Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

üst kabukta beyaz bişeyler var

bıdık-şıpıdık

Gümüş 4 Üye
kaplumbağalarımı şehir dışına çıkmam gerektiği için 1 haftalığına komşumuza bıraktım.bugün onları eve getirdim. ikisininde kabuğunda beyaz bişeyler var. ne olduğunu anlayamadım. bu bi çeşit mantar olabilir mi? eğer mantar sa ne yapmalıyım? neden olmuş olabilir bu?
yardımcı olursanız çok sevinirim çok endişeliyim..:ff::ff::':)':)'(

mailto:/14taupz.jpg[/IMG]
mailto:/vmrloh.jpg[/IMG]
mailto:/2w3t8q8.jpg[/IMG]

Cvp: üst kabukta beyaz bişeyler var

Kabuk değişimi başlangıcı. Plakalarda çok az aralanmış. Eski kabuk alttan yenisi gelirken canlılığını kaybeder ve özellikle sırtta belirgin beyazlamalar gözükür.

Fotoğrafların kalitesi çok düşük olduğu için pek net gözükmüyo ama benim kaplumbağamın kabuğunda da bazen beyazlanmalar oluyo ve daha sonra kabuk pul pul dökülüyor.. Bu son derece normal ve büyüdüğünün belirtisidir yani kaplumbağan büyümeye başlamış.

çok saolun içim o kadar çok rahatladı ki :smile::smile:
peki bu beyazlıklar hep böyle kalacak mı?

Bu kabuğu düşürünce alttaki canlı kabukta bunlar olmayacak. Düşüremezse (siz müdahale etmeyin) eski kabuğun izleri kalır.

AEK' Alıntı:
Bu kabuğu düşürünce alttaki canlı kabukta bunlar olmayacak. Düşüremezse (siz müdahale etmeyin) eski kabuğun izleri kalır.

çok teşekkürler iyi ki varsınız ya bu sitede olmasa ben kapluşları öldürmüştüm şimdiye kadar :smile::smile:

Geri