yatabilirler. Kaplumbağanızın kış uykusuna yatmasını istemiyor iseniz ısıyı kesinlikle düşürmemelisiniz hem yazın hem de kışın . Hem üşütmesini önlemek hem de kışın geldiğini öğrenmesini engellemek amacıyla kuru alanınıza rüzgarın gelmemesini sağlamalısınız . Bunun haricinde 10 yaşına kadar kesinlikle su kaplumbağaları su uykusuna yatmamalı . Çünkü bir daha uyanamayacak kadar enerji kaybedeceğinden aramızdan ayrılacaktır. Eğer yetişkin bir seviyeye gelmiş bir su kaplumbağanız varsa (15-20 yaş arası )
onları profesyonel bir alan oluşturarak kış uykusuna yatırmanız faydalı olacaktır. Nedeni ise kış uykusu kaplumbağaların metabolizmalarını yavaşlatır ve onların daha uzun süre yaşamasını sağlar .

Ayrıntılı bir video içinde http://www.uzmantv.com/su-kaplumbagalari-ne-zaman-kis-uykusuna-yatar bunu izleyebilirsiniz.

Kış uykusu 15 derece su ısısının altında olur. Bu ısıya su doğada yavaş yavaş düşerek gelir. Hayvanın metabolizması yavaşlar ve şartlanma ile yem tüketip yağlanır. Uyku anına gelen hayvan kendini güvenli bir bölgeye alıp uykuya geçer. Bu ısının üzerinde metabolizmayı uygun seviyeye getiremeyecektir. Akvaryum ortamında ise bu ayarı yapmak imkansıza yakın. Hem ısının düşüşü hem beslenme konusunda doğadaki dengeyi bulmak zor. Bu sebeple evde kış uykusu büyük riskli ve büyük ihtimal ölümle sonuçlanır. Ayrıca doğada uyku haline ilk seneden alışırlar.

Esas konuya gelirsek bu ısı şartları dışında kaplumbağa su yüzeyinde yada elleri kolları sarkmış durumda ise ölmüştür. Ölü hayvan genelde sudaki akıntı ile sürüklenir. Kış uykusundaki hayvan zaten akıntısız bir ortamda yatabilir.

emrenin dediği gibi ölen kaplumbağanın eline aldığında baş ve bacakları sarkar. tepki vermez. kuru yere alındığında ilk 12 saat yumuşaktır. sonrasında vücuttan su çekilir, derisi kurur ve sertleşmeye başlar. göz kapakları kapanmaz. yarı açık durur. arka bacak ön kısmındaki deri parçasının oynaması durur. kış uykusuna yatan hayvanın nefes alıp vermesi de durur. ciğerlerindeki havayı çok düşük oranda yakar.yalnız buradaki püf nokta hayvan bir anda kış uykusuna yatmaz. bu günler süren bir süreçtir. bu açıdan ölüp ölmediği konusunda bu da belirleyicidir.

benimkiler bir ker kış uykusuna yattılar bu suyun sıcaklığından kaynaklanıyormuş soğuk suda kolayca kış uykusuna yatabildikleri gibi normal sıcaklıktaki sularda bu olaya rastlanmıyormuş internette gezinirken görmüştüm bu bilgiyi :133::133::133:

Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar, bundan sonra temmuz sıcakları var diye onların suyunu soğutmam. Mort ve Julian in fotoğraflarını yakın bir zamanda yollarım.

Aşırı sıcak olup su ısısı 30 üzerine çıkarsa kısmi su değişimi ile biraz serinletmek yani 29 derecelere çekmekte sakınca yok.

tabi suyu dökerken hayvanlardan uzak bir kenara dökmek lazım. hatta el ile karıştırılırsa iyi olur.

Geri