Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Suyu köpüklendi

anonim09

Bronz 5 Üye
Bu gün her zamanki gibi yemini verdim, marul yedirdim vb. Demin yanına gittim. Su köpürmüş. Hem de çok. Bizde filtre yok. Suyu ne sıklıkla değiştirmeliyim? Köpük neden oluştu?

Bu konuda çok fazla bir bilgim olmamakla birlikte filtreniz olmadığı için dipte pislikler varsa eğer bundan kaynaklanıyo olabilir ya da akvaryumunuzda kullandığınız bi dekor ,süs zararlı bir salınım yapıyor olabilir bence ya da kullandığınız suyun değerleri bozulmuş olabilir.

Kaplumbağa akvaryumları çabuk kirlenir. Bende de filtre yok en fazla 4 belki 5 günde bir suyunu değiştiriyorum. Mümkünse bunu 2-3 gün de yapabilirsiniz.

Verdiğimiz yemlerden artanları en geç yarım saat sonra sudan çıkarıyoruz bunlar kulak ve göz enfeksiyonuna neden olan bakteri üretmeye başlıyorlar.

Bunun harici salınım yapabilecek ürünler dışkı ve idrar da su kalitesini bozar.

Akvaryumunda bir resmini atın ona da bakalım.

Bu köpüğü ben de bu birkaç gündür sumpta gözlemledim. Suyun içinde yiyecek vb birikme yok ama kulenin dibinde var ve oraya ulaşıp temizlemem imkansız açılmıyor. Bilmiyorum ne yapacağım gerçekten sorun bitmiyor. Kuleli sump kullanmayın asla önermem. Motorumun gücü düşük çünkü yüksek olunca nefes almalık boşluk kalmıyor akvaryumda su yüksek oluyor düşük motorda da böyle birikme gibi bir sorun oluştu. Ben devir sayısının su hareketliliğinin düşük olmasına bağlıyorum. çözmem gerek kulak iltihabı falan olmasından korkuyorum öneriniz varsa alabilirim

Sumpta oluşmuşsa temizleme zamanı gelmiştir. Kir birikmesine bağlı mayalanma bakterin aktifleşmesi ile oluşmaya başlar.

Sumpın resmini bir kaç açıdan çekip atabilir misin?

Bu konuda çok fazla bir bilgim olmamakla birlikte filtreniz olmadığı için dipte pislikler varsa eğer bundan kaynaklanıyo olabilir ya da akvaryumunuzda kullandığınız bi dekor ,süs zararlı bir salınım yapıyor olabilir bence ya da kullandığınız suyun değerleri bozulmuş olabilir.

Kaplumbağa akvaryumları çabuk kirlenir. Bende de filtre yok en fazla 4 belki 5 günde bir suyunu değiştiriyorum. Mümkünse bunu 2-3 gün de yapabilirsiniz.
Ben haftada iki kez akvaryum temizliği yapıyorum. Hiçbir süs yok.

Verdiğimiz yemlerden artanları en geç yarım saat sonra sudan çıkarıyoruz bunlar kulak ve göz enfeksiyonuna neden olan bakteri üretmeye başlıyorlar.

Bunun harici salınım yapabilecek ürünler dışkı ve idrar da su kalitesini bozar.

Akvaryumunda bir resmini atın ona da bakalım.
20210517_121640.jpg
20210517_121654.jpg

Akvaryum uygun değil ama kaplumbağanız bebek olduğundan dolayı kullanabilirsiniz.

Bir derece almalısınız suyun 28 derece olduğunu görebilmek için. Su ısıtıcısını 28e ayarladığımızda su ısısı 28 derece olmaz. 26 dereceden soğuk suda kaplumbağa akciğer enfeksiyonu geçirebilir.

Kaplumbağanın dışkısını yemesi hiçbir sorun teşkil etmez. Bu onlar için normal bir durumdur.

Kuru alan için ısıtma ampulü var mı? Bu olmadığında kaplumbağa akciğer enfeksiyonu olabiliyor ve kabuğunda mantar, yosun oluşumları oluyor.

Bu bakım konusu su kaplumbağası bakımı hakkında her türlü bilgiyi içeriyor. İsterseniz inceleyebilirsiniz.

O beyaz ve siyah plastikler nedir? Bunlar hayvanın kuru alana çıkmama nedenlerinden biri olabilir.

Isıtma lambasını rampaya doğru konumlandırmakta hayvanın ısıyı algılayıp çıkmasını teşvik eder. Bu süreçte paludaryumdan uzak durmakta gerekiyor kuru alan savunmasının en zayıf olduğu yer için tedirgin olur ve çıkmaz.

Temmuz itibariyle dikdörtgen akvaryum bakın. Bu yetersiz kalır.

Dışkılarını yerler o sorun değil.

