Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

temizlik

percus

Bronz 4 Üye
Akadaşlar 45 litrelik akvaryumum var her iki günde bir suyunu değiştiriyorum.Fakat filtreyi devamlı çalıştırmıyorum günlük 30 dakika çalıştırıyorum su kirlenmiyor o kadar kirlendiği zamanda filtreyi çalıştırıyorum 30 dakika içinde tertemiz oluyor su.İki günde bir kesinlikle değiştiriyorum suyu filtrenin süngerinide yıkıyorum.Fakat dediğim gibi filtreyi çalıştırmıyorum sürekli çünkü çok ses yapıyor kpss çalıştığımdan dolayı rahatsız ediyor beni.Acaba filtreyi sürekli çalıştırmamam sorun olurmu sizce?Birde benim kuru alanım tam kuru alan değil kuru alanı çok az bişi suyun içinde bıraktım rahat çıksınlar diye kapluşlarımın bir tanesi sürekli kuru alana çıkıyor diğeri kuru alandaki tahtaya tutunarak nefes alacak şekilde hep duruyor kuru alana hiç çıkmıyor. Neden acaba...Tavsiyeleriniz varmı acaba? Konu kirliliği yaptıysam özür dilerim

Cvp: temizlik

Her türlü akvaryumda(balık, bitki ve kaplumbağa) suyun tamamını değiştirmek, su değerlerini ve kalitesini etkileyecektir. Hiç bir zaman tavsiye edilmez. Her zaman az miktarda su değişimleri önerilir. Bir pompa(dip süpürgesi) yardımıyla akvaryumdaki suyun %10-20 lik kısmı çekilir ve yerine temiz su eklenir. Ancak bu 24 saat filtrenin çalışması durumunda geçerlidir.

Standart bir akvaryumda filtre 24 saat çalışmalıdır. Çünkü su sirkülasyonu olmazsa kaplumbağanın dışkı ve idrarındaki amonyak, nitrit ve nitrat suyun dibine çökelir. İnsan gözü bunu görmez. Yani su sadece suda yüzen dışkı yada yem artıklarıyla kirlenmez. Dolayısıyla 24 saat filtre çalıştırılmalı ve bu şekilde kullanılmalıdır. Böyle yapıldığında 7-10 günde bir ufak su değişimleri ile akvaryum suyu hep temiz kalacaktır. Esas kural akvaryum suyu asla tamamen değiştirilmez.

Sevgilerimle..

Siz her suyu değiştirişinizde suyun PH ı, sıcaklığı herşeyi değişiyor. Yani kaplumbağalarınız şok geçirmiş gibi oluyor. Filtre 24 saat açık kalmalı ve süngeri haftada bir temizlenmeli. Eğer filtre ses yapıyorsa Eheim'in çok kaliteli sessiz iç filtreleri var. Biraz pahalı ama Eheim'in ürünleri en az 10 sene eskimeden çalışabiliyor. Zaten dünyanın belkide en iyisi Eheim. Bunun dışında Dolphin ve Atman da hem ucuz hem de az ses çıkarıyor. Eğer filtrenin hava borusu varsa boruyu çıkarmanızı öneririm. Ses bayağı azalıyor. Bir de ısıtıcınız var mı?

ısıtıcım var ama filtreyi sürekli çalıştırmam imkansız hem ses aşırı derecede rahatsız ediyor.filtrem akvaryumuma göre büyük herhalde su sürkülasyon yapınca kapluşlarımı sürüklüyor. ne kadar filtrenin suyu sürkülasyon yapan yerini engellemeye çalışsamda yinede kapluşlarım rahatsız oluyor... Yinede bilgileriniz için teşekkür ederim...

ben ucuna hortum taktîm, filtrenin hortumun ucunu kapayîp asagiya delik actîm biraz buyuyene kadar idare etsin diye

Filtrenizi 24 saat çalıştırmak zorundasınız ! Kaliteli markaların filtreleri daha az ses çıkarır. Filtrenizin saatlik su kapasitesi kaç ?

1 saatte 600 litre devir yapıyormus filtrem fakat benim akvaryumum 45 litrelik fakat ben tam doldurmadığımdan dolayı 30 litre su bulunmaktadır.

Geri