Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Uykucu kaplumbik

arycanda

Bronz 5 Üye
Uyku seven kaplumbağa olur mu? Gün boyu uyuyor, elime alsam bile kolay kolay gözünü açmıyor, açarsa da nazlana nazlana. Ama yemek saatlerinde uyanık ve fıldır fıldır. Yemek saati dışına çıkınca derin uyku, genelde su altında, bazen yüzeye yakın nadiren kuru alanda. Bu bir hastalık mı, tercih mi?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Su ısısı nedir?
Su ısıtıcı ve ısıtma lambası mevcut mu?
Kabuk boyu kaç cm?
Verdiğiniz yemler nedir?
Vitamin damla veriyor musunuz?
Hayvanı dışarı çıkarıyor musunuz?
Esintiye maruz kaldı mı?

arycanda

Bronz 5 Üye
Kaldığım yerden devam edeyim. Kaplumbağamla ilgili çözemediğim bir konu var. Gözlerinde çözemediğim bir problem var sanki. Arada Genta kullandığım dönem oldu. Sonra sanki hiç sorun kalmamıştı, 1 hafta bizden uzak kaldı, geri geldi. İlk başta iyi gibiydi sonra göz sorunu başladı mı acaba dedim, kızım da şişti dedi, çok uyuyor dedi, bakınca normalden farklı gibi gözüktüğü için ben de Genta aldım ve uygulamaya başladım dün itibari ile. Ancak ilginç gelen konu sudan dışarı çıkarıyorum damla için; ilk damla bir şey yok, ikinci damla birden kızarıyor şişiyor sanki, üçüncü damla hop kızarıklık gitti, ne oluyor anlamıyorum. Bu özel bir dizilim değil. İlk damlada da olabilir. Suya bırakıyorum keyfi yerinde, aynı havada. Ama sanki bir rahatsızlığı var ama tam da yok gibi. Ya da dışarı çıkardım diye sinirleniyor da gözleri mi kızarıyor, peki neden 5 - 10 saniye içinde tekrar normale dönüyor? Su olarak filtrelenmiş su ve/veya içme suyu kullanıyorum. Kuru alan ve ısıtıcı lamba var. Su ısıtıcısını çıkardım hava sıcaklıkları nedeniyle, iç filtre ile temizleniyor ve zeminde kum var. Henüz 1 yaş civarında sanırım, geldiğinden beri iyi bir büyüme eğrisi var ve kendisi genetik olarak kabuk dizilim hatalı özel bir kaplumbağa. Belki de bundan dolayı bir sorunu vardır. :(

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Hayvanın gözlerini, önden başı dışarıda iken bir tane, bir de tepeden tüm kabuğu görünecek şekilde birer resmini çekip atabilir misiniz?

Cevap yaz kutucuğundaki resim şekline basıp yükleyeceksiniz.

arycanda

Bronz 5 Üye
tempImage4JsWoU.jpg
tempImage5oor92.jpg

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Göz kapakları içinde bir miktar iltihap kalıntısı var. Onun harici kulaklar sağlam. Kabuk gensel hatalı ama yapısal olarak şekli güzel.

Gentayı sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatıp kuru yerde 15 dakika kadar bekletin. Sonra suya alın. 1 hafta uygulayın sonra tekrar bakalım.

Kızarma işi enfeksiyon varsa ilk uygulamalarda gözü bir miktar yakar, sonra düzelir. Göz tepki olarak kızarmıştır. Klor oranı yüksek suda da gözler aynı tepkiyi verir.

Bunun harici suda yamuk durma, kuru alanda olduğundan fazla dinlenme, hırıltılı ve/veya derinden gelen ses, var mı?

Büyüyen hayvan sağlıklıdır. Boy uzaması durduğunda hayvan herhangi bir hastalığa yakalanmış demektir. Tüm enerji hastalığa harcanır.

arycanda

Bronz 5 Üye
Suda yamuk durma, kuru alanda normalden fazla dinlenme, hırıltı vb bir durum gözlemlemedim. Keyfi yerinde yemek zamanı da ekstra hareketli. İlaca başlamıştım zaten devam ederim. Teşekkürler...

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Tamam o zaman birşeyi yok. Bir hafta sonra gözlerinin resmini atın bakalım bir daha.

arycanda

Bronz 5 Üye
Merhaba Cem Bey,
Tedaviyi sürdürdüm sonrasında uykucudan 10 gün kadar uzak kaldık ama ilaca devam edildi. Değişen bir şey yok gibi, çok dengesiz, 2 gün tamamen normal mesela bugün kuru alanda uyuyor gördüm, gözler kızarık. Elime aldım açtı gözleri hafif nazlı bir şekilde, göz kapakları kızarık. Bu ya genetik bir konu ya da genta kurtarıcı olamıyor. Daha güçlü bir şey mi kullanmalıyım, kendi haline bırakıp izlemeli miyim bilemiyorum? Gözde iltihap kalıntısı var demiştiniz, nasıl anlıyoruz? Belki onu anlarsam daha iyi takip edebilirim. Bu gözlerde kızarıklık gibi durumlar dışında normal bir hayatı var. Yemeğe atılıyor, yemek için gerekirse savaşıyor, cabada cabada suları sıçratıyor, arada kuru alanda, arada suda, suya girince gözündeki kızarıklık ya da uykuluymuş gibi durum anında sonlanıyor, büyüme de devam etmekte. Ne yapmamı önerirsiniz?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Yanlardan gözlerinin net birer resmini çekip atabilir misiniz? A vitamini eksiliği olabilir.

