Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

uvb lamba günde kaç saat çalışmalı?

dermet

Taç 5 Üye
Merhaba,

UV-B lambaların günlük çalışma süresi ne kadar olmalı?

Teşekkürler

Cvp: uvb lamba günde kaç saat çalışmalı?

kullandığınız yeme, kullandığınız vitamine ,kaplumbağaların kabuk sertliğine ,kaplumbağaların güneş görme sürelerine göre zaman değişir bunları paylaşırsanız daha kesin zaman dilimleri yazabiliriz :)

şimdilik şunu söyleyeyim: günlük 1-3 saatin altına düşmesin, ısıtıcı lambadan daha çok çalışmasın :)

Tetra Fauna ReptoMin ve Tetra Fauna Gammarus bunları sipariş vermiştim elime geçti. Artık yarından itibaren bunları kullanacağız. Vitamin olarak ise Deepfix var elimde. Onu kullanıyoruz. Güneş oldukça fanuslarına alıp evin içinde direk güneşe koyuyorum ama malum dışarı çıkmıyorlar kışın. Durdukları oda güneş alıyor ama onlara güneşin direk vurması çok az süre. Ayrıca çok da etki etmiyordur diye düşünüyorum. Daha pek minikler. Kabuklarında problem yok. Sanırım büyümeye de başladılar. Hep açlar ve gayet sağlıklılar. :)

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

camdan uv ışığı geçemez diye biliyorum o nedenle dışarıda güneşlendirmek gerek ve bu kış aylarında olmaz biraz daha büyüdüklerinde yaz aylarında biraz sıcak su içerisinde dışarı çıkarmak da fayda var :)

aldığınız yemler gayet kaliteli ancak bence çeşiti biraz daha arttırın örneğin seranın raffy psini ek besin olarak raffy minerali yine jbl nin ana yemlerini tavsiye ederim.

bunlar zorunlu ihtiyaç değildir sadece çeşit olsun.

Deepfix'i kullanmadım ama biyotorviti daha kaliteli diyorlar. Bütçenizi toparladığınızda sera reptilini tavsiye ederim.

Tüm bunların yanında 7-8 saat çalıştırmanız yeterli olur diye düşünüyorum. (aslında daha azı da yeterli ama kaplumbağaların karaya ne zaman çıkıp çıkamayacağını bilemiyoruz, sizinkiler fazla kalıyorsa daha az da kullanabiliriniz)

Yorumlarımda hata varsa lütfen belirtin hem Derya Hanıma yardımcı oluruz hem de ben doğrularını öğrenmiş olurum.

Isıtmakiçin kullandığınız lamba ile aynı sürede yanabilir. Günlük 6-10 saat civarı normaldir. Eğer %5lik değil %8lik UV lambası kullanılıyorsa bu süre biraz aşağı çekilmelidir.

Teşekkürler.

Bu konuyu okuduğum iyi oldu yoksa ben 24 saat çalıştıracaktım :) Bir tane timer (Zamanlayıcı) alıp uv lambasını ona bağlayacağım.

Geri