Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Tetra Tec New Model Dış Filtre EX 1200 L/H filtre temizlemesi.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
bu hafta izmire gideceğim için filtreyi elden geçireyim içim rahat etsin ve gelen sesin ne olduğunu bulayım dedim. tam bir ay önce çalıştırmaya başlamıştım. malesef zaman kısıtlı olduğu ve elim pisliğin içinde olduğu için foto çekemedim.

önce fişi çekip filtrenin üstündeki muslukları kapadım. tepesindeki dış mandalı kaldırdım. bu mandal dik konumdayken hortumlardan su gelmesini önleyici bir kapama yapıyor, olurda muslukları kapamayı unutursanız bu su gelmesini önlüyor. ben bunu hortumları söküp içindeki suyu boşaltırken öğrendim. daha doğrusu su neden boşalmıyora takılınca. :smile: sonra iç mandalı kaldırıp sola çevirdim ve filtreden bu kısmı çıkardım.

filtreyi temizlemek için en iyi yer duşakabin yoksa banyo giderine yakın bir yer. kapağı açtığımda içi berbattı. içindeki rafları sırayı unutmamak için sırasıyla dizdim ve önce kapaktan başladım. pervaneyi söktüm. onu ve kapağın alt kısmını güzelce temizledim. temizledikten sonra temiz bir gazete üstüne koydum. sonra kovasını temizledim alt kısmı iyi kir bağlamıştı. sıra raflara geldi. en alttan başladım. seramik ve biobalları lavaboya attım. kabı yıkadım ve malzemeleri avucumda yıkayıp kaba koydum. sonra üstündeki süngeri yıkadım. en altta olduğu için bayağı kirliydi, bunu sıcak su ile yıkadım. filtre kovasına koydum. 3. raf biobal ve yeşil biofibre idi. bunları da sıcak su ile yıkayıp koydum. ilk iki sıra zeolit ve substrattı. bunların üstüne elyaf koymuştum. bunlar kahverengiye dönmüştü. bu kirden ziyade mango kökünün rengine benziyordu. ikisini de attım. elimde bayağı var nasıl olsa uğraşmaya değmez dedim. zeolit ve substratı soğuk su ile iyice yıkadım. bunlara sıcak su vurmayın. fakat iyi yıkayın. içindeki bakteriler tam gitsin. çünkü bu süreçte su durağan olduğu için ölecekler ve akvaryuma koyduğunuzda suya negatif etki yapacaklar. öte yandan yeni oluşacak bakteriler içinde sıcak su ile yıkamak olmayacak. en iyisi soğuk su hatta bunları en başta yıkayıp bir kovada su içinde bekletirseniz daha iyi olur. o zaman aralığında da filtrenin diğer kısımlarıyla uğraşırsınız. sonra bunların altındaki süngerleri de temizleyip üzerine serin ve en üste elyaf. burda elyaf konusunda size kolay bir yöntem söyleyim. koymadan önce musluk altında ıslatın. o zaman incelecek ve rafa kolayca oturtup boşluk kalmayacak şekilde yerleştireceksiniz. hepsini kovaya koyduktan sonra en tepe kısmındaki elek gibi olan da dahil. bir fenerle kenar kısmındaki su giriş borusuna bakın. raflardan birinden bir parça araya girmiş olmasın. sonra kapağını kapatın.

sıra hortumlara geldi. filtrenin muslukları kapalıydı. onları açtım. iç ve dış mandalı indirdim. altına önceden koyduğum leğene suyu boşalttım. sonra akvaryuma giren aparatlardan ayırdım. musluk kısmından ayırdım. duşakabinde jbl'nin hortum temizleme ürünü ile önce küçük fırça ile gittiği yere kadar ittim. (emre bu aşama hakikaten dediğin gibi kir yüzünden gitmiyor) ardından çıkarıp fırçasını temizledim ve diğer tarafından soktum. hortumu su ile yıkadıktan sonra fırçanın bu sefer kalın ucunu soktum. bu sefer hortum temiz olduğu için rahat gitti içinde. burada dikkat edilecek konu bu tip bir alet kullandığınızda, hortumun hangi ucu daha eğik veya katlanmış gibiyse önce oradan başlayın. çünkü bu alet içinden geçerken son aşamada sıkıntı veriyor ve gitmiyor, son kısım düz olursa daha rahat hareket ediyor. bunları da temizledim bari akvaryum içindekilerinde hatrı kalmasın diyerek onlarında içini temizledim. muslukların olduğu parçanın da boru giriş deliklerini temizlemek için yukarda belirttiğim gibi mandalları tam indirin. o zaman içinden su geçiyor. onu da temizledim ve işi bitirdim. kurdum düzeni. çalıştırmadan önce en iyisi akvaryuma su giriş borusundan suyu emmek. bu şekilde su filtreye doluyor. son hortuma suyun geldiğini görünce fişi takın ve çalıştırın. ilk başta hava kabarcığı ile birlikte beyazımsı bir su geliyor. sonra düzeliyor.

gelen sese de baktım o ses muslukların oradan geliyor. daha doğrusu o aparatın bir yerinden ufak bir cır sesi velakin bulamadım. o sese mahkumuz.