Su olarak şebeke suyu mu kullanıyorsunuz? Bazı bölgelerde kloru fazla kullanıyorlar bu hayvanların gözünü yakıyor.

Gentayı yeni mi aldınız eskisini mi kullanıyorsunuz?

Akvaryumdan dışarı çıkarıyor musunuz yerde geziniyor mu?

Göz kapağı altında beyazlık olur. Bu iltihap büyüdükçe gözü kaplar ve taşlaşıp kalır.

Isıtma lambası var mıydı? Konuda göremedim.

arycanda

Bronz 5 Üye
Çekip gönderirim
Filtrelenmiş su ve/veya içme suyu kullanıyordum, genellikle yarı yarıya gibi ancak artık tamamen içme suyuna döndüm
Genta süreli olduğu için yeniliyorum
Temizlik esnasında aktardığım kapları dışında akvaryumdan dışarı çıkarmıyorum, 30-35 yıl önce beslediğim kaplumbağamı sık çıkarırdım, evde gezinirdi, bunlar akvaryuma mahkum yaşıyorlar
Altta ikinci kapak gibi açılıp kapanan bir yapı var o mu acaba?
Evet ısıtma lambası var

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Yarın resimlerine bakalım. Durumu değerlendirelim.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
A vitamini eksikliğine benziyor. 3. Göz kapağında kılcal kızarıklık var. Vitamin damla kullanıyor musunuz?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Gentayı bırakalım. Pazar gününe kadar günde iki damla vitamin verin. İçeriğinde A vitamini var değil mi?

arycanda

Bronz 5 Üye
Evet A vitamini var. Sera Reptilin

Dengesizlik yani git-geller sürüyor, 2 gün hiç sıkıntı yok sonra 2 gün gözlerde kızarıklık, kızarıklık olan zamanlar kuru alanda zirveyi kapıyor, gözünü açması biraz uzun sürüyor, yani uykudan kalkış uzuyor, genellikle tam açışı suya girdikten sonra yapıyor, yemeği görünce hareketleniyor, gözler tamamen açılıyor. Biraz daha nazlı ve büyüme hızı diğerinden biraz daha yavaş olduğu için (ufak bir boy farkı oluşmaya başladı) alfa olma şansını zaten kaybetti ama yine de gerektiğinde mücadelesini veriyor. Pısırık değil neyse ki. Ancak büyümede fark artarsa ayırmam gerekir ki onlar için de pek keyifli olmaz herhalde. Gözle ilgili durum genetik bir konu değilse belki yemek için ataklarda bazen diğerinin tırnağı vs geliyordur. Çünkü diğeri oldukça çılgın, yemek zamanı tam çılgın. :) Yemlerini verirken aşırı bir tüketim farkı olmaması için özen göstermek gerekiyor. Diğeri her türlü yeme atak, özellikle vitaminli yemi elimden vermem gerektiğinde, kapınca bir kaçışı var ki suda inanılmaz.

Görünen o ki gözle ilgili bu durumu takipte kalmak dışında şu an ekstra yapılacak bir şey yok.

Yazmamın asıl nedenine gelecek olursak, vitaminin düzenli kullanımı için sizin öneriniz nedir Cem Bey?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Vitamine bir hafta daha devam edin. Vitamin eksikliğine bağlı bir durum mu görelim.

Bu hayvanı ayrı köşede besleyin. Boy farklarında bir sebepte yem konusunda gözleri birşey görmediği için istemsiz biçimde diğerine vurarak hasar vermesidir.

Göz kusurunda genetik bozukluk ne okudum ne gördüm. Göz kızarmaları A vitamin eksikliği yada suda fazla klor olursa olur. Yada kimyasala maruz kalırsa. Yada darbe yerse veya bir yere çarparsa. Akciğer enfeksiyonu yan etkisi böyle iz bırakmaz.

arycanda

Bronz 5 Üye
Teşekkürler, vitamine devam ediyorum o halde. Yem kısmını öyle yapmaya çalışıyorum, diğeri her tarafa yetişmeye çalışsa da. Gerçi bir sefer elimde tutup kaldırdım, yukarıdan diğerini izledi, olayı biraz anladı galiba. :)
Kimyasal ve klor olmadığına göre (varsa biz de içiyoruz. :D) konumuz A vitamini eksikliği ya da diğeri görmediğimiz zamanlarda bir şeyler yapıyor. :)
Tekrar teşekkürler...

arycanda

Bronz 5 Üye
Merhaba Cem Bey,
İyileştiremiyoruz sanırım :(
Vitamini vermek de diğeri kadar kolay olmuyor çünkü sıkıştırılmış yemleri ilk farklı verileni denese de sert geliyor herhalde sonra o yeme bir daha hiç bakmamaya başlıyor. Varsa yoksa sürekli Gammarus. Diğeri ne versem atlıyor bu ne yazık ki nazlı bir kaplumbağa.
Son durumda konumuz tekrar iltihap mı oldu acaba?