Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Taş yutmuş olmasından şüpheleniyorum

asliaral

Bordo Bereli
Arkadasimin kucuk kaplumbagasi bogasinin alt kismini sisirmis. Bir suru kucuk tasi vardi kabinda ama su ana dek hic yutmuyordu.Yutmus oldugundam supheleniyoru
Can cekisir gibi kendini ordan oraya atiyor.Cok uzucu.
Ne yapmak gerek. Boynunu yamuk ve uzatarak tutuyor.Acaba baska bir hastalik mi?
Ama cok iyiydi.Bir sorunu yoktu.Birden oldu.Bogazinini sosirdigi yer cok sisik. Yardim lutfen

Cvp: Acil yardim

Aslı Hanım acil veya yardım gibi konu başlıkları yasak haberiniz olsun ilk olarak.. Şişip iniyor mu yoksa hep şişik durumdamı boğazı kaplumbağa kaç cm ?

RE: Acil yardim

Agzini zorla araladik.bise goremiyruz. yurrken dengesini bile saglayamiyor. sueekli bogulur gibi agzini aciyor.ve o alt kisim siskin.ters bile dusunce donemiyor. cok kktu

kendini disari dogru bi tarafa yanik sekilde atiyor

İcler acisi bir goruntu gercekten.Boyle birden nolabilir.Gecici biseydir insallah ama oyle gelmiyor.bogulur gibi agzini aciyor suyin disinda dogru klsturuyor. ne olduysa birden oldu

Siz sudan çıkarın sıcak bir bölgeye koyun ben bi araştırma yapıp hemen yazıcam

sudan cikarip bir kaba alin, şişlik sabitmi duruyor kontrol edin, yani sisip iniyormu? sakinlesiyormu gozlemleyin dokunmadan durumu sakin ve detayli yazin

Yuttuğu taş kafasından ne kadar küçüktü ? Kaplumbağa küçük mü ? Boğazından durmuyor değil mi taş yutmuş yani ?

Ben tas yuttuguna emin degilim. bogazini sisiriyor ve en altinda bir agirlik var gibi. ama elleyinc ele gelmedi. belki de tas degil. dune kadar mutluydu,ayaklarini uzatip gunesleniyordu. birden olunca tas diye dusundum

cnku nefes alamaz gibi disarilara carpti kendini.

bir sure durgun duruyor ama bakislari falan cok degisik. acisi var belli. normalde bizden kacar ve bizi gormuyor bile

kaplumbada2-3cnm ve 1.5yillik

sislik bazen iniyor gibi ama durusula alakalisanirim. cnku bogaziyla surekli sorunu var gbi. ve kafasini bi tarafa egimlendiriyor

sanki tas gibi cikinti var gibi gorunusu.

Taş yuttuysa bile yuttugu taşlar küçüktür onları doğal yollarla atabilir.. Ama kafasını rahatça kaldırabiliyor mu yukarı yani bence akciğer enfeksiyonu olabilir nefes alma zorluğu halsizlik varsa

Suanda nefesaldigi bile belli olmadan hareketsz duruyor. bi kabuk ustunde. yani kuvvet vermeden.Ve gozlerini acamiyor. yarim acti sonra 3/4unu kapadi uzun sure. Sisirmiyor kendini ama halsiz sekilde duruyor =((Cok kaplumbaga besledik ama ilk kez byle birden birsey oldu.Sahibi de gece İst.a gelecek.Son gun ne oldu birden anlamadim =(

Halsiz suan ama o bogulur gibi oldugunda acidan kendini ordan oraya carpti.Ama genel olarak halsiz. Ters dustu hep ben cevirdim.Oyle bekliyordu.

Nefes krizi bitti ama yerine gozunu acamaz bi kaplumbaga geldi

Dediginiz gibiyse napmak lazim

Aslı Hanım bi sakin olun sorduğum şeylere düzgün cevap verin lütfen kafasını kaldıramıyor değil mi gözler kapalı ? ısıtıcısı var mı yok mu durumu nedir ? taş yutmakla bu hale gelmez büyük ihtimal hasta gözlerinin üstünde bi tabaka varmı _

Simdi birden hizla koslamaya basladi ama ciddi bi denge sorunu var. bi tarafa dogru bogaz ve kafasini duz hizada egerek gidiyor. gozleri yine tatsiz.

Dengesini egen acaba bogazinda bir agirlik mi yoksa buna sebep olan bir hastalik mi var biledim.

Gozunde perde ve kapanma yok.Halsizlikten kapatti demin. Suan acti

Boğazı zaten sert değildir normalde bastırsanız kırılıcak gibidir dokunduğunuzda bundan fazla bir sertlik varmıydı ?

Akciger olsa bir anda boyle bir belirti olmaz
Kaplumbaganin uzerine sicak su dokuldu mu ? Agiz acma goz siskinligi acilmamasi bunun belirtileri
Yanliz farkindasinizdir buyuk ihtimalle fakat hayvan cok kucuk kalmis

Fotograf eklerseniz daha iyi yardimci olabiliriz

Bence acilen bir veterinere götürülmesi lazım

Bahsettiğiniz taşların büyüklüğü ne kadar? Kaplumbağanın bakım şartları neler akvaryumda mı, ısıtıcı var mı vb.?

Bencede bizim bilgimiz ve hayvanı görmeden yapabileceklerimiz sınırlı acilen bir veterinere götürülmeli

Dogru bilgili veteriner emel hanim vildan hanim bunlari onerebilirim adreslerini vereyim
http://emelbasaran.com/
http://www.petospher.com/

Kalerufer yaninda sicakta suan.Dun gece de sicaktaydi.Acisi varken bir kosarak kendini carpiyor ama birden de dupdurgun oluyor.
Ama bogaziyla alakali yani nefes almayla alakali biseyi var gibi kosarken hep.Agzini aciyor bogulur gibi seyler yapiyor.

Bende ağır akciğer enfeksiyonu varken bu şekilde davranıyordu..

Arayın hatta gidin yapılması gerekeni veteriner hekimlerimiz yapar

Dedigim veterinerlerden birine gidin yanliz bunlar bilgili olanlardir
Akciger olsa bir anda ortaya cikmaz ki yasarcan

Ben yaşadığım deneyim ettiğim şeyi yazıyorum alisarp hazırda bekleyen bi mikrop doğru şartlar altında bir anda kendini ortaya çıkarıyor

Geri