Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Süleman yaralandı :(

meritiko

As 3 Üye
Arkadaşlar bugün Jennifer Süleman'ı ısırdı :( Hemde kafasının iki bölgesinden fakat çok büyük yaralar değil.Çok ufak yaralar fakat bana açık yaraymış gibi geliyor.Jenniferi ayırdım.Fakat tedavi için ne yapmalıyım bilmiyorum tavsiyeniz var mı?

Cvp: Süleman yaralandı :(

Kanama oldu mu? Açık yara ise mikrop kapabilir. Suya kaya tuzu atın, mavi damla kullanın ve bepanten sürüp kuru yerde bir müddet bekletin düzenli olarak. Veterinere gösterme imkanınız varsa daha iyi olur tabii.

Tam olarak çözemedim.Fakat açık gibi geliyor çünkü bir tarafında ufak kırmızılık var tam çözemedim :S

Veterinere götürme imkanınız yoksa bepanten sürüp kuru yerde bekletin bir müddet. Evinizde vardır belki pomadı.Kapluşlarınız küçüktü zaten çok derin yara açmamıştır. Geçmiş olsun :(

Tamam zaten ufak bir yara nokta kadar bir şey.

Silverdin sürsem olur mu? Bepanten yok evde.Silverdin yara ve yanık kremi.Eğer silverdin kullanmam sakıncalıysa bepanten alıcam.

Arkadaşlar soruma cevap verecek var mı?

Birinin ana etken maddesi yanık kremi üzerine ötekinin enfeksiyon üzerine dediğiniz geçici olarak sürülebilir ancak bepantenin etkisi gibi olacağını zannetmiyorum.

Hmm zaten yarın bepanten satın alacağım.Açık eczane bulamadım bugün.Ama bugünlük sürsem sorun olmaz değil mi?

Geçmiş olsun umarım en kısa zamanda düzelir

Teşekkür ederim.

En iyisi yarın gidip bepanten almak ve uygulamak :) Silverdin yanığa daha ağır basıyor çünkü.

Daha önce forumda silverdin için kapluşun canını yaktığı söylenmişti. Açık yarada kullanım için. Söyleyen arkadaşın tecrübesine dayanarak ben de önermiyorum. Anladığım kadarıyla yaralar zaten küçük, birşey kullanmasanız da geçecektir. Bepanten bu süreci hızlandıracaktır sadece. Enfeksiyon kapmamasına dikkat edin. Pomaddan sonra kuru yerde beklesin, inşallah başka bir problemle karşılaşmazsınız.

Kabuk yaralarının iyileşmesi için Protein miktarının arttırılması gerekir. Ayrıca açık yaradan mikrop almaması için de akvaryum temizliğinin daha özenli yapılması ve kaplumbağanın diğer kaplumbağalardan ayrılması gerekir.

Peki tamam zaten mavi damla kullanıyorum.

Sorun olacağını sanmıyorum.Ben kapluşlarımın açık yaralarını batikonla düzeltiyorum.
Günde 3 kez 1 hafta uyguluyorsunuz kurusun diye 10 dk bekliyorsunuz sonra suya koyuyorsunuz.Kendiliğinden iyileşiyor.

Arkadaşlar 1 haftadır bepanteni uyguluyorum fakat yarası bir türlü kapanmıyor. :( Ne yapmalıyım?

Her gün 3 kere batikon sürün kuru alanda bekletin...Kuruyunca suya koyabilirsiniz.Suyuna da dezenfektan ekleyin.

Açık yaralarda enfeksiyon gibi iyileşmeyi geciktirici bir durum olmuş olabilir. Batikon kullanırsanız enfeksiyonu önler enfekte yaranın da tedavisine yardım eder.Mutlaka kuruması lazım sürdükten sonra. Yoksa hiçbir etkisi olmaz.

Bence veteriner hekime götürmelisiniz iş işten geçmeden önce geçmiş olsun

Batikon tedavisine hemen başlıyacağım teşekkür ederim.Süleman benim için çok değerlli :) Ona bir şey olmasını istemem.

Geri