Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam garip davranıyor!

o konuda bir bilgim yok ama mutlaka bir akvaryum almanız gerekiyor, eğer termometreniz var ise kuru alana yatırıp 30dk sonra baktığımızda 32 dereceyi gösteriyor ise kullanabilirsiniz ama yinede ısıtıcı lamba almanız gerekiyor.

Size sorularım şunlar

Kaplumbaganin suyuna motor gerekirmi?

Kaplumbaga akvaryumunun zemininde kum tas vs. seylerde ne tercih etmeliyiz.

Kaplumbagamizin sagligi icin ne gibi urunler almaliyiz (hicbirsey almadim bilmedigimden bitek yemi var)

Kaplumbagam neden cirpiniyor olabilir?

(Kaplumbagamin kabuk boyu 11 cm boyunda)

Zaten 30 litrelik bi akvaryumda bakiyorum ben sahiplenmistim sahiplendigim kisi plastikbirseyde bakiyordu yuzemiyordu hayvan uzuldum akvaryum aldim

Evet motor gerekir (en azından iç filtre bu konu hakkında cem bey daha fazla bilgi verecektir size)
Akvaryumun tabanında silis kum kullanıyoruz vitasand marka
Cem bey size alacağınız yemleri ve beslenme programını yazacaktır
Bu konu hakkında bilgim yok.

bu olurmu

Ekli dosyalar

• 16870847392882150123681500442692.jpg
    16870847392882150123681500442692.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 5
birde su derecesini nasi olcucem
akvaryum termometreleri satılıyor suyun 27-28 derece civarında olması gerekiyor. kuru alan içinde akvaryum termometresi alıp kuru alanın üstüne dereceyi yatırıyoruz. yarım saat sonra baktığımızda 32 dereceyi gösteriyorsa lamba uygun mesafededir (eğer ısıtıyorsa)

tamam yazdiklarinizi mutlaka alicam cok tesekkur ederim cem beyden yanit bekliyor olucam

bu arada 30litre akvaryum yavru kaplumbağalar için bile uygun sayılmaz. sizin minimum 70-80 litre bir akvaryum almanız gerekiyor.

sizin minimum 80*35*50h boyutlarında bir akvaryum almanız gerekiyor (minimum)

Lamba mesafesini ayarlıyoruz uygun ampulle hayvan ısınıyor. Lamba yaz kış 12 saat yanar hayvan istediği zaman çıkıp ısınır. Bunlar kara kaplumbağalarının tersine keyifçidir.

Lamba kabuğa doğrudan ısı vurmasını sağlar bu şekilde hem ısınır hem eski plakaların gerilip atılmasını sağlar hemde mantar ve yosun gibi biolojik oluşumların üremesini önler.

Bu konuda bilgi verdim.

Akvaryumun genel resmini çekip atabilir misiniz? Eksik fazla ne var bakayım. Bir de akvaryum ölçüleri nedir?

cem bey bu arada benim kaplumbağam da ısının en az olduğu bölgede duruyor fakat kuru alan ısısı da 32 derece. biraz lamba mesafesini yükselteyim mi acaba?

Ölçümde evde kullanılan cam derece de olur. Hayvanın sırtı hizasına denk birşey koyup üzerine dereceyi yatırıyoruz yarım saat sonraki ölçümde 32 derece olduğu nokta uygun mesafedir.

Kuş akvaryum ile aynı odada olmasın. Hem nem rahatsız eder hemde suya düşerse kaplumbağa saldırır. Kaplumbağalar hareketli ortamı sevmiyorlar. Kullanılmayan bir oda varsa oraya alın.

Akvaryum boyu Yukarıya doğru 35 cm Yana dogru 50 cm
kaplumbagam 11 cm

Not: normalde haftalik temizleriz akvaryumunu ama marul verince fazla kirleniyor.

Ekli dosyalar

• 20230618_135405.jpg
    20230618_135405.jpg
    960.9 KB · Görüntüleme: 11
akvaryum çok kirli muhtemelen hayvana yetersiz geliyor sizin en azından iç filtre almanız gerekiyor. tabi suyun miktarı da az olduğu için su çok kirleniyor.

Geri