O beyaz ve siyah plastikler nedir? Bunlar hayvanın kuru alana çıkmama nedenlerinden biri olabilir.

Isıtma lambasını rampaya doğru konumlandırmakta hayvanın ısıyı algılayıp çıkmasını teşvik eder. Bu süreçte paludaryumdan uzak durmakta gerekiyor kuru alan savunmasının en zayıf olduğu yer için tedirgin olur ve çıkmaz.

Temmuz itibariyle dikdörtgen akvaryum bakın. Bu yetersiz kalır.

Dışkılarını yerler o sorun değil.
Siyah ve beyaz şeyler süs içinmiş. Biz koymadık ama galiba sabit. Beyazın üstüne çıkıp kafasını sudan çıkarıyor ancak kaaya koyduğumuzda siyaha çıkmıyor.

Bu hayvanlar basit ortamı severler. Dekorun fazla olduğu ortamlar rahatsın eder. Ve akvaryuma kendi şekil vermeye başlar. Ya ittirip bir kenara atar ya da ısırıp parçalar.

Hayvan siyahı tehdit eden birşey olarak görüyorsa çıkmak istemez. Beyazla arası iyiymiş ama siyahı çıkarabilirseniz çıkarın. Hayvanın açısından bakınca pusuya yatmış böcek gibi duruyor.

Bu hayvanlar basit ortamı severler. Dekorun fazla olduğu ortamlar rahatsın eder. Ve akvaryuma kendi şekil vermeye başlar. Ya ittirip bir kenara atar ya da ısırıp parçalar.

Hayvan siyahı tehdit eden birşey olarak görüyorsa çıkmak istemez. Beyazla arası iyiymiş ama siyahı çıkarabilirseniz çıkarın. Hayvanın açısından bakınca pusuya yatmış böcek gibi duruyor.
Siyahı söktük

Sumpta oluşmuşsa temizleme zamanı gelmiştir. Kir birikmesine bağlı mayalanma bakterin aktifleşmesi ile oluşmaya başlar.
* Image 2021-05-22 at 19.10.26.jpeg

Sumpın resmini bir kaç açıdan çekip atabilir misin?
Selamlar bu köpük olayından sonra sumpı komple değiştirdim malzemeleriyle sadece biyolojik süngerleri yıkayıp tekrar kullandım ama hala köpük oluşuyor. Elyaflar yeni diye mi diyeceğim ama ilk defa kullanmıyorum yeni elyaf. Markası da sera klasik elyaflardan.
* Image 2021-05-22 at 19.10.13.jpeg
* Image 2021-05-22 at 19.09.50.jpeg

İçinde filtre malzemesi olarak neler var?

İlk çıkan suyu kovaya alıyoruz. Kurulum sonrası ilk çıkan su biraz bulanık olur. Carbon varsa su başta siyah çıkar. Sonra berraklaşır. Dış filtrede de bu şekilde yaparız. Yalnız bundan nasıl alabilirsin onu bilemedim. Aslında camları söküp dış filtre kullansan daha iyi olur. Akvaryumu daraltıyor. Yoksa bu komple sump mı?

Çıkışta elyaf yerine üste sünger koyup dene elyaf yumuşak olduğu için su yanlardan kaçak yapabilir.

girişte elyaf 4-5 biyolojik sünger sonra zeolit sonra aktif karbon üstüne de elyaf var. Bu komple sump. O beyaz oluşumlar ne onu anlayamadım. Tabaka gibi beyazlık var. Tamam çıkışı dediğiniz gibi düzeltebilirim

Hazne içlerinde toz artık yok ise zeolite kaynaklıdır yapısı itibariyle dağılma yapabilir. Renkte tutuyor.

Zeolit de sanırım olabilir umarım öyledir. Akvaryum içindeki kule benim uzanabileceğim mesafede değil içindeki biriken pislikleri havalandırmaya ince metal uzun bir teli deliklerinden geçirip kule içinde hareket yaratmam gerekiyor. Sağolsun yapanlar öyle güzel hesaplamış ki güçlü bir motor kullansam akvaryum su seviyesi çok yükseliyor. Bunu düşünememişler nasıl oluyorsa. O yüzden motor gücüm düşük akvaryuma göre dolayısıyla birikmeler yaşanıyor suda. Asıl kafamdaki sorun metal ince teli suyun içine sokmam 10-15 dk da olsa sorun yaratır mı onu bilmiyorum. Etrafı plastik kaplı bulursam onlardan almaya çalışacağım. Önerilere açığım

Sump işi ayrı bilgi istiyor. Düşük debi malzemelerden geçerken filtrasyon açısından randımanlı olsa da çekimin yeteri seviyede olmaması kiri iyi şekilde toplamaz.

Tel olayını anlamadım resim çekerek gösterebilir misin?

Geri