Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Timsah kapan kaplumbağası (Alligator Snapping Turtle)

tosbik57

Bordo Bereli
Arkadaşlar nette araştırırken buldum :) timsah kapan kaplumbağasıymıs dkkatimi çekti sizinle paylayaşayım dedim :)

Arkadaşlar bu hayvan,dünyadaki en büyük su kaplumbağalarından biriymiş :) yakaladığı her şeyi yiyebilen obur bir hayvan.Bu hayvan o kadar cesurki timsah,yılan ve hatta diğer kaplumbağa türlerine bile saldırabiliyor :( Bu kabadayı hayvanın en iyi özelliği diğer su kaplumbağalarını cok iyi koruyormuş ( sanki abileri gibi )
mailto:/19/s/ndvu9.jpg
Foruma katkım olduysa ne mutlu bana :) :)

mailto:/19/s/ndw2b.jpg
Buda bir timsah kapan kaplumbağası :)

Cvp: Timsah kapan kaplumbağası

Fatih, bilgiyi nereden aldıysan biraz karışık olmuş.
Bu hayvanın adı alligator snapping turtle. Timsah kapan kaplumbağa derken burada timsah avlamasından bahsetmiyor. Kapan kaplumbağa bir familya adı. Bu hayvan hareketsiz şekilde ağzı açık bekler. Dilinde kırmızı ufak solucan gibi bir uzantı vardır. Bunu hareket ettirip yemmiş gibi ilgi çeker. Yapı itibariylede bir ağaç kütüğü görünümü sayesinde farkedilmez. Neticede bu dilindeki hareketli uzantıya gelen balık vs ağzının neredeyse içine kadar kendisi gelir. İşte o esnada görmenin dahi zor olduğu bir hızda ağzını kapatır ve avı yakalar. Kapan kaplumbağa türünün en büyük özelliği budur. Timsah denilmesi hem sırt kabuklarının şeklinden hemde timsahın en büyük özelliği olan emsalsiz sabrının bunda da olmasından kaynaklı. Çünkü sadece bu değil common snapping turtle türüde timsah yavrusunu yakalamaya çok yatkın. Ayrıca diğer kaplumbağalar ile barışçıl olmasını bırak kendi türü için dahi çiftleşme dışında beraber yaşamaz.

RE: Timsah kapan kaplumbağası

Yanlış bilgiler verdiysem cok özür dilerim, foruma katkımın olmasını istemiştim özür dilerim :(

Bende timsah kapan kaplumbası derken timsah avlıyor anlaminda dememiştim :) karışik bilgi olduysa pardon :)

Bi daha doğru bilgiler veririm saolun :) yılmak yok :)

bunlardan beslemek isterdim bulamazmıyız acaba ilginç olur :)

,Nasıl bir yaşam alanı kuracaksin :) en büyuk su kaplumbalarından biriymis besleyemessin büyük ihtimal elini kaptırsan geri alamassin heralde :)

ya şaka yaptım zaten :) hiç şirinde değil ayrıca bulunmaz bile memlekette. kırmızı yanaktan başka kaplumbağamı gördük biz :)

Cvp: Timsah kapan kaplumbağası (Alligator Snapping Turtle)

Fatih, neticede kaplumbağayı beraberce tanıtmış olduk. Diğer kaplumbağa avlıyormuş sonra koruyormuş gibi karışıklıklarda vardı ben toparladım.

Fatih' in dediği gibi bu hayvan çok büyüyor ve tehlikeli. Hayvanın boyu 60-80 cm gibi. Yaşam alanında sadece ufak bir kuru alan olamaz, karada kısa yürüyüşler yapmalı. Yani ancak çitlerle çevrili bahçe ve ortasında ufak bir havuz gerekir. Tabi tehlike işareti konulmalıki gelenler bilmeden girmesin.

Bunun common snapping olan türü ülkemize geldi. Bana tanesini 300 tl den satmak istediler. Hayvana belki o rakam verilir mantıklı ama beslemek imkansız. Zaten bunu yapan birkaç kişi vardır. Oda şartları bahçe ortamıdır.

az önce benimkilere yem verirken birisi elimin üstkısmından yakaladı bayağı ısırdı acıttı.daha yavru üstelik bu. yani bunu hiç düşünemiyorum yakalasa ne olur:) sakat iş bencede

emre bey sizin bahsettiğiniz kaplumbağanın videolarına baktım netten.çok vahşi bir hayvan fare atıyolar akvaryuma onu bile yedi :)

ama akvaryumda bakıyolar videolarda hep öyle

Buna elinizi dikkatsizce uzatırsanız geri çektiğinizde bir yada daha fazla parmağın eksilme ihtimali yüksek.

emre beyin bahsettiği türün youtube videoları var akvaryumda rahatça bakıyolar ama hep canlı yem yiyor kanepeden inersin ya okadar değil :)

Saka yaptım zatende ben onu besleyemem fare atıyolar önüne ben atamam acırım fareye :(

evet oldukça vahşi herşeyi yiyor farede dahil. piranaları görmüştümde bir kapkumbağayı ilk kez görüyorum böyle

Cvp: RE: Timsah kapan kaplumbağası (Alligator Snapping Turtle)

ayto' Alıntı:
emre beyin bahsettiği türün youtube videoları var akvaryumda rahatça bakıyolar ama hep canlı yem yiyor kanepeden inersin ya okadar değil :)

Bu hayvanlar doğada daha rahat büyüyor ve videoları olan birçok akvaryum uygun değil malesef. O akvaryumlarda olması gereken boya gelemiyor. Hakkıyla bakan kişiler yok değil tabiki. Yani o akvaryumların çoğundaki koşul erişkin slider türünü 50 lt hacimde yaşatmak gibi. Malesef evde beslenebilir bir tür değil.

diğer türler ana başlığı altında zenginleştirme ekibinden alper bu ve birçok tür hakkında geniş bilgiler verdi oradan inceleyebilirsiniz.

ARKADAŞLAR BENCE ÇOK EMİN KONUŞUYORSUNUZ ÇÜNKÜ BEN İSTANBUL OPTİMUM DA BİLDİĞİNZ GİBİ BİR PETSHOP VAR ORDA BUNUN YAVRUSUNU SATILDIGINI GÖRDUM 90 TL YE SATILIYORDU VE YAVRUYDU ALMAK COK ISTEDIM AMA AILEM IZIN VERMEDI FARKLI BIR TUR OLDUGU ICIN DEMEKKI SIZ BULAMIYORSUNUZ BEN BULDUM EMINONUNDE HERYERDE VAR SIZ DIKKAT ETMIYORSUNUZ NADIREN GELIYOR BU HAYVANLAR BU ULKEYE HERNEYSE BEN GORDUM VE COK TATLILAR YAVRUYKEN EN COK DIKKATIMI CEKENDE GÖZLERIYDI GÖZLERI SANKI YILDIZ ŞEKLINDEYDI

Snapleri izmirde çiftlikte üretip satan birisi var. Bizim burada da ticari üye. Tehlikeli ve çok uzaması sebebiyle bayağı geniş alan ve canlı yem ile beslenen bir hayvan. Bakımı sana eziyet olurdu.

Geri