Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Zeytinyağlı yem

Sadece dışkılamasını beklemek gerekiyor. Dışkılarsa durum normale gidiyor demektir.

Diğer konuda görünce aklıma geldi. Hayvanların bir kısmı ufak, ince ve esnek yapıdaki düşen plakalarını yiyorlar. Bu kalsiyum almalarını sağlıyor. Lakin sindirimi biraz uzun sürebiliyor. Bu ise sindirimini beklemek lazım. O zaman düzeliyor.

Hayvanın fazla şişmemesi için yem oranını azaltın.
Bugun az yem verdim 3 stick. Plaka dokmeye basladi birkac parcasi suya karışmıştı yutmuş olabilir. Yuvada taş, paspas vs isirip yutabilecegi hicbirsey yok.

Gözlemleyemedigim bir anda yemis olabilir ama su kirlenmedi. Birde alt kabugu yere sürmeye çalışıyor kuyruk kismini. Yardimci olacak birşey varmi

Kuyruğu sürtüyorsa bu kabızlık belirtisidir.

Zeytinyağı verdiğinize göre bugün yarın dışkılar.

Yine de anüs bölgesine bakın kızarıklık ve buna bağlı hafif şişlik varsa enfeksiyon da olabilir.

Kuyruğu sürtüyorsa bu kabızlık belirtisidir.

Zeytinyağı verdiğinize göre bugün yarın dışkılar.

Yine de anüs bölgesine bakın kızarıklık ve buna bağlı hafif şişlik varsa enfeksiyon da olabilir.
Midesinde taş kalma ihtimali var mi

Olabilir bu daha çok yetişkinlerde oluyor yosun kaplamış taşların kokusunu alıp yiyecek sanarak yiyorlar.

Bir arkadaşımızın kaplumbağasından nohut büyüklüğünde 5-6 taş çıkarmışlardı.

Onun için silis kum harici taş kaya koymuyoruz. Ağızlarına sığabilecek herşeyi yoklayabiliyorlar. Dikkatlerini çeken herşeyi ısırarak algılamaya çalışırlar.

Olabilir bu daha çok yetişkinlerde oluyor yosun kaplamış taşların kokusunu alıp yiyecek sanarak yiyorlar.

Bir arkadaşımızın kaplumbağasından nohut büyüklüğünde 5-6 taş çıkarmışlardı.

Onun için silis kum harici taş kaya koymuyoruz. Ağızlarına sığabilecek herşeyi yoklayabiliyorlar. Dikkatlerini çeken herşeyi ısırarak algılamaya çalışırlar.
Hocam eğer taş varsa midesinde nasıl çıkartabiliriz kabuk boyu 11cm.

Suyu bugünde tertemiz çok fazla iştahlı değil ama bugün 3 tane stick verdim hemen yedi. Hareketli durgunluk yok. Taş yuttuysa stick yem boyutundadir. Bağırsaktan geçebilir mi bu taş.

Ufaksa geçer emin olmak istiyorsanız götürüp röntgen çektirin.

Taş mideden çıkmıyorsa hayvanı uyutup endiskopi yöntemiyle çıkarırlar.

Bağırsakları tıkasa hayvanın iştahı büsbütün kesilir. Yüzmek yerine tabanda oturup kalır. Hayvan rahat yüzüp arka bacaklarını hareket ettiriyor ve taş bağırsaktaysa ilerliyor demektir.

Ufaksa geçer emin olmak istiyorsanız götürüp röntgen çektirin.

Taş mideden çıkmıyorsa hayvanı uyutup endiskopi yöntemiyle çıkarırlar.

Bağırsakları tıkasa hayvanın iştahı büsbütün kesilir. Yüzmek yerine tabanda oturup kalır. Hayvan rahat yüzüp arka bacaklarını hareket ettiriyor ve taş bağırsaktaysa ilerliyor demektir.
Hocam radyasyona maruz birakmak istemiyorum mecbur kalmadıkça gayet iyi yüzüyor iştahı da kötü değil. Ama şu birkaç gündür benden soğudu gibi bir gün yem vermedim diye herhal o gun sadece salatalik kabugu vermiştim

Hocam zeytinyağı akvaryuma bulasti kabugu da yaglanmisti baya cok iyi geldi kabuğuna. Birkaç gun sonra dışkılamasını yakalarim diye düşünüyorum ama midesinde taş olabilir diye röntgen çektirecegim. Doğal yollarla kusturarak çıkaramaz miyiz

@cem Hocam 2 kere diskiladi kaplumbağa. Suyunu degistirdim hemen ilk diskisini yemisti biraz. Durumu iyidir değil mi.

Hocam pencere ve isitma lambasi hep açık. Guvercin falan gelip götürür mü kaplumbagayi pencereye korkuluk yapacagim. Cd asmak yeterli olmaz sanirim

Son düzenleme:
Dışkıladıysa rahatlamıştır. Kendine gelir. O yediği içinde taş varsa döngü devam eder.

Kuru alanda iken pencere açmayın. Sadece su içindeyken hava soğudu. Sadece esinti değil soğukta etkiler.

Karasalda karga ve saksağan deniz kenarlarında martı musallat olur. Kaldıramasa bile gagalayıp öldürürler.

CD bu kuşlara fayda etmez.

Dışkıladıysa rahatlamıştır. Kendine gelir. O yediği içinde taş varsa döngü devam eder.

Kuru alanda iken pencere açmayın. Sadece su içindeyken hava soğudu. Sadece esinti değil soğukta etkiler.

Karasalda karga ve saksağan deniz kenarlarında martı musallat olur. Kaldıramasa bile gagalayıp öldürürler.

CD bu kuşlara fayda etmez.
Hocam en kisa zamanda korkuluk yapacağım. 28W halojen kullaniyorum kuru alan sıcak baya ama havalar biraz daha soguyunca pencere acamayacagim lambayı da yakında 40W ile degistirecegim

52-53 W halojen armut ampullerden alın.

Çok soğuklarda açmayın. Hava 10'lu derecelere düştüğünde hayvan su içinde olmak kaydıyla birkaç dakika havalandırabilirsiniz. Nem yoğunluğu gitsin temiz hava girsin odaya.

52-53 W halojen armut ampullerden alın.

Çok soğuklarda açmayın. Hava 10'lu derecelere düştüğünde hayvan su içinde olmak kaydıyla birkaç dakika havalandırabilirsiniz. Nem yoğunluğu gitsin temiz hava girsin odaya.
Hocam izmirde yaşadığım için hava sonbaharda da sıcak oluyor ama kış geldiğinde su içinde olduğunda havlandırmak için açacağım sadece. Bendeki masa lambasınının kablosunu değiştireceğim şuanlık 40w a kadar kullanabiliyorum. birde mesafe cok uzak değil ama hayvan temas edemiyor yinede 40W ampul 40 dereceye getiriyor şuan 28W takılı 33 dereceye sabit şuan.

Ampul çok yakın olmamalı alanda paniklediklerinde nereye gideceklerini şaşırırlar suratını gözünü sıcak ampule yapıştırmasın.

Yine de esinti yemesin. Hava sıcakta olsa esintiyi yedi mi şifayı kapıyorlar.

Geri