Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

uvb ve ısıtıcı lamba

ezgiuygar

Bronz 5 Üye
İnternetten Sylvania Reptistar Minilynx % 6 UV - 23 Watt adlı uvb yi buldum ampul şeklinde bu ürünü kullanan veya hakkında bilgisi olan biri varsa yardımcı olabilirse çok sevinirim. Ayrıca ısıtıcı lamba olarak neyi tavsiye edersiniz? Normal ampul olarak veya infrared bulb tarzı olarak? Şimdiden teşekkürler..

UVB için bilgim yok. Isıtma lambası olarak 40lık soft ampullerden alabilirsin.

kaplumbağa gibi kabuklu hayvanlarda iskelet ve kabuk yapısı kalsiyuma çok ihtiyaç duyar.UVB ye aslında bizde ihtiyaç duyarız biliğiniz gibi dünyamızın yaşam enerjisi güneşten gelir.Kaplumbağalardaki kalsiyum metabolizmasının en çok ihtiyaç duyduğu D3 vitamini ise yeşil bitkilerde çok fazla bulunmaz.Kaplumbağalar bu açığı güneş ten gelen UVB ışınlarının bünyelerinde D3 vitamini sentezlemesiyle (oluşturmasıyla ) kapatırlar.Eğer yeterli D3 vitamini sentezleyemezse kaplumbağanın kalsiyum metabolizması yeterince desteklenemez sonuç olarak kabuğu yumuşar , yemekten içmekten kesilir ve ÖLÜR. UVB ışın ile kaplumbağanın kalsiyum metabolizması arasındaki ilişki daha kompleks ama kafa karıştırmamak için detaylı yazmıyorum basit anlatıyorum (bu noktada benim nacizane bir düşüncem var.Su kaplumbağaları daha ziyade hayvansal gıda ile beslendikleri için gıdalarından D vitamin alma olasılıkları kara kaplumbağalarına göre daha yüksek.Yani onlar için durum azıcık daha iç açıcı gözüküyor.Ama ne kadar D vitamini alıyorlar acaba bilemeyiz..) Demekki kaplumbağamıza D3 vitamini lazım.Dünya üzerinde 2 farklı görüş var.Çok daha az kişinin katıldığı görüşe göre kaplumbağalarda vitamin takviyesi ile bu D3 ihtiyacı karşılanabilir ve UVB ışını olmadan idare edilebilinir.Karşı görüş ise UVB ışınının mutlak sağlanması gerektiği yönünde .Profesyonellerin çoğu bu fikri destekliyor.Yani UVB ışını şart diyor Peki UVB ışınını nasıl sağlıyabiliriz.Birinci temel kaynak güneş, kısaca güneşe çıkartın yada gün ışığı veren tip UVB lamba alın.( Dikkat gün ışığı veren tip UVB lamba , diğer mikrop öldürücü tip UV tipi lamba değil )

Bu yüzden bence kaliteli bir uvb lamba...

Geri