Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Tırnak kırılması

Muazzez

Yeni Üye
Merhaba, ben siteye yeni üye oldum.

Dün akşam saatlerinde kaplumbağam muzo'nun tırnağı kökünden kırıldı ama tırnak düşmedi. Apar topar acile gittik fakat hekim yoktu. Güvenlik görevlisi hekimi aradı batikon damlatmamızı söyledi. Eve gelince ayağı şişmeye başladı. Gün içinde acile tekrar gideceğiz tırnağı kökünden sökme gibi bir şey yaparlar mı ya da düşmesini mi beklerler? Eğer düşerse veya sökerlerse tırnak yeniden çıkar mı?
Tırnağın fotoğrafını ekledim. Bayağı da kanaması oldu.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Edit: kaplumbağanın cinsini söyleyebilir misiniz? Sadece yemek yerken suyunda duruyor.

Ekli dosyalar

• 20210419_191744-1.jpg
    20210419_191744-1.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 11
  • Screenshot_20210420-052757-1.jpg
    Screenshot_20210420-052757-1.jpg
    233.5 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Sarı benekli kaplumbağa.

Tırnağa dokunduğunda oynuyorsa kırılmıştır o halde sökülmesi lazım. Tırnak kök kısım hasar görmedikçe tekrar uzar.

Hayvanı akvaryumdan dışarı çıkarma. Ayağında halı üstü artıklar var gibi duruyor bunları da temizle mikrop kapmasın. Mümkün olduğunca sert yüzeye basmasın.

Hekime diğer tırnaklarını da uygun yerinden kestir. Hayvanın tırnaklar sert yüzeyde yürümekten yamulmuş. Tırnak içindeki ilikli kısma girmeden.

Sarı benekli kaplumbağa.

Tırnağa dokunduğunda oynuyorsa kırılmıştır o halde sökülmesi lazım. Tırnak kök kısım hasar görmedikçe tekrar uzar.

Hayvanı akvaryumdan dışarı çıkarma. Ayağında halı üstü artıklar var gibi duruyor bunları da temizle mikrop kapmasın. Mümkün olduğunca sert yüzeye basmasın.

Hekime diğer tırnaklarını da uygun yerinden kestir. Hayvanın tırnaklar sert yüzeyde yürümekten yamulmuş. Tırnak içindeki ilikli kısma girmeden.
Çok teşekkür ederim cevabınız için.

Geri