Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Zeytinyağlı yem

yosuntosun

SKF Delisi
Kaplumbağaya 1 tane zeytinyagli stick verdim hareketleri biraz garipleşti. Ne zaman kusar yada bir zarari olur mu

Zeytinyağı sindirim ve boşaltım sistemini rahatlatır kusturmaz. Zararı yoktur. Ciğerlerine kaçmadıysa. Hırıltılı nefes alıp verme var mı? Yoksa sorun yok.

Zeytinyağı sindirim ve boşaltım sistemini rahatlatır kusturmaz. Zararı yoktur. Ciğerlerine kaçmadıysa. Hırıltılı nefes alıp verme var mı? Yoksa sorun yok.
Midesinde önceden yuttugu birsey olabilir mi nasil cikaririm kusması icin ne lazım

O zaman ciğerler sağlam.

Eğer öğürmüyorsa yani başını ileri atıp ıkınma tarzı ağzını açma yoksa kusmaz.

Biz müdahele etmiyoruz. Stick yemi bir sonraki öğünde bir iki tane az verin. Dışkılamasını kontrol edin yapıyor mu yapmıyor mu diye.

O zaman ciğerler sağlam.

Eğer öğürmüyorsa yani başını ileri atıp ıkınma tarzı ağzını açma yoksa kusmaz.

Biz müdahele etmiyoruz. Stick yemi bir sonraki öğünde bir iki tane az verin. Dışkılamasını kontrol edin yapıyor mu yapmıyor mu diye.
Birkac gundur yapmadi

O zaman yarın bir damla daha zeytinyağı damlatın.

Yutabileceği oranda çakıl taşı vs. yada dişleyip kemireceği birşey var mı?

O zaman yarın bir damla daha zeytinyağı damlatın.

Yutabileceği oranda çakıl taşı vs. yada dişleyip kemireceği birşey var mı?
Hayır yok ama bu ucuz yemlerin icinden bazen tas çıkıyor önceden ufak taş yutmuş olma ihtimali var pelet makinesinde araya karışıyor yeşile boyandığı için ayirt etmek zor oluyor yuttugunu düşünüyorum bugun yem vereyim mi 1 2tane stick versem yeter sanırım bir damla da zeytinyagi damlatacagim.

Zeytinyağı damlattım birkaç damla fazla damlatmış olabilirim bir zararı olur mu? Kusma belirtisi yok. Suya biraz yağ bulaştı suyun yüzeyi yağlandı biraz birşey olur mu?

Son düzenleme:
Yok sıkıntı olmaz. Midesinde bağırsaklarından geçmeyecek kadar büyük taş varsa zaman içinde iştah kaybı yememe halleri görülür. Tam bir hareketsizlik olmasa da ara ara durağanlık görülür. Röntgen çekilerek tesbit edilir. Endiskopi yöntemiyle ağızdan çekilip alınır.

Bağırsaktan geçebilecek gibi ise zamanla çıkar.

Sudaki zerreleri bardak yada akvaryuma ait maşrapayı su yüzeyinde eğerek çektirebilirsiniz.

Yok sıkıntı olmaz. Midesinde bağırsaklarından geçmeyecek kadar büyük taş varsa zaman içinde iştah kaybı yememe halleri görülür. Tam bir hareketsizlik olmasa da ara ara durağanlık görülür. Röntgen çekilerek tesbit edilir. Endiskopi yöntemiyle ağızdan çekilip alınır.

Bağırsaktan geçebilecek gibi ise zamanla çıkar.

Sudaki zerreleri bardak yada akvaryuma ait maşrapayı su yüzeyinde eğerek çektirebilirsiniz.
Hocam taş varsada ufakti ama bağırsaktan geçemez sanirim. Geçse bile bagirsagi delme durumu vs olur mu?

Topak biçimli ise olmaz. Quartz taş gibi sivri keskin kenarlı ise o sorun çıkarır.

Marul kıvırcık gibi lifli gıda yiyorsa verin ona sarılıp çıkması kolay olur.

Hocam sabah ağzına çay kasigi ile verdim zeytinyagini ama kusmadi kurturmak için birşey yapamaz mıyız.

Sadece dışkılamasını beklemek gerekiyor. Dışkılarsa durum normale gidiyor demektir.

Diğer konuda görünce aklıma geldi. Hayvanların bir kısmı ufak, ince ve esnek yapıdaki düşen plakalarını yiyorlar. Bu kalsiyum almalarını sağlıyor. Lakin sindirimi biraz uzun sürebiliyor. Bu ise sindirimini beklemek lazım. O zaman düzeliyor.

Hayvanın fazla şişmemesi için yem oranını azaltın.

Üç konuda gözlemleyin dışkı yapabiliyor mu? Hareketlenip eski hali gibi canlanma belirtisi gösteriyor mu? İştahı eski haline döndü mü?

Bunlar düzeldiğinin belirtisidir.

O taşları çıkarın sadece silis kum olacak. 0.5-1 mm aralığında.

Geri