Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

teşekkürler (AEK)

rosi

Bronz 5 Üye
AEK arkadasımızın dedıklerını uyguladım ve rosı ınanılmaz derecede haraketlı yemı gorunce hemen saldırıyor gerıye ampul ve filtre kaldı filtre markaları hakında bılgı verırsenız sevınırım kaplusum acayıp delı dolu oldu cok mutlu ama bana halla alısamadı benı gorunce akvaryumdan dısarı cıkmaya calısıyor hafıza kartı buldugum zaman hemen ılk ısım buraya resımlerını vıdeolarını yuklemek coook tesekur ederım :)

sevgılerle
rosinente

ve bır sorum daha olacak kaplusumun burnunun ucunda baloncuk var normal bır seymı

Cvp: teşşekürler (AEK)

Ben teşekkür ederim :) Birbirimize yardımcı olabilmek büyük keyif.

Filtreler için en önemli konu debi ve uygun akvaryum hacmidir. Genelde saatlik debi akvaryumu iki kez çevirmelidir. Kaliteli markalar yaklaşık bunu tavsiye eder. Bizde kaplumbağa beslediğimiz için uygun akvaryumumuzun iki katı akvaryumlara göre filtreleri seçeriz. Örneğin benim bir akvaryumum 840 lt ve aldığım Eheim 2260 modeli saatte 2400 lt su çeviriyor ve firma 1500 lt akvaryumlara uygun diye öneriyor.
Tabi kaliteli filtre kullanmak hem verim hemde uzun ömür için iyidir. Herkesin birleşeceğini düşündüğüm Eheim ilk sıradadır. Tetra tec filtrelerde gayet kalitelidir. Ben iki markayıda iç ve dış filtrelerde kullanıyorum. Hiç sorun yaşamadım. Bu ikisi dışında bizzat kullanmasamda fiyat uygunluğunuda düşünürsek atman ve dolphin markaları gelebilir.
Akvaryum hacmine göre filtre önerilerinde bulunabilirim.

Ampul konusu en önceliklilerden ısıtma ve uvb lamba almak gerekir. UVB fiyatlı olup beklenecekse ısıtma lambası öncelikli çözülebilir. Soft 40-60 w bir ampul olacağı gibi bu hayvanlar için üretilmiş aşağıdaki alternatiflerde düşünülebilir.
mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=13209
mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=8033
UVB için uygun ampul budur. Örnek olarak veriyorum. Bu sıralar bulunamıyor.
http://www.netsiparis.com/detay/89572056008/EXO-TERRA-KOMPACT-FLORASAN-13W-5-0-UVB

Genel olarak ilk başta ürkek olsalarda yem vs gibi durumlar için bize kısmen alışıyorlar. Ama genede evcil olmayıp vahşi hayvan sınıfına girdiklerinden tamamen bir uyum beklemeyin. Hatta fazla müdahale, ele alma, akvaryumdan çıkarma gibi durumlar stres sebebi olduğu için pek önermem.
Ufaklığın iyi durumuna çok sevindim :) Her şey tamamlanınca çok daha keyifli olacaksınız.

inş.
para bırıktırmeye basladım okul harcılgımı kumbaraya koyuyorum
tmm paraya ulasınca fıltreyıde kuru alan ısıtıcısınıda alıcagım ilginiz ibcin tesekur ederım

:)

Zamanla tamamlarsınız. Evde kullanılan soft bir ampullü masa lambasına falan takabilirseniz kuru alan için geçici bir çözüm olur. Amaç alternatif geçici çözüm üretmek.

Tabi imkan varsa.

derscalısma lamasına koyabılırım evet
tesekurler

Cvp: teşekkürler (AEK)

Çok faydalı olacaktır, şimdiden kaplumbağaya hayırlı olsun. Çünkü çok önemli ve hayati bir ihtiyaç.

benım evım soguk
ama kuru alan sıcak olursa bırsey olurmu

Suyu 26-27 derece, kuru alanı 30-31 derece yaparsanız iyi olur. Gece daha soğuk oluyorsa akvaryum üzerine hava alacak bir bez örtebilirsiniz. Böylece bir nebze su yüzeyi çok soğuk olmaz.

Geri