Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Suyun Üstünde Tabakalar Oluşuyor

Lenin

Altın 5 Üye
2 gün önce kurmuş olduğum akvaryumun suyunun yüzeyinde dün suya yağ dökülmüş gibi şeffaf tabakalar olduğunu farkettim ve suyun neredeyse yarısını değiştirerek temizledim. Bugun baktımki aynı tabakalar yine oluşmuş ve suyun uzerını kaplamış. Suyun içi tertemiz, ayna gıbı, ama yüzeyi tabakalarla dolu. Yosundan olup olmadığını anlamak için dünden beri ışığı hiç yakmamıştım.
Buna neden olan şey nedir ve nasıl önliyebilirim ?

kaplumbağanızın yemi ve deri değiştirmesi bu soruna yol açabilir.

yemden veya deriden değil. Bugün 3.kez suyu deiştirdiö, akvaryumu kuralı 3 gün oluyo zaten, 30 litreye yakın su harcadım.. Ama çözdüm olayı.. Suyun içindeki kayadan geliyor pislikler. Kayayı cok iyi yıkadım baya kum döküldü, ama hala az miktarda var suyun üstünde onlarıda bayan corabıyla yaptığım süzgeçle aldım. Kaya doğal bi kaya olduğu için suyun uzerınde yuzmesıne sebep olduğu şeylerınde zararlı olacağını sanmıyorum.

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.

Filtreyi yukarı çekmenin bu pislikleri temizlemekte inanılmaz etkili olduğunu gördüm ve paylaşıyım dedım.
Suyun üzerinde yüzen ne varsa topluyor ve tertemiz yapıyor. Akvaryumun dibinde duran filtre suyu iyi temizlemiyor. Filtreyi uukarı çektim, motor kısmı su yüzeyine yakın ve temiz su akan boru suyun dışında kaldı, şıpır şıpır ses yapıyor ama mükemmel temizliyor akvaryumun suyunu.. Birde kaplumbaga filtrenin arasına kendini sıkıştırmaya çalışmasa hersey cok guzel olacak :D

Lenin' Alıntı:
Filtreyi yukarı çekmenin bu pislikleri temizlemekte inanılmaz etkili olduğunu gördüm ve paylaşıyım dedım.
Suyun üzerinde yüzen ne varsa topluyor ve tertemiz yapıyor. Akvaryumun dibinde duran filtre suyu iyi temizlemiyor. Filtreyi uukarı çektim, motor kısmı su yüzeyine yakın ve temiz su akan boru suyun dışında kaldı, şıpır şıpır ses yapıyor ama mükemmel temizliyor akvaryumun suyunu.. Birde kaplumbaga filtrenin arasına kendini sıkıştırmaya çalışmasa hersey cok guzel olacak :D

Filitreniz hayırlı olsun ama bu yaramazlar her yere girmeye çok meraklılar. Benim akvaryumda ne ısıtıcı kalıyor ne filitre hepsinin arasına gireceğiz diye yerlerinden söküyorlar hatta filtreyi yerinden oynatmasınlar diye önüne koyduğum kaldırımlara döşenen kilit taşını bile yerinden oynatıyorlar. :)

Geri