Cvp: tetratec ex 1200 filtre temizlemesi.

Abi bu model genelde pervanenin yosun bağlamamış olmasından veya hava almış olmasından ses yapıyor, temizlik yaparken pervaneyi temizlememeni öneririm, ayrıca hava pompası havayı boşaltmak için yeterli gelmiyorsa makinayı sağa sola sallarsan içindeki hava çıkacaktır. Hortumları bol bol temizlemek lazım, çabuk pisleniyor ve su debisini çok fazla azaltıyor. Bunlar dışında, zeolit, substrat, bioball ve seramikleri taze suyla yıkamamak lazım, eğer bakterileri öldürürsen ürünün iç filtreden farkı kalmaz, bu malzemeleri akvaryum suyuyla yıkaman daha iyi olacaktır, bakteriler sudan çıktıkları anda ölmezler.

sefa her kısmını inceledim. filtreyi salladım. pervaneden gelmiyor ses, kapak üstüne takılan aparatın bir yerinden. umumiyetle mandalın oralardan birisinin titreşimi. fazla sorun etmiyorum. sonuçta dolabın içinde kapağı kapadın mı sesi duyulmuyor. bir ara seramik milin tepesindeki conta mı ses yapıyor tam oturunca sıkışıyor belki ondandır, onu da devitle yağlayım dedim unuttum. bir dahaki sefere kaldı. yani hava değil sıkıntı.

hortumlar hakikaten pislik içindeydi. yosun değil ya dışkı ya da alg gibi. yosun çok az giriş, çıkış plastik borularında vardı. filtre malzemeleride çok pisti. alıp bir kenara attım suda bekletmedim. mecburi muslukta temizledim. fişi çektikten sonra tekrar çalıştırma süreci 4 saate yakın sürdü. bakteri akvaryumda vardır. tekrar yapışırlar üstlerine dedim. debi konusunda bir sıkıntım yok. yalnız büyük deri parçaları bitkilere takılıyor.

bu ilk siftahım zaten biraz da merak için yaptım sonraki bakım 3 ay sonra inşallah.

RE: tetratec ex 1200 filtre temizlemesi.

Yeni filtrenin bu kadar çabuk ve çok kirlenmesi normal mi Cem. Senin yeni yaptırdığın akvaryumda hacimli. Haberimiz olmadan akvaryumu kaplumbağa ile mi doldurdun :)

Anlıyorum abi, 3 ay gibi bir süre bencede uygun, tabi ben biraz daha geciktiriyorum. Ayrıca alg dediğimiz şey zaten suda yaşayan yosunların genel adıdır ve bende zamanında hortumda algden ziyade pisliklerin oluşturduğu bir tortu olduğunu farketmiştim, internette genelde alg deniyor ama olay öyle değil cidden. Ben bu üründen çok memnunum eminim sende memnun kalmışsındır.

sefa dediğin gibi o pisliklerden söz ediyorum. sanki bakteri mayalanması gibi çok değil hortum geneline ufak ufak yayılmışlar. bende memnunum performansı çok güzel.

emre hala iki tane. bir ara deri olayı yoktu. bir gün baktım gene deriler sallanıyor üstlerinden. yemin birisinden şüpheleniyorum ama hangisi çözemedim. A vitamini kaynaklı deniyor ama yemlerin genelinde A vitamin oranı aynı. filtrede kirlenme, yani dışkı, ağırlıklı olarak alt kısımda, elyafların üzerindekiler bana mangonun rengi gibi geldi. akvaryum suyunda sarılık yok ve üst iki raftada dışkı kalıntısı yok. hani kökü su altında yıkarken tozlu bir kahverengi akar ya aynı öyle. gerçi bu tozlar zeolit ya da substrat tozuda olabilir.

su çekim borusu yukarda iyi çalışmaz diyordum ama akvaryumda dışkının zerresi yok. demek ki dışkıları yerken kalan kısmını da havalandırıyorlar ve filtre çekiyor. sadece su hareketlenirse bitki üstüne yapışmış deriler çıkıyor ortaya. bir kısmı dikkat ettim enselerindeki derileri sökmek için sürtündüklerinden oluyor.

geçen gün yem verirken biri diğerinin ağzından almaya çalışıyordu parmağımla kabuğunun üzerine vurdum. indi kuma ters ters bir baktı sonra gidip kahverengi yapraklı bitkinin yaprağını ısırıp kopardı. hırslanmış bana asabiyet gösteriyor. sonra gelip elimden yem yemiyor tabi, ben de suya attım yemi uzaklaşınca geldi. ertesi gün baktım o bitkiyi alıp geriye götürmüş taş kısmıda kum tepesi olmuş. bitki hem ağır hem kuma gömülüydü. nasıl çıkardı nasıl götürdü oraya anlamadım. o günün akşamı yem verirken barıştık.

