Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Uzun bir aradan sonra kış uykusundan kalktılar

amir.mennan

As 5 Üye
arkadaşlar amir ve mennan 3 aylık uzun bir aradan sonra kış uykusundan kalktılar. Şimdi her birine 2 şer tane yem verdim. Sizlere sormadan yanlış birşey yapmak istemiyorum. Kış uykusundan kalkan bir kaplumbağaya nasıl davranılmalıdır. Yardımlarınızı bekliyorum :) Çok sevinçliyim yaa :)

Cvp: Uzun bir aradan sonra kış uykusundan kalktılar

6-Kış uykusundan uyanınca neler yapılmalıdır?

Kaplumbağa kış uykusundan uyandığı zaman zayıflamış olur.İlk olarak ısıtıcınızı tekrardan ideal su sıcaklığına (28 C dereceye) ayarlayın.Artık kaplumbağanızı
düzenli olarak vitamin ve proteince zengin yemlerle beslemelisiniz.Kaplumbağanızı eski kilosuna tekrardan kavuşturmalısınız.Bazı kaplumbağalarda kabızlık söz
konusu olabilir.Bu durumda 3-4 gün , günde 10-15 dakika boyunca 30 C derece su içinde tutun.Bu kaplumabağanızın barsaklarını ve enzimlerini tekrardan çalıştırır.
Konu linki: mailto:/forum/Konu-kis-uykusu-hibernasyon.html
Paylaşan üye : Tarçın~

kazma7' Alıntı:
6-Kış uykusundan uyanınca neler yapılmalıdır?

Kaplumbağa kış uykusundan uyandığı zaman zayıflamış olur.İlk olarak ısıtıcınızı tekrardan ideal su sıcaklığına (28 C dereceye) ayarlayın.Artık kaplumbağanızı
düzenli olarak vitamin ve proteince zengin yemlerle beslemelisiniz.Kaplumbağanızı eski kilosuna tekrardan kavuşturmalısınız.Bazı kaplumbağalarda kabızlık söz
konusu olabilir.Bu durumda 3-4 gün , günde 10-15 dakika boyunca 30 C derece su içinde tutun.Bu kaplumabağanızın barsaklarını ve enzimlerini tekrardan çalıştırır.
Konu linki: mailto:/forum/Konu-kis-uykusu-hibernasyon.html
Paylaşan üye : Tarçın~

Saolun konuyu iyice inceledim. Sanırım bu dönemlerde eski kilosuna kavuşması için biraz daha yemek vermem lazım :D

Kış uykusumu :eek: nasıl yani ısıtıcısı olan kaplumbağalar giriyormu kış uykusuna. ?

hayır ısıtıcım yoktu. tam almaya karar verdimki bir baktım uyanmışlar. ama ben paludaryum yapıcağım. Isıtıcıda alacağım :)

Ben ilk aldığımda küçükken ölüm kabında almıştım 2 yıl benle yaşamışlardı o kabın içinde 2 yıl boyunca kış uykusuna girip uyanmışlardı hiç birşey olmamıştı demek ki dayanıklılıkla ilgili birşey bu fakat 2.yılında plastik büyük bir akvaryum almıştım adanadaydık ısıtıcıya gerek kalmıyordu su sabaha sıcaklıyordu ne alametse :D 3.yılında öldü malesef :( güzellerim hiç unutmadım onları beni çok seviyorlardı. :(

hımmm üzüldüm ya :( 5 yıldır beraberiz kaplumbağalarımla. Her kış, kış uykusuna yatıyorlardı. Allahtan Birşey olmadı. Sonra internette araştırma yaparken bu site karşıma çıktı. Ve yavaş yavaş kaplumbağalarımın neylere ihtiyacı olduğunu öğrendim ve uygulamaya başladım. Allah ahmet beyden razı olsun bu siteyi açtığı için.

İyiki bu site var,Ahmet beyin sayesinde bir çok kapluş kötü yaşamdan kurtuldu ^^ Gözünüz aydın Fırat bey :)

Kış uykusundan kalksalar bile şuanda bünyeleri çok masum en ufak birşeyde hasta olacaklar dışarı çıktığınızda ilk içiniz ısıtıcı almak olsun.

KillerPrince' Alıntı:
Kış uykusundan kalksalar bile şuanda bünyeleri çok masum en ufak birşeyde hasta olacaklar dışarı çıktığınızda ilk içiniz ısıtıcı almak olsun.

evet ilk işim o olucak :)

Geri