Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam kaçtı :/ acil yardım lütfen !!!

AhmetFaruk

Bronz 5 Üye
Sabah kaplumbağamın yemeğini verip işe gittim akşam üstüne doğru eve geldiğimde kaplumbağam akvaryum da yoktu evin her bir tarafını didik didik aradım eve gelip aramayı başladığımdan itibaren 4 saat geçti ve dahala bir iz yok. Ne yapmam gerekiyor önerebileceğiniz bir şey var mı dır acaba?

Kaybolma gibi durumlarda belirli köşelere çay tabağı yada benzer birşeye su doldurup koyarız. Yanına da bir iki yem. Böylece hangisinde su dökülmesi yem eksikliği yerinden oynama olursa hayvan o odadadır. Yalnız alaturka tuvalet varsa onun kapısı sıkı kapatılmalı hayvan tuvalete düşer.

Sabah kaplumbağamın yemeğini verip işe gittim akşam üstüne doğru eve geldiğimde kaplumbağam akvaryum da yoktu evin her bir tarafını didik didik aradım eve gelip aramayı başladığımdan itibaren 4 saat geçti ve dahala bir iz yok. Ne yapmam gerekiyor önerebileceğiniz bir şey var mı dır acaba?
geçmiş olsun ben de şehirdışına gitmiştim akvaryumdan atlamış masaya düşmüş ordan da atlamış yatağın altına doğru girmiş yem verirken görüp bulmuşlar kaplumbağayı

Kaybolma gibi durumlarda belirli köşelere çay tabağı yada benzer birşeye su doldurup koyarız. Yanına da bir iki yem. Böylece hangisinde su dökülmesi yem eksikliği yerinden oynama olursa hayvan o odadadır. Yalnız alaturka tuvalet varsa onun kapısı sıkı kapatılmalı hayvan tuvalete düşer.
Dediğiniz gibi her odaya su ile yem koydum bir çay taba ile odaları kapattım kapı altlarına da havlu serdim. 4,5 saatten beri arıyorum gerçekten hal dermanım kalmadı. Neyseki alaturka tuvalet yok. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler

geçmiş olsun ben de şehirdışına gitmiştim akvaryumdan atlamış masaya düşmüş ordan da atlamış yatağın altına doğru girmiş yem verirken görüp bulmuşlar kaplumbağayı
Teşekkür ederim size de geçmiş olsun. Umarım benim ufaklık da bir an önce ortaya çıkar:/

maalesef daha bulamadım. Dün akşam her odaya çay tabağında su ile yem koymuştum ve her odayı da kapattım. Sabah işe gitmeden kontrol ettiğimde salondaki tabakta bir yem eksikti. Akşam eve geldiğimde salonu çok detaylı bir şekilde tekrardan arayacağım. Umarım Poga’yı sağ salim bulurum :/

maalesef daha bulamadım. Dün akşam her odaya çay tabağında su ile yem koymuştum ve her odayı da kapattım. Sabah işe gitmeden kontrol ettiğimde salondaki tabakta bir yem eksikti. Akşam eve geldiğimde salonu çok detaylı bir şekilde tekrardan arayacağım. Umarım Poga’yı sağ salim bulurum :/
Hocam maşallah ninja gibi inşallah bulursunuz :(

Kapı altına bez koydunuz mu ufaksa çıkmasın. Kapıyı da yavaş açın kapı altında durursa ezilmesin.

Mobilya altı dip köşelere giriyorlar. Bazen de alan darsa sıkışıp kalıyorlar. Onun için yanlama girebileceği kadar dar yerlere de bakın.

Bulunca akvaryuma emsal sıcaklıkta su ile durulayın.

Bir de yem kutusunu sallayıp ses yapın ona odaklanırsa gelebilir.

Yem vermeden önce kutuyu sallayıp ses yaparak hayvanları buna alıştırdığımızda hayvanlar yem verileceğini anlayıp güdüleniyorlar. Bu tip durumlar içinde bu hayvanları tetikleyebiliyor. Özellikle yetişkinleri.

