Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

UVB ampuller (exo terra, jbl, namiba) ve uygun mandallı lamba tanıtımı

AEK

Bordo Bereli
Merhaba arkadaşlar,

D vitamini sentezi için uvb ampuller büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple ömür kontrolü ve buna göre değişim zamanları belirlenmelidir. Kaplumbağalarımızın kemik ve kabuk gelişimi ile sağlıkları için d vitamini sentezi yapmaları gerekir.

Bir senesi Temmuz ayında dolan uvb ampulleri sonunda değiştirdim. Kullandığım 13 w ve 26 w exo terraları söktüm. Exo terra uvb ampullerin ömrü firma tarafından 1 sene olarak belirtilmiştir. Bir süredir mandallı lamba sorunu ile uğraşıyordum. Elimde olan Bauhaustan aldığım beyaz massive mandallı lambalara namiba, jbl ve 26 w exo terra uymuyordu. Namiba ampulü takıp deneyen arkadaşların tavsiyesi üzerine aşağıdaki mandallı lambayı aldım ve tüm ampullerde denedim. Tüm uvb ampullerin takılabildiğini gördüm. Ne olur ne olmaz bir tanede yedek aldım.

UVB ampuller ve mandallı lambaya uyumluluk görsellerini sizinle paylaşayım. Ampullerin tümü uva da içermektedir.

15 w jbl ampul: Küçük akvaryum ve çizgili kaplumbağa akvaryumuma taktım.

26 w exo terra ampul: Büyük akvaryuma taktım.

23 w namiba terra : Bundan 2 adet yedek tutuyorum. Örnek olarak uyumunu göstermek istedim.

Bunlarda ömrü dolan 13 w ve 26 w exo terra uvb ampuller. Spirallerdeki kararmaları görmeniz için eklemeyi uygun buldum. 13 w olan her mandallı lambaya uyuyor fakat diğerleri için malesef şu an alternatifimiz bu.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: UVB ampuller (exo terra, jbl, namiba) ve uygun mandallı lamba tanıtımı

petshop gibisin diyecem petshoplar da bu kadar stok yoktur be emre abi :)

Üç aktif akvaryum olunca bu sonuç oluyor Emin :)

emre şu filtre borularına bir el at fena kirlenmiş. sen jbl'nin telini kullanışsız dedin ama ben çözüm buldum. ucundaki fırçayı eğdiğin zaman o sert plastik dirseklerin içinden geçiyor. ama fırçayı tele iyi sıkıla boru içinde çıkıp kalmasın.

ankaraya döndüğümde şu silicat ex'i bir kullanıp bakayım. işe yararsa bizi büyük bir dertten kurtaracak. bu borudaki pislikler filtre içinden beter.

Sorma Cem. Su değerleri mükemmel. Filtre malzemeleri gerçekten bu konuda çok iyi. Ama özellikle bu akvaryumun boruları simsiyah oldu. O değil bunların satıldığı yeri bilsem gidip alacağım. 6 ayda bir değişsem yeter. Bu borular ve hortumlar 1,5 senedir kullanılıyor. Teli ben denedim ama beceremedim, sinirimden az kalsın filtreyi komple değişmek zorunda kalıyordum. Belki benim borular ince bilemiyorum. Tabi büyük akvaryumdaki hortumlara soksam kenarlara zor değer :)
Senin şu malzeme olursa doğrudan ona geçerim. Yoksa hortum ve boru getirtmek zorundayım.

Bu arada bu yeni aldığım mandallı lambanın kablosu hiç yeterli uzunlukta değil. Zorunlu olarak uzatma takmam gerekti. Evdeki bu kablo yığını sıkıcı boyuta ulaştı. Salonda manyetik alan hat safhada.

evet o lambanın kablo sıkıntısı hat safhada ben de uzatmayı dolapla akvaryum arasına sıkıştırdım. yerinden kaydımı hemen çıkıyor prizden. hatta ısıtıcının fişi kırılıp içinde kalmıştı yeni fiş takmak zorunda kaldım. lambanın fiyatına bakarsan kalitesi de o kadar zaten.

geçen gün bahçe için hortum aldım. bir tanesi bizimkilere yakın ebat ve kalınlıkta idi. ipli bir kenarından beyaz çizgi şeklinde kabartı plastik vardı. olmadı eklenen plastik parçayı götürüp bir dene en azından hortumu yenilersin.

Zamanlayıcılardan ötürüde fazla sayıda uzatma kablosu var. Ben hatta bauhaustaki elektrikçiye evde tek prizden uzatmalarla ne kadar güç çekerim diye sorduğumda bana 1000 w lardan bahsetmişti ve içim rahatlamıştı. Genede üst üste bir çok kablo var. Bu tek fişe gidenlerinde boyu 5 m olduğu için tam problem. Daha öncede dalgıç floresanlar için almıştım. Hatta bunlar aktif olsun diye onlarınkini söktüm. Şimdi onlara alacağım. Uzatmadan uzatmaya gidiyorum mecburen.

Hortum konusunda olmadı set bulamazsam dediğini yaparım. Hatta bauhausa gider iç çapına uygun hortum alırım.

sekizli kablolu priz görmüştüm. belki daha fazlası da vardır ama fiyatlarıda tuzlu. zaten esas para kablosu. olmadı kabloları bir arada tutan zımbırtılardan al kalabalığı az olsun.

