Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yavru Kaplumbağım Ölüyor mu?

akin52

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba,

3 yavru kaplumbağımdan bir tanesi günlerdir kuru alanda hareketsiz bir şekilde duruyor, asla inip yüzmüyor ve yem yemiyor, dün önüne koymamla zorlada olsa bir iki parça yedirebildim. Akvaryumda teknik açıdan şuan için bir sorun veya eksik yok çünkü diğer 2 kaplumbağım gayet hareketli ve beslenmeleri düzgün. Bugünde gözlerinde ve alt tarafında bir garaplikler gözlemledim. Nedeni ne olabilir?

Ekli dosyalar

• * Image 2023-05-29 at 21.32.32.jpeg
    * Image 2023-05-29 at 21.32.32.jpeg
    334.8 KB · Görüntüleme: 19
  • * Image 2023-05-29 at 21.30.52.jpeg
    * Image 2023-05-29 at 21.30.52.jpeg
    326.2 KB · Görüntüleme: 18
  • * Image 2023-05-29 at 21.30.38.jpeg
    * Image 2023-05-29 at 21.30.38.jpeg
    184.4 KB · Görüntüleme: 18
Bu hayvan soğuk yemiş olabilir mi?

Kabuk jeli kullanıyor musunuz?

Vitamin damla kullanıyor musunuz?

Yemleri ne marka?

Bu hayvan soğuk yemiş olabilir mi?

Kabuk jeli kullanıyor musunuz?

Vitamin damla kullanıyor musunuz?

Yemleri ne marka?
Yemler bunlar dönüşümlü veriyorum, vitaminde sağdaki haftada bir yemlerine damlatıp veriyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_1557.jpeg
    IMG_1557.jpeg
    2.2 MB · Görüntüleme: 17
Vitamini bir ay boyunca 3 günde bir yapalım. Kemik erimesi var.

Tropicali sabahları verin. Repto akşamları 4 öğün. 3 öğünde gammarusu verin.

Vitamini bir ay boyunca 3 günde bir yapalım. Kemik erimesi var.

Tropicali sabahları verin. Repto akşamları 4 öğün. 3 öğünde gammarusu verin.
Yem yemiyor hocam ağzını açmıyor hayvan, önüne koyuyorum tık yok ilgilenmiyor bile

Eczaneden genta yada gentagut göz damlası alın. Sabah akşam 1 damla ağzına damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün. Biraz öyle tutun. Az da olsa ağzından girer.

Arada bilgi verin.

Eczaneden genta yada gentagut göz damlası alın. Sabah akşam 1 damla ağzına damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün. Biraz öyle tutun. Az da olsa ağzından girer.

Arada bilgi verin.
Göz damlasini ağıza damlatinca ne faydası oluyor

Bu %0.3 mg gentamisin içerir. Bu geniş spektrumlu antibiyotiktir.

Normal satılan antibiyotikleri 20-40 ve 80 mg ampul olarak kırmızı reçete ile satılır. Bunu alamıyoruz ki bunlar yüksek dozlu antibiyotiktirler yavru hayvanlara uygun değildir.

@akin52 Isıtma lambasi kullanıyor musunuz? Uvb ampul haricinde ısıtıcı lamba da olmalı kuru alana çıktığında üşütmüş olabilir. Diğer yavrularin soguk almaması icin isitma lambasi kullanmiyorsaniz hemen alın 60w halojen ampul işinizi görür.

@akin52 yavrular kaç yaşında 5-6 aylıktan büyükse kalsiyum içeren besinler diyetine dahil edilmeli. Kalamar kemiği tozu verebilirsiniz. D3 vitamini ve kalsiyum eskikliği olursa kabuk yumuşamaya başlar ve kemik erimesi ortaya çıkar. UVB lamba vucudun d3 vitamini üretmesini sağlar yada kullandığınız vitamin de D3 vitamini sağlar ama damla vitamin yoluyla daha az alırlar. Vitaminde kalsiyum olması lazım ama çok az miktarda yavru 5-6 aylıktan büyükse hazır kalsiyum tozu alın yada kalamar kemiğini toz haline getirip yedirin.

Geri