Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sürekli Kaçmaya Çalışıyor

hepzarif

Yeni Üye
Merhabalar. RES cinsi kaplumbağam henüz 2 aydır benimle. Aldığımda boyu 2,5cm'di şu an 4,5cm. Yaklaşık 5 gün önce kendisini akvaryumdan kaçarken yakaladım ve malesef ben yanına gidene kadar bu girişimi başarılı oldu. Hemen akvaryumun plastik ve delikleri olan kapağını kapattım. Akşamına kendisini takriben alvaryumun ortalarına doğru bir hizada kapağın deliklerine aşağıdan ters bir şekilde tutunmuş halde buldum. Sonra akvaryumda yüksekte kalan kısımlara duct tape'le güzel bir çatı yaptım. Artık çıkmasına imkan yok diyeceğim ama tam bir ninja gibi kapağa tırmanıp tersten yürüdüğünü gördükten sonra emin olamıyorum.
Buradan okuduğuma göre kaçma olayı oldukça normalmiş ve bir kere bir noktayı bellediğinde tekrar tekrar orayı denermiş. Gerçekten de aynı köşeye inanılmaz kafayı takmış durumda. Mütemadiyen gidip orada barfiks çekip çekip kuru alanına düşüyor ve çıkamadıkça da sinirlenip akvaryumdaki dereceyle kavga ediyor.
Acaba bu durum ne kadar daha sürer? Yapabileceğim farklı bir şey var mıdır? Akvaryumun iç dizaynını değiştirsem birazcık kafası dağılır mı yoksa her halukarda kaçma hevesi bir huy olarak kalmış mıdır?
Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Akvaryumun resmini çekip link atabilir misin? Ona göre güvenlik ve gereken malzemeleri saptayalım. Bu arada daha bu yaşta bunu yapmaya başladıysa işin var.

https://imgyukle.com/i/VsqV9y
https://imgyukle.com/i/VsqQsh
https://imgyukle.com/i/VsqSjj

Akvaryum şu an için ufak, biraz daha büyüyünce büyütmeyi düşünüyordum açıkçası. Kuru alan için uyguladığım her şey ya bütün akvaryumu kapladı ya da su seviyesini azalttı. Su seviyesini de ısıtıcının minimum su seviyesi nedeniyle azaltamıyorum. Kavanozu ters çevirdim. Filtre yanında yatık duruyor. Tırmanabilmesi için de taşlarla rampa yaptım. Bu haliyle yüzmek için de yeterli alanı kalıyor. Şu sıralar o kuru alanın köşesinden tırmanıyor sürekli. Üstteki gri kısım duct tape ile yaptığım çatı. Katlaya katlaya birleştirdim bantları, o yüzden alt kısmında yapışkan alan yok. Lambaları tamamen dışarıda, akvaryumla teması yok. Isıtıcı dışarıda kalıyor ama (şimdilik) ona tırmanmıyor.

Bu akvaryum çok küçük, bir de taşlar olunca yüzecek alan kalmıyor. Hiç beklemeden en az 30 yada daha büyük hacimde bir akvaryum almalısın. Ne kadar büyük alırsan o kadar uzun süre gider. Sağlıklı büyümesi için bol yüzmesi lazım. Hayvan dar alanda durduğu için kaçma isteği ortaya çıkmış. Alan genişliği ve oyalanacak birşeyler olması bu isteği azaltır.

Kuru alan için CD kabından kuru alan yapabilirsin youtube da yapılış videosu vardı.

Taşlar yer kaplama harici aralarına pislik hapseder bu da göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan bakteri üretir. Tabana 0.5-1 mm arası kalınlıkta sarı silis kum koyarız. Tercihen vitasand marka uygundur. Hayvan eşelenip oyalanır. Hazımsızlık ve olası parazitlerde yiyerek işi çözer.

Dediğin gibi ısıtıcı şu haliylede sorun cam kısmı komple su içinde olmalı hava teması camın aşırı ısınıp patlamasına neden olur.

Akvaryum çevresine bantla mukavva bir çerçeve yapıştırarak akvaryum boyunu yükseltebilirsin. Ama dediğim gibi bu çok küçük. Ölüm kabı dediğimizden hallice.

Geri