Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hangi Yemler Olmazsa Olmazdır

sadolet

Yeni Üye
Merhaba

10 cm ve 12 cm boylarında iki kaplumbağam var. Forumu inceledim ama hangi yemleri almam gerektiği konusunda kafam karıştı

Elimde epeyce sera'nın raffy p ve raffy ı yemleri var. (Ekstradan raffy mineral de vardı ama bitti, Raffy p içindeki mineraller de bitti)

Şimdi yeni yem almak istiyorum. Ama 10-15 çeşit yem alıp her gün farklı yemlerle besleme lüksüm yok. En gerekli olan birkaç yem daha alıp beslenmelerine ekleyebilirim. Bana bir tavsiyede bulunursanız çok sevinirim, duamı alırsınız

Şimdiden teşekkür ederim

Bir de d vitamini için ampülümüz vardı ama patladı, evin içine çok kötü bir koku yayıldı. Zararlı bir içeriği var diye endişe ettim, tekrar o ampüllerden almasam, d vitaminini ağızdan versem istiyorum bu konuda ne tavsiye edersiniz

Foruma hoşgeldiniz.

Fiyatlar yükselip çeşitlerde azalınca yemler değişti.

Mineral olarak tropical biorept W yemi alın.

Gammarusu bir daha almayın. Hayvanlar büyük yemede zorlanırlar. Diğer kurutulmuş yemler pahalı. Bitince yada şimdiden dajana gammarus sticks yemi alın.

İsterseniz ek olarak tetra reptomin yada omega one adult turtle sticks yemi alabilirsiniz.

Eyvallah, Allah razı olsun ilgilendiğiniz için

Bu durumda elimde 4 çeşit yem olacak
1.raffy p (bittiği zaman dajana gammarus sticks)
2.raffy ı
3.tropical biorept W
4.tetra reptomin yada omega one adult

bunları nasıl bir sıklıkla vermem uygun olur

bir de bunlardan herhangi birinin içinde (ampül yerine idare edecek şekilde) d vitamini var mıdır, 😅

Raffy I bitince dajana gammarus sticks alacaksınız.

Raffy P yemi yiyorsa ona devam edebilirsiniz. Raffy P, tetra reptomin ve omega one ana yemlerdir.

8 cm kabuk boyu üstü günde tek öğün yer. Toplam kafa hacmi kadar olacak. Tam ayarlayamazsanız 1-2 fazla stick verebilirsiniz.

1 RaffyP stick 2 gammarusa denktir. Gammarusu ona göre verin.

Tabana vitasand pro78 marka sarı silis kum alın. Hayvanlar eşelenip vakit geçirir.

Yemleri alın ona göre program yapalım.

Bir de d vitamini için ampülümüz vardı ama patladı, evin içine çok kötü bir koku yayıldı. Zararlı bir içeriği var diye endişe ettim, tekrar o ampüllerden almasam, d vitaminini ağızdan versem istiyorum bu konuda ne tavsiye edersiniz
Hayvanların kuru yerde başları dışarda iken önden ve tepeden komple resimlerini çekip atın bakayım. Ona göre gerekirse yazarım.

Evi hemen havalandırsaydınız. Evet içeriği zararlı solunması sağlıklı değil. Bir de bunlar radyasyon veriyor. Tozu suya döküldüyse genel temizlik lazım. Hatta yine de yenileyip temizleyin.

Cam kırılmamıştı ama kokunun ampülden geldiğini anlayınca hemen ampülü balkona çıkardım ve evi havalandırdım. Ama bir ay kadar oldu.

Bu sürede birkaç kez kendimiz için aldığım 1000 ıu dozdaki nutraxin d3 tabletten yem gibi verdim yediler. Ama hemen yutamıyorlar, onlar yutana kadar da tabletin birazı suda eriyor parçalanıyor

raffy'lerin isimlerini karıştırmışım, ne demek istediğinizi anlamıştım aslında

Sonuç olarak şu şekilde oldu:
1.raffy p elimde var
2.raffy ı elimde var (bittiği zaman dajana gammarus sticks alacağım inş)
3.tropical biorept W siparişi verdim
4.omega one adult siparişi verdim

Bu resimlerden anlaşılıyor mu, olmamış derseniz tekrar çekebilirim

Ekli dosyalar

• IMG_3124.JPG
    IMG_3124.JPG
    3.6 MB · Görüntüleme: 21
  • IMG_3127.JPG
    IMG_3127.JPG
    2.5 MB · Görüntüleme: 19
  • IMG_3142.JPG
    IMG_3142.JPG
    3.8 MB · Görüntüleme: 22
  • IMG_3145.JPG
    IMG_3145.JPG
    3.2 MB · Görüntüleme: 22
Göz ve kulakları iyi gözüküyor. Kabukta plakalarda katman var. Ağızdan uygulama yapmayın. Eczaneden devit damla alın. Haftada bir kabuğunu peçete ile kurutup iki damla sürün ve yayın. 30 dakika kuru yerde bekletin kalanı yine peçete ile silip akvaryuma alın. Plakalar atılınca orjinal renk ortaya çıkar.

Devit plakaları yumuşatır. Lamba ısıtıp gerdirir ve açar. Yalnız ampul düşük wattlı sanırım. Bu konuda bilgi verdim. Lamba ve ampul alın.

Akvaryum üstü açık olacak. Su ısıtıcının cam kısmı komple su içinde olacak. 28 dereceye ayarlı. Cam iç derece daha net veri verir.

Tabandaki taşları çıkarın.

Filtrenin su çıkışını su içine mi yönlendirdiniz. Ucu gözükmüyor.

Merhaba cem bey

Dediklerinizi yaptım. Taşları akvaryumdan çıkardım, 40wlık soft ampül buldum, onu taktım. Isıtıcının da cam kısmının tamamını suya soktum. Filtrenin su çıkış kısmını sormuştunuz, evet su içine yönlendirdim.

Yemler de geldi, yukardaki mesajımda yazdığım şekilde 4 çeşit yem oldu.

Sadece eczaneden d vit alma işi kaldı

İlginiz için tekrardan teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• IMG_3262.jpeg
    IMG_3262.jpeg
    2.3 MB · Görüntüleme: 10
Isıtıcı lambayı biraz daha ortaya konumlandırabilme şansınız varmı? çok köşede duruyor.

Havalandırma yeterli mi bakın. Akvaryum içi hava yoğunlaşırsa bu hayvanları rahatsız eder. Amonyakta uçuyor.

Su sesi sizi rahatsız eder mi? Hava kabarcığı suya oksijen verip kalitesini yükseltir.

Su emişi kuru alan tarafına alıp su çıkışı sol tarafa su yüzeyi üstünden 3 vantuzla ön cama doğru konumlandırın havadan çarpan su akvaryuma oksijen verecektir. Yada hava kabarcığı veren bir iç filtre olacak ki bu da akvaryumu daraltır.

Geri