RE: tetratec ex 1200 filtre temizlemesi.

Senin kaplumbağalarla ilişkin süper :)
Bir dahaki filtre temizliğinde nasıl bir durumla karşılaşacaksın merak ediyorum. Temizlik anlamında sonuç iyi olduğu için sorun yok.

temizlik gayet iyi ben şimdi kardeşe yem işini teslim edeceğim bakalım döndüğümde ne ile karşılaşıcam. erkek olan tam gıcık.:smile:

Cvp: Tetra Tec New Model Dış Filtre EX 1200 L/H filtre temizlemesi.

merhaba, tetratec ex1200 için birşey sormak istiyorum,
pompalama düğmesine birkaç defa basıp suyun ilk devir daimini el ile yaptığımız sırada pompa düğmesinden birazcık su gelmesi normalmidir?

onu kullanmıyoruz bir işe yaramıyor çünkü. filtre, boruları ile birlikte tamamen boş olmalı. akvaryuma su giren kısmı yani filtreden su çıkış borusundan ağzınla havayı çekeceksin. diğer borudan su önce filtreye sonrada su çıkış borusuna gelecek son hortumda suyu gördüğün anda hortumu boruya takıp fişi tak çalışmaya başlar.

kapak contalarının tam oturduğuna emin ol. eğer kapağı yıkadıysan düğmedeki su odur yoksa normalde oradan su gelmez.

bu konuya baktın mı orada resimli açıklama yapmıştım.
mailto:/forum/Konu-tetra-tec-new-model-dis-filtre-ex-1200-l-h-kurulumu-resimli.html

Aynen temizlikten su cikmistir
O pompa yaramaz filtreyi tamamen suyla doldurup agzinizla cekeceksiniz

ilk defa dış filtre kullanıcam tetratec ex 1200 aldım . ama sepetleri tam oturtamıyorum 2 saattir deniyorum kapağı kapatamıyorum bir kolay yolu varmı? ( ok yönlerine göre dolduruyorum)

sepetlerin kenarındaki delikleri birbirinin üstüne gelecek şekilde oturtacaksın. aynı şekilde kapakta da var. önce mandalların konumunu ayarla sonra ona göre yerleştir. sepetlerin tutamaklarını tam oturt. bunları yapıyor isen ve oturmuyorsa malzemelerden birisi fazla olup şişkinlik yapabilir onu bir miktar azaltacaksın.

Ben ustune oturuyorum :)

Yan mandallar kirilacak bir gun ondan korkuyorum :)

yan mandallar değilde sepetler kırılabilir. veya iç içe geçebilir. o zaman kova içi yan kenarlardan sızıntı yapıp kirli suyu doğrudan akvaryuma süzmeden verebilir.

Dikkat edin,ben de zorla kapatmistim sonra sizinti yapti.

Birsey sormak istiyorum. Bu filtredeki vinn calisma sesinin disinda;arada insanin elini denize hizla carpmasi gibi bir ses cikiyor arada.Baska bir ses cikan var mi?

Filtreyi saga sola bir kac kez yatirdim ama belirttigim ses gitmedi.

Ayrica hava bosaltmak icin yapilacak ozel birsey var mi?Nereye hava doluyor ve nasil anlasiliyor?

Bir de debi normal mi,duserse nasil anlarim vb.

filtre içindeki hava tepe kısmında birikip bir anda çıktığında o ses geliyor. nazar vermeyim benim filtre bu aralar çok sessiz.
hava boşaltmada dediğim yöntemler harici bir uygulama yok. debi düşüşünü ilk yeni taktığın zamandakine göre su çıkış tazyiği azalırsa oradan anlarsın. hortumlar kahverengi alg dolar ve bu zamanla büyüyüp hortum içinde daralma yapar.

yok şu anda çok sessiz. belkide iç filtrenin desteği dış filtrenin motorunu rahatlattığı içinde olabilir bilemiyorum. iç filtreyi koyduğumdan beri sesi gelmiyor.

Geri