Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Surekli suda kalma problemi

remsemiles

Altın 2 Üye
Merhaba, araniza yeni katildim dogru yeremi yaziyorum bilmiyorum ancak yanlissa ozur dilerim. Bir akrabamin baktigi Abuzeri diger kaplumbaga ile kavga halinde olduklari icn ben aldim. 37.5 x 45 cm 25 cm derinliginde bir akvaryum aldim. 100 wattlik isitici ve selale fltre ile bir tanede turtle bank aldim. Kaynatip bir gun akvaryumda dinlendirdigim suya dun itibari ile Abuzeri yeni evine tasidik. Ancak bir kac problemimle.ilgili yardimlariniza ihtiyacim var. 1) Dunden beri Abuzerin kuru alana ciktigini gormedim surekli suyun icinde yuzuyo yada kafasini cikarip suyun icinde dinleniyo. Bu kotuyemi isarettir. Ne yapabilirim? 2) Beslenmesinde bir problem yok gayet istahli 3) su seviyesinin yariya kadar dolu olmasi normalmidir? 4) filtrenin surwkli acikmi durmasi gerekiyo. Cunku su sesi bazen dayanilmaz olabiliyor. Bunun bir cozumu varmidir? Not: Abuzerin kabuk boyu yaklasik 9 cm. YARDIMLARINIZ ICIN SIMDIDEN TESEKKURLER

Cvp: Surekli suda kalma problemi

o şuanda yeni evine ve size alışmadı , size alışması 1 hafta sürebilir ama bu kaplumbağayada bağlıdır , evt filtreninde açık durması gerekir tam temizlik için

Yani kuru alana cikmamasi suan icin bir problem teskil etmiyor dogrumu anladim. Akvaryum icin ekipmanlar yeterlimi. Dibe kum koymama gerek varmi ve kuru alan icin ne tur bir lamba almaliyim.

1- Kuru alana zamanla alışacaktır. Bu bir kaç haftayı da bulabilir. Kuru alanı ısıtma lamba ile ısıtıyorsunuz değil mi?
2- Beslenme bölümünü okuyup ona göre bir düzen belirleyebilirsiniz.
3- Suyu firar etmesini engelleyecek şekilde yüksetlmenizi öneririm. Derin suyu severler.
4- Filtre ve su ısıtıcısı sürekli çalışması gereken ekipmanlar. Su sesine bir süre sonra alışırsınız.

Akvaryumu biraz küçük almışsınız. 45 lt civarı bir akvaryumunuz var. Ancak sizinki henüz olmasada erişkin bir kaplumbağaya 100 lt su gerekiyor. Buna rağmen su seviyeniz az. Bence önce suyu yükseltmeniz şart.

Kuru alana soft ampul almalısınız. 40-60 w bir ampul uygun. O bölge ısınmadımı ya çıkmaz yada çıkarsa hastalık riski olur.

Dibe kum koymak hem doğal görünüm için, hemde pisliklerin tutunması için iyi oluyor.

Selam, aynı şekilde bende daha dün aldım kaplumbagamı. Kuru alanın su icindeki kısmına tutunup dinleniyor daha çıktığını görmedim. Herhalde alışınca cıkacaktır. Bende endişeleniyorum acaba su icinde kalması devamlı problem olur mu diye ama sanırım olmazmış.

Lambayi henuz almadim yarin alacagim. Ne tur bir lamba olmali. Su seviyesini yukseltme onerinizi hmen gerceklestirecegim.

40-60 w soft ampul. 20 cm uzaklıktan tutmalısınız. Sıcaklık 31-32 derece olmalı. Derece ile ölçüp gözlemlemelisiniz.

Su sıcaklığı da 26-28 derece arası olmalı. Isıtıcıyı buna ayarlayıp gene derece ile gözlemlemelisiniz.

Tabiki olur. Güvenli bir şekilde kuru alanı ısıtsın yeterli.

Geri