Hocam son durum nedir bulabildiniz mi tüm gün acaba bulabildimi diye düşündüm

Kapı altına bez koydunuz mu ufaksa çıkmasın. Kapıyı da yavaş açın kapı altında durursa ezilmesin.

Mobilya altı dip köşelere giriyorlar. Bazen de alan darsa sıkışıp kalıyorlar. Onun için yanlama girebileceği kadar dar yerlere de bakın.

Bulunca akvaryuma emsal sıcaklıkta su ile durulayın.
Evet cem bey dediğiniz gibi kapı altlarını kapattım odadan odaya geçiş yapmasın diye. sağ salim Poga'yı bulabilirsem söylediğini yöntemi sonrasında kesinlikle uygulayacağım.

Hocam son durum nedir bulabildiniz mi tüm gün acaba bulabildimi diye düşündüm
Dün akşam arama yaptım. Salonda olmasından şüpheleniyordum. Bir önceki akşam koyduğum yemde azalma vardı ve kapı altıda kapalıydı Çok detaylı bir şekilde kuytu köşe de dahil olmak üzere her yere baktım ama bulamadım. Mobilyaları dahi çekip baktım ama yine de bulamadım.
Bu akşam tekrardan annemle beraber bütün evi arayacağız. Umarım sağ salim kendisini bulabiliriz :/

Yem ve suları yenileyin eski yemleri kutuya atın. Yeni yemlerin kokusu hayvanı cezbetsin.

Siz eksiltmeyi farkedene kadar başka bir odaya geçmiş olabilir. Buzdolabı altına bakın. Mutfakta olabilir. Balkon kapısını açık bırakmayın. Ayakkabı içine de girebiliyorlar. Banyoya bakın. Yetişkin olsa sığacağı alan belli ki zaten gürültü de yapıyorlar. Yavrular olduğu yerde hareketsiz duruyor.

Akvaryumun bulunduğu odadan ayrılmamışta olabilir.

Arkadaşlar gözümüz aydın 20 gün sonra bugün Poga’yı bulduk. Çok mutluyum 🤗
Durumu iyi gibi fotoğraflarını da koyacağım. Tavsiyeleriniz neler olur?
Yapmam gerekenler nedir? Sonuçta 20 gündür evin içinde tek başınaaydı…

Ekli dosyalar

• IMG_3106.jpeg
    IMG_3106.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 28
  • IMG_3098.jpeg
    IMG_3098.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 28
  • IMG_3104.jpeg
    IMG_3104.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 27
Çok şükür. 20 güne rağmen gayet güzel duruyor. Ekstra birşey yapmaya gerek yok. Varsa ilk üç gün bir damla vitamin verin yeterli.

Nereye girmiş sıpa?

Arkadaşlar gözümüz aydın 20 gün sonra bugün Poga’yı bulduk. Çok mutluyum 🤗
Durumu iyi gibi fotoğraflarını da koyacağım. Tavsiyeleriniz neler olur?
Yapmam gerekenler nedir? Sonuçta 20 gündür evin içinde tek başınaaydı…
Sonunda beklediğim mesaj kaybolduğundan beri çok merak ediyordum demek ki boşuna ninja kaplumbağa dememişler ninja gibi nasıl saklandı acaba o kadar gün hadi hayırlı olsun hocam

Çok şükür. 20 güne rağmen gayet güzel duruyor. Ekstra birşey yapmaya gerek yok. Varsa ilk üç gün bir damla vitamin verin yeterli.

Nereye girmiş sıpa?

Annem mutfakta halının üstünde yürürken görüyor. Bizim bu sıpa inanın nerede sakladı ben de çok merak ediyorum.
Mutfakta dahil tüm evi günlerce tekrar tekrar aramamıza rağmen bulamamıştık. Tam ümidimizi kaybetmiştik ki çıka geldi kerata :D

Geri