Kablo boyu kısa gelen lamba aparatı için, elektrikçiye aktarıldığında kablosunu değiştireceklerini veya yarı yerinden ek bir kablo ile uzatılması olabileceğini düşünüyorum. Aynısından bende de var ama şu anlık sıkıntı olmuyor ilerde elektrikçinin yolunu tutabilirim bende

benim şu an bir sıkıntım yok ama arıza yaparsa söküp yeni kablo atarım. tabi o zaman anlaşılır daha kalın kablo borudan geçer mi. bazı lambaların iç oyuğunu o kadar dar yapıyorlar ki biraz daha kalınını çekmeye fırsat olmuyor.

Zaten onarama oynama yapama diye ne varsa yaparlar. Sanki çok çeşitleri varda. Yapsın 60 w 100 w kaldıran uzun kablolu lamba hiç uğraşmıyalım.

hayır bir şey değil adamlar bunu çalışma masası için yapıyorlar ama onda bile priz masanın yanında olsa gene yetişmez bir ara kablo kullanman gerekir. normalde en az 1,5 mt. olması gerek. zaten kablo ince bundan ne kar hesabı yapıyorlar bilmem. yap adam gibi sat 15 tl'ye yine de havada gider. akıl parayla satın alınmıyor ki.

Sonunda mandallı lamba imalatına gireceğim. Zorla sektöre sokacaklar beni :)

valla gir tarumar et piyasayı.:haha:

Mertcan istediğin tam olarak ne? Lamba mı ampul mü?
Düşük watt lı uvb ampul var, ama bunların mandallı lambaya uyum sorunu güçle alakalı değil ampulün yuvaya oturmasıyla alakalı.

UVB ampullerin tümünün yuvaya oturduğu mandallı lamba bu.
mailto:/ofis-kirtasiye-malzemeleri/portatif-kiskacli-masa-lambasi-kitap-okuma-vb-88793293

Düşük watt lı çok uzağa konumlandırma gereksinimi olmayan piyasada bulunan uvb ampulde bu.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=13212&ad=jbl-solar-reptil-jungle-uv-190-kompakt-surungen-terraryum-lambasi-15-w

Demek istedigim ampulun watt i dusuk olsun ki herlambaya uysun . Ama yuvasi sorunmus demekki . Rica etsem juen pet ted hem uvb ona uygun lamba link atabilir misiniz . Ben bu juen pette kolay kolay biseyi bulamiyorum

Bide Emre abi bu uvb neden bu kadar pahali ?

Cizgiliyi ayri akvaryumda mi besliyorsun?
Ben kapluslarima akvaryum yaptiricam ya da alayim diorum on arastirmasini yapiyorum..
Ama sizler cok bilinclisiniz ya sizin gibi olmam lazim cok cahil hissediyorum su an kendimi:)
Beraber duruyor benimkiler..cizgili ve kirmizi yanaklilar

Cvp: RE: UVB ampuller (exo terra, jbl, namiba) ve uygun mandallı lamba tanıtımı

mertcanerdinc' Alıntı:
Demek istedigim ampulun watt i dusuk olsun ki herlambaya uysun . Ama yuvasi sorunmus demekki . Rica etsem juen pet ted hem uvb ona uygun lamba link atabilir misiniz . Ben bu juen pette kolay kolay biseyi bulamiyorum

Bide Emre abi bu uvb neden bu kadar pahali ?

UVB ampuller özel üretim olduğu için pahalı. aslında bu kadar yüksek değildi. 80-90 tl ye buluyorduk. Ama kalmadı ve bu jbl bu fiyata satılıyor. Bende ay başında değişim zamanı iki akvaryuma bundan taktım.
Ampul içinde bu çanaktan alacaksan ecolite 42 w halosoft soft ampulü al derim.

Juen pette uygun mandallı lamba yok. Onu verdiğim linkten alman gerekiyor.

SfBayyurt' Alıntı:
Cizgiliyi ayri akvaryumda mi besliyorsun?
Ben kapluslarima akvaryum yaptiricam ya da alayim diorum on arastirmasini yapiyorum..
Ama sizler cok bilinclisiniz ya sizin gibi olmam lazim cok cahil hissediyorum su an kendimi:)
Beraber duruyor benimkiler..cizgili ve kirmizi yanaklilar

Ne demek, bende zamanla araştırıp deneyim yaşadıkça öğrendim ve halen öğreniyorum.

Çizgili ayrı akvaryumda. Hatta şu anki akvaryumunda iki res le beraber yaşıyordu. Anlaşamayınce akvaryum yaptırdım. Hatta yapılana kadar şu an kullandığım karantina akvaryumuna ayırmıştım. Bu anlaşmazlık sebebi ile ayrılma başka açıdanda işe yaradı. Bu iki türün habitatları ve ısı değerleri aynı değil. Bu sebeple şimdi slider türleri kendi doğal ortam ısılarında çizgilide kendi doğal ortam ısısında yaşıyor.
Bu iki türü yavru iken anlaşsalar bile genç olduklarında anlaşmazlık yaşamayan yok. Zaten yaşam alanı farkı konusu ile ayrı sistem kurulması daha uygun.

Detay isterseniz her iki tür içinde olması gereken sistemi ayrıntılı belirtirim.

Geri