Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

suyun icinden hic cıkmıyor

luba

Bronz 5 Üye
Ya kaplumbagami yeni aldim minnacik bisey saatlerce oldugu yerden kipirdamiyo hep uyuyo kuru alana hic cikmiyo suda eriyecek diye korkuyorum gunese cikinca hemen saklanacak bi yer buluyo ölürse cok uzulurum napicagimida pek bilmiyorum veterinere goturmelimiyim?

Cvp: suyun icinden hic cıkmıyor

şuanda size alışıyor tek yapmanız gereken beklemek sudada bişe olmaz , ben kapluşlarımı alalı 3,5 ay oldu ama hala güneşlenmeye çıkarttığımda kaçışıyorlar , birde güneşlendirirken gölgelik bir alanda bırakın

Lamba gerekiyomus akvaryumun ustune lamba taktim kipir kipr oldu ya cok sevindim cok minik ama sadece aldigim hazir yemi veriyorum acaba yeterlimi gelmiyo?

lamba zaten olması gereken birşey , lamba olmadanda kapluşun kuru alana çıkmaması iyi olmuş çünki hastalanabilirdi , ne yem veriyorsunuz ?

Stick yem . Ya bide onun oldugu odada sigara icsem bisey olurmu etkilenirmi ve gece lambasi acik olsunmu lamba acik olunca uyumuyoda

Yem olarak tetra reptomin alabilirsiniz turtle stick yem iyi değildir, yanına karides veya gammarus alıp gün aşırı verirsiniz ana yemin yanında. Akvaryum ısıtıcı filtre kuru alan kuru alan lambası mutlaka olması gerekiyor. Lambayı gün ışığına uygun şekilde kullanın yani gündüz açık olsun akşam güneş batınca lambayı kapatın. Sigara konusunda kapluşlar çok küçük akciğerleri de öyle küçük ve hassas,bir bebek gibi düşünün, yanında kesinlikle içilmemeli.

Tuba Abla Yazmış zaten yazacaklarımı , yani gerçekten çok hassaslar sigara konusunda.

Tesekkur ederim bildigi verdiginiz icin isitcisi var lambayi blmiyodm ama burda ogrenp onuda yaptm buyuk akvaryuma gecmek istyorm ama bu yuzmuyo dibe batiyo kaliyo yavru oldugu icinmi

Su derinliğine alışacaktır. Su yüzeyine tutunarak çıkmak için bir kök ekleyebilirsiniz. Siz kontrol altında tutun. Nefes almaya çıkacaktır. Kuru alana çıkacağı kısım rahat mı?

Yumusakmi olmasi gerekiyo o_O bilmiyodum bunu cikacagi yeri kendim yaptm petshopta yok dediler surekli cama yapisip cikmaya calisiyo sevmiyomu acaba yerini daha cok minik elime almak istemiyorm ama cikacagi yere kendim alip koyuyorum sorun olurmu

ben arada duman üflüyodum keyifleri yerine gelsin diye, yapmim o zaman artık :)

Yumuşak mı olması gerekiyor derken galiba kuru alana çıkacağı kısmın rahatlığını sordunuz. Emre beyin rahatlık derken kastettiği mesela çok dik olmaması, camdan ya da cd kabı ile yaptıysanız üzerine halı kaydırmaz ya da taşlar yapıştırarak kapluşun kolayca tırmanabilceği hale getirilmesi gibi durumlar olduğunu zannediyorum. Kapluşu siz kuru alana koyarsanız muhtemelen korkar ve kendini suya atar, durmaz yani. Kapluş güvenliğinden emin olduğunda rampa tırmanabileceği şekilde ise ve kuru alan sıcaklığı da uygunsa kendisi çıkar kuru alana. Fotoğraf ekleyebilirseniz hem daha kolay yorum yapabiliriz hem de sizin minik kapluşla tanışmış oluruz :)

Suyun geri kalani 15 cm dernligi taslarla egimi azalttim hep kaciyo benden ben koymaynca ckmyo taslarin ustune yatiyo yarisi suda kaliyo cok sirin ama benden kacmaya calisirken cektim bunuda :))

Ekli dosyalar

• 2012-08-25 17.52.26-1.jpg
    2012-08-25 17.52.26-1.jpg
    451.1 KB · Görüntüleme: 127

Akvaryum tamamen görünmüyor ama bence kuru alanı akvaryum kenarına asma kat şeklinde cam ya da cd kabı ile yaparsanız kapluşa hem kolay çıkılan bir rampa olur hem de yüzme alanını genişletebilirsiniz, tabandaki boyalı taşlar zamanla suya salınım yaptığı için tavsiye edilmiyor. Biraz zorlanarak da olsa bu kuru alana çıkabilir belki ama bunun için de ortama alışması güvenmesi lazım özellikle bu ilk zamanlarda siz yanında beklerken kuru alana kendi isteği ile çıkması çok zor.

Asmadm yok taslarla egimi azalttim kendimi tas topluuuyum onlari nasl siteril edicm?

Tencerede su koyup kaynatabilirsiniz bir kaç kere, sonra sirkeli su ile yıkayıp durularsanız tertemiz olurlar :)

Geri