Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

UVB lamba sorunu

tosbikik

Yeni Üye
Merhabalar. Uzun zamandır piyasada uvb lamba bulamıyorum. Exo terra satılıyor fakat 375 TL ve benim öğrenci bütçemin çok üstünde. Crawl miracle diye bir marka buldum. 5.0 compact uvb 100 TL. Bu markayı almalı mıyım sizce? Daha önce kullandınız mı? 

Bir de uvb lambaların şekli önemli mi?

Bu markayı ilk defa duydum kalitesi nedir bilmiyorum ama verileri uygun. Yalnız yurtdışı geleceği için kırılma riski var bir de vergiyi artırdılar. O da eklenecek. Türkiyede fiyatları iyice uçurdular. Şimdilik bekle derim. Piyasa bir toparlasın. Şu an firmalar sipariş vermiyor maliyeti yüksek. Elde kalanı da istediği fiyata okutma derdindeler.

Hayvanın kabuk boyu ne kadar?

Cvp: RE: UVB lamba sorunu

cem' Alıntı:
Bu markayı ilk defa duydum kalitesi nedir bilmiyorum ama verileri uygun. Yalnız yurtdışı geleceği için kırılma riski var bir de vergiyi artırdılar. O da eklenecek. Türkiyede fiyatları iyice uçurdular. Şimdilik bekle derim. Piyasa bir toparlasın. Şu an firmalar sipariş vermiyor maliyeti yüksek. Elde kalanı da istediği fiyata okutma derdindeler.

Hayvanın kabuk boyu ne kadar?

Kabuk boyu 9 cm fakat su kaplumbağası değil. Tabi yine de uvb lambaya ihtiyacı var bu nedenle haftada bir gün d vit. haftada 2 gün sera reptilin multivitamin veriyorum. Haftada 3-4 gün de en az bir saat parka güneşlenmeye gidiyoruz. 

Bu söylediğim marka gittigidiyorda satılıyor şuan. Ama bilinmedik bi markayı almaktansa beklemek daha mantıklı sanırım.

Deviti önerecektim bende, tamam haftada bir uygun, bir damla yeterli. Deviti max 2 ay kullanıp 1 ay bırakıp dinlendir sonra tekrar başla yalnız yaz dönemi gerek yok dışarıdan aldığı güneş yeterli günde 20-30 dakika güneşe maruz kalması D vitamini sentezlemesini sağlar. Sürekli de çıkarmana gerek yok. Haftada 2-3 gün çıkarsan yeterli gelir.

Kış ve sonbaharda uvb ampule ihtiyaç olur, kış uykusuna yatmıyorsa tabi. O vakit alır yada devit ile devam edersin. Şu an ampule acele etme.

Marulda kalsiyum içerir.

Hayvan 12 cm kabuk boyunu geçince deviti haftalık 2 damlaya çıkarırsın. Ampulü alınca kullanmayı bırakırsın.

cem' Alıntı:
Deviti önerecektim bende, tamam haftada bir uygun, bir damla yeterli. Deviti max 2 ay kullanıp 1 ay bırakıp dinlendir sonra tekrar başla yalnız yaz dönemi gerek yok dışarıdan aldığı güneş yeterli günde 20-30 dakika güneşe maruz kalması D vitamini sentezlemesini sağlar. Sürekli de çıkarmana gerek yok. Haftada 2-3 gün çıkarsan yeterli gelir.

Kış ve sonbaharda uvb ampule ihtiyaç olur, kış uykusuna yatmıyorsa tabi. O vakit alır yada devit ile devam edersin. Şu an ampule acele etme.

Marulda kalsiyum içerir.

Hayvan 12 cm kabuk boyunu geçince deviti haftalık 2 damlaya çıkarırsın. Ampulü alınca kullanmayı bırakırsın.

Deviti ben de sizin başka konulara yaptığınız yorumlardan öğrenip kullanmaya başladım.  :133: 

O zaman şimdilik devit vermeyi bırakıyorum sadece 2 gün multivitamin veririm. Zaten dışarı güneşlenmeye çıkıyoruz. Teşekkür ederim  :ar4fd:

Cvp: UVB lamba sorunu

tosbikik' Alıntı:
Merhabalar. Uzun zamandır piyasada uvb lamba bulamıyorum. Exo terra satılıyor fakat 375 TL ve benim öğrenci bütçemin çok üstünde. Crawl miracle diye bir marka buldum. 5.0 compact uvb 100 TL. Bu markayı almalı mıyım sizce? Daha önce kullandınız mı? 

Bir de uvb lambaların şekli önemli mi?
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Merhaba dostum ben de o lambadan satın aldım fakat şuan tam faydasını gözlemleyemiyorum[/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif] çünkü akvaryumum pencere yanı olduğu için ve şuan havalar güneşli gittiği için hayvan ihtiyacını güneşten direkt sağlıyor. Bakalım kışın bi gözlemim olursa burdan güncelleriz durumu.[/font]

Uvb camdan geçmez. O açıdan bir faydası olmaz. Isıtma lambası ise yaz kış gereklidir. Günde 12 saat yakarız. Uvb ampulü ise günde 2 saat. Yalnız hayvan tek olduğu için kuru alana en çok çıktığı saatte 1 saat açman yeterli günde 20 dakika altında durması ihtiyacını karşılar. Hayvanı gördüm ihtiyacı yok, kabuğu güzel. Haricen diğer konuda yazdığım yemleri verirsen hayvan D vitamini ihtiyacını karşılar.

