Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yıkama

Toprak

Platin 5 Üye
merhaba kaplumbagamin akvaryumuna tabiki aritma suyu koyuyorum ama kumunu/karasıni musluk suyuyla yikiyorum bunun ona bir zarari olurmu?

bende öyle yapıyorum mesela filtresini temizlerken musluk suyu kullanıyorum bir sorun olacağını sanmıyorum.

herhangi bir şüpheniz varsa musluk suyu kullanmayabilirsiniz ben sadece kendi yaptığımı söyledim.

Birşey olmaz. Herşeyi musluk suyuyla temizleriz.

Dış filtre ve sump sistemlerde döngü bakterisi için arıtma su kullanılabilir. Ama o işlem biraz karışık. Bakterinin bir kısmı ışıktan bir kısmı oksijensizlikten ölür. Ölürlerse suyu zehirlerler. Onun için sıfırdan temizlemek yerinde olur. Ortalama 28 günde oluşur ve aktif hale gelirler.

Birşey olmaz. Herşeyi musluk suyuyla temizleriz.

Dış filtre ve sump sistemlerde döngü bakterisi için arıtma su kullanılabilir. Ama o işlem biraz karışık. Bakterinin bir kısmı ışıktan bir kısmı oksijensizlikten ölür. Ölürlerse suyu zehirlerler. Onun için sıfırdan temizlemek yerinde olur. Ortalama 28 günde oluşur ve aktif hale gelirler.
cem bey akvaryumuma uygun iç filtre önerebilir misiniz, birde dış filtre gerekir mi?

Dış filtreleri ömürlük akvaryumlar için öneriyorum. Ufak akvaryumlarda çöp olur su az olduğu için çabuk kirlenir. Filtre malzemeleri de işlevini çabuk yitirir ki bu malzemeler az para değil.

Su derinliği ne kadardı?

Dış filtreleri ömürlük akvaryumlar için öneriyorum. Ufak akvaryumlarda çöp olur su az olduğu için çabuk kirlenir. Filtre malzemeleri de işlevini çabuk yitirir ki bu malzemeler az para değil.

Su derinliği ne kadardı?
28-29cm

sunsun hj 311-b yi kullanıyorum şuan filtre olarak. haftada bir dip çekimi yapıyorum suyun 3/1 ini değiştiriyorum hayvan da ufak olunca çok kir yapmıyor ama filtre bir süre sonra derileri çekememeye başlıyor ve dipte deriler ve diğer pislikler kalıyor.

Bu ikisini buldum. Akvaryuma uygun. Fiyatı ucuz.

mailto:/sobo-wp-1000f-akvaryum-ic-filtre-15-watt-u-13780

(bunun boyu yazmıyor)

cem bey bu arada ben yeni akvaryuma yaklaşık 1 yıl sonra geçmeyi düşünüyorum ömürlük alacağım fakat aklımda şunlar var.

Ömürlük akvaryumlara altına özel masa mı yaptırmak gerekiyor?

Akvaryum üstü kuru alanı camcıya yaptırabilir miyim veya ömürlük akvaryumu camcı yapabilir mi? bu arada akvaryumumun resmini en kısa zamanda paylaşmaya çalışacağım telefonum kırıldı maalesef yeni telefon alana kadar atamayacağım.

Mobilya yaptırmak lazım ortalama yarım tona yakın bir ağırlığı var bunu evdeki mobilyalar kaldırmaz. Camcıya yaptırılabilir ama akvaryum imalatçıları sağlamlığı konusunda daha iyi bilir.

akvaryum imalatcıları denizli civarında yok diye biliyorum. camcı daha önce su kaplumbağası akvaryumu yapmış zaten sizde gördünüz işçiliğini. ama siz ne derseniz onu yapacağım.

Daha zaman var. Alttan üsten kuşak atılmalı. Uygun sağlamlıkta yapılmalı. Sonuç itibariyle 250 litre su taşıyacak.

Mobilya camcının işi değil. Mobilya imalatçısı yapacak. Ana iskelette 6 ayak herbiri en az 4 cm kalınlıkta olacak. Akvaryum imalatçıları da yaptırır. Ben kalitesini beğenmediğim için özel yaptırdım.

Demirden demirciye de 6 ayaklı yaptırılabilir.

Ama tam düz yapıda olmalı.

Totalde yarım ton ağırlığı kaldıracak güçte olmalı. Akvaryum taban ölçüsünden 1-2 cm fazla pay fazla olmalı. Parke laminantı ezmemesi için altına koridor halısı serilecek. Mobilya üstüne laminant şiltesi konup akvaryum üstüne oturtulacak. Bu yüzeydeki dengesizliği alıp tam yüzey akvaryumun oturmasını sağlayacak.

cem bey herkeste mi böyle görünüyor yoksa sorun bendemi?

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2023-06-23 114713.jpg
    Ekran görüntüsü 2023-06-23 114713.jpg
    51.3 KB · Görüntüleme: 7
Foruma özgü link yapıştırılmazsa o şekilde çıkar. Link açılmaz.

Geri