Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Suda pamukçuk, yağsı yüzey

Kacaktospik

Altın 5 Üye
Bir haftadır var bu. Su eklemelerinde farkediyorum. Suyun üstünde çok fazla köpük birikiyor. Ve başka sorunlar da var; Küçük beyaz parçacıklar. Deri gibi değil. Bi de suyun üstü yağsı oluyor bu şekilde. Elimiz pisken dokunmuyoruz aslında. Bakteri falan mıdır

mailto:/9Qr8oZ.jpg
mailto:/ZZzgd3.jpg

Su düzenleyici yada berraklaştırıcı kullanıyor musun ?
Royal, energil yada yağlı başka bir yem veriyor musun ?

Suyu koyduğun damacana temiz mi ?

Kuru alanı düzenli temizliyor musun halı kaydırmazın altına giren artıklar mayalanma yapabilir. İç filtreyi haftada birden fazla temizlemiyorsan süngerdeki kirler mayalanabilir.

Su düzenleyici kullanıyorum evet. Jbl agil kullanıyorum. Damacanalar temiz. Kuru alanı da yıkıyorum

Agil yapmaz. Su düzenleyicilerin bir kısmı ve jbl clynol gibi su temizleyiciler böyle bir yoğunluk yapar. Zamanla ayrışıp kaybolur.

Bir sonraki genel su değişiminde test etme amacıyla düzenleyici kullanma. Eski suyu çektikten sonra yarı oranda temiz su doldurup bulaşık süngeri ile camlar ve köşe silikonların üzerinden geç. (Yağsı tabakayı alglerde yapar camlar ve kuru alanda kaygansı tabaka oluşturur.) sonra bu suyu çektirip temiz suyu komple doldur.

Akvaryumu yıkarken kumu da elinle karıştır. Alındığı ilk dönemler köpüklenme yapar. Tam temizlendiğinde bu ortadan kalkar.

Dış filtre yok ise su değişimi sonrası 4 damla metilen mavisi damlat. Ve suya yayıldıktan sonra kumu elinle karıştır iyice nüfuz etsin.

O beyaz parçacıklar kireç tortuları olabilir. Cam kenarlarına bakarsak buharlaşmaya bağlı kuruyan tortular ayrışıp suya karışmış olabilir. Bunları da bulaşık süngeri ile alırsın.

Bu musluk uçlarına takılan tortu önleyicilerden kullanırsan çözüm olur. Yada huni içine ıslak elyaf koyup suyu bunun üstünden damacanaya doldur.

Geri