Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kirliliği

elffclk

Bronz 3 Üye
Merhaba arkadaşlar benim bir tane su kaplumbağam var akvaryumda filtre sorunum var filtre 1 günde doluyor ve pis su vermeye başlıyor akvaryumum 30-15 boyutunda bende filtreyi çıkarttım iki günde bir suyunu değiştiriyorum bu kaplumbağam için bir zararı olur mu?

Makulü haftada iki defadır. Ve değişim yapılan su mutlaka emsal sıcaklıkta olmalıdır. Aksi halde hayvan kendini adapte ederken yıpranacaktır. Soğukkanlı canlılar ısı yaymaz kendini ortam ısısına adapte eder. Bu küçük hayvanlar için sağlıklı değildir.

İkinci olarak akvaryum çok küçük hatta akvaryum bile değil. Sağlıklı gelişim için bol yüzeceği boyca uzun ve akciğer gelişimi için derin bir akvaryum lazım. En azından 50-60 litrelik bir ara geçişli akvaryum al. Akvaryum ne kadar küçük olursa kirlenme o kadar yoğun olur. Hayvan sürekli dışkı ve idrar yapıyor. Dışkı kirletir ama idrar amonyak yapar bu yoğun olduğunda amonyak patlaması yaşanır. Su sararır ve hayvan amonyak zehirlenmesine maruz kalır.

Hayvan büyüdükçe kir oranı artar dolayısıyla akvaryumda hayvan büyüdükçe büyütülmelidir. Son aşamada ömürlüğe geçeriz. Yada başta maliyetli gözükse de direk ömürlük alıp ekstra maliyetlerden kurtulmuş oluruz. Uzun vadede karlıya gelir.

Elindeki filtre ufak benim sinek filtre diye tabir ettiğimden olmalı onlar bir işe yaramaz haznesi ve gücü düşüktür. Filtreyi yeni alacağın akvaryuma göre alırsın. Sünger yerine elyaf kullanmak daha temizleyicidir. Ufak tozlaşmış kirler süngerden geçip tekrar akvaryuma dökülür. İdrarı ise süzmez onun için filtre malzemeleri vardır. Onlarda iç filtreye sığmaz. Büyük ve çoklu haznesi olanlar hariç.

Geri