Pencere yanından alırsan iyi olur. Akvaryum ışık görsün ama doğrudan güneş görmesin yosunlanma yapar. Hayvan kuru alandayken pencere ve/veya klima açmıyoruz. Kısaca esinti, cereyanda kalmasın akciğer enfeksiyonu olur.

cem' Alıntı:
Uvb camdan geçmez. O açıdan bir faydası olmaz. Isıtma lambası ise yaz kış gereklidir. Günde 12 saat yakarız. Uvb ampulü ise günde 2 saat. Yalnız hayvan tek olduğu için kuru alana en çok çıktığı saatte 1 saat açman yeterli günde 20 dakika altında durması ihtiyacını karşılar. Hayvanı gördüm ihtiyacı yok, kabuğu güzel. Haricen diğer konuda yazdığım yemleri verirsen hayvan D vitamini ihtiyacını karşılar.

Pencere yanından alırsan iyi olur. Akvaryum ışık görsün ama doğrudan güneş görmesin yosunlanma yapar. Hayvan kuru alandayken pencere ve/veya klima açmıyoruz. Kısaca esinti, cereyanda kalmasın akciğer enfeksiyonu olur.
teşekkürler cem bey, yosunlanma konusunu düşünmemiştim hiç. tesadüfen güneş altındayken uvb de yakıyordum faydası olmuştur sanırım.esinti konusuna çok dikkat ediyorum sucul hayvan olduğu için esinti direkt üşütüyormuş.lambanın gerçek uvb olup olmadığını teyit edebileceğimiz bir yöntem var mı? şuan piyasada satılan en makul ürün bu gibi duruyor, en azından başka alanlar ve almayı düşünenler için bir rehber de olur.

Ampulün markası nedir bir kaç watt mesafeyi ona göre ayarlayalım.

Uvb'nin radyasyon oranı uva'dan yüksektir el ve göz temasından kaçın. Çocuk varsa yanarken odaya girmesin. Lamba çanağından ucu sarkıyorsa alüminyum folyo ile çanağa dolayıp uzat ampulün ucu yandan görünmesin.

Kaplumbağalara uygun olan 5.0 (%5) oranlısı. Üzerinde yazıyor mu oranı?

cem' Alıntı:
Ampulün markası nedir bir kaç watt mesafeyi ona göre ayarlayalım.

Uvb'nin radyasyon oranı uva'dan yüksektir el ve göz temasından kaçın. Çocuk varsa yanarken odaya girmesin. Lamba çanağından ucu sarkıyorsa alüminyum folyo ile çanağa dolayıp uzat ampulün ucu yandan görünmesin.

Kaplumbağalara uygun olan 5.0 (%5) oranlısı. Üzerinde yazıyor mu oranı?
13w uvb 5.0 yazıyor üstünde. crawl miracle diye bir marka.

https://www.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/uvb-lamba-5-0-13w-tropical-terrarium-bulb-ucretsiz-kargo_pdp_561740837?utm_source=google-pla&utm_medium=paid-search&utm_content=402878555412&utm_term=86192692032&ga_prodid=561740837&ga_merchantid=134554160&sc_gcsp=gg&gclid=Cj0KCQjwoPL2BRDxARIsAEMm9y84rpg9ZjtCi2GDVUlPGcV9g6WHAF-8IISsnqdoiOoWNITyrdBSylQaAnbsEALw_wcB

Tamam demiştin görünce hatırladım. Üzerinde yazdığına göre doğrudur. İçinde uva olmayabilir. Kutudaki yazılara bak uva yazısı gözükmüyorsa sadece uvb'dir.

13 wattlık uvb için mesafe tabandan 18-19 cm'dir. 25 W için 28-29 cm.

Cvp: UVB lamba sorunu

Bakiyorum bakiyorum bulamiyorum.

Meger Fener kategorisine almislar. Saka gibi. Adamlara sevabina msj atayim da duzeltsinler.

Piyasa aciginda ne idugu belirsiz markalar cikmis. Sakin almayin. Diger alisveris sitesinde kirik gelen de var. Ki zaten markasizlar.

Cevap geldi. Dogru kategori ucreti 2 kat fazla diye oyle yapiyorlarmis. O sekilde arayinca baska fenerler de buldum =)))))))

Mesajima like gonderen arkadasim icin not dusuyorum. 2.el kisminda arkadasimin sifir uvb ampulleri mecvut.

Merhabalar, acilen uvb lamba almam gerekiyor. Ancak yukarıda da bahsedildiği üzere 5.0 seviyesindekiler 500 lira ve üzeri veya ben uygun tutarda bir ürüne denk gelmedim. Ancak muadili vardır belki diye sizlere sormak istedim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Kaplumbağa 7 cm boyunda ve önceden kabuğu koyu yeşildi, çam rengindeydi, son bir ay içerisinde kabuğunda renk açıklıkları gördüm. ????Her türlü UVB marka ve linklerini bekliyorum.

Büyüdükçe altbağadaki desenler kaybolup yerleri siyah renk alır.

Üstbağada ise haki olarak kalabilir, mat haki, gri maviye çalan gri, kahverengiye dönebilir bunlar normaldir. Bazı hayvanlarda sarı çizgiler genişler ama genelinde siyahlık daha fazla olur.

Ampul konusunda sanırım Emre yardımcı olur. O piyasaya daha hakim bu konuda.

Büyüdükçe altbağadaki desenler kaybolup yerleri siyah renk alır.

Üstbağada ise haki olarak kalabilir, mat haki, gri maviye çalan gri, kahverengiye dönebilir bunlar normaldir. Bazı hayvanlarda sarı çizgiler genişler ama genelinde siyahlık daha fazla olur.
Üstbağada bazı kareleri açık kahverengiye döndü. O yüzden çok korktum ve bu yorum beni rahatlattı. Çok çok teşekkür ederim. UVB önerilerini de ayrıca bekliyor olacağım, teşekkürler.

Geri