Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Videolu kuru alan yapımı

Belkiz Caliskan

Taç 2 Üye
Farkettim ki kuru alanı yeni yapacak arkadaşların kafasında soru işaretleri var. Bende bir videoda anlatmak istedim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: Videolu kuru alan yapımı

belkız saol video için ancak kafama takılan bir soru daha var. cd kabını ne şekilde koycaz akvaryuma. tesmi düzmü ?

Fırat istediğin gibi yapabilirsin birşey farketmiyor zaten...
Sırf senin için yorum yaptım yoksa yapmayacaktım fırat birde delerken kenarlarını birşeyi ateşe tutup delebilirsin yada zarar vermeden kırabilirsin -_-

Delmene gerek yok aslında. Vantuzları yapıştırıp CD kabını üstüne koyabilirsin. Ben öyle kullanıyorum.

Cvp: Cvp: Videolu kuru alan yapımı

_Emre___' Alıntı:
Fırat istediğin gibi yapabilirsin birşey farketmiyor zaten...
Sırf senin için yorum yaptım yoksa yapmayacaktım fırat birde delerken kenarlarını birşeyi ateşe tutup delebilirsin yada zarar vermeden kırabilirsin -_-

emre benım demek istediğim şey şu. bak şimdi. belkız yaparken ne yapmıs. cd kabının ön tarafı kaplumbagalar tırmanması ıcın aşşağı dogru yapmıs. kaplumbağalar tırmandıktan sonra düz bir alanla karsılasıyor ve orayı kuru alan olarak kullanıyorlar. işte ben o açıyı bir türlü sağlayamadım. cd kabını şekilden şekile soktum o açıyı yakalayamadım. örnek olarak cd kabı ya dümdüz oluyor. yada ön tarafı aşşagı dogru dimdik duruyo,arka tarafı yine düz oluyo. o açıyı sağlamam için ne yapmam lazım.

sanırım anlatamadım derdimi ama belki anlayanlar çıkar. yardım edin lütfen

:) CD kabı kapanıp açılıyor ya. Uygun bir açı verin rampaya , sonrada o rampanın sabit kalması için rampanın altına vantuz koyun.

AlperDeniz' Alıntı:
:) CD kabı kapanıp açılıyor ya. Uygun bir açı verin rampaya , sonrada o rampanın sabit kalması için rampanın altına vantuz koyun.

vantuzu nereye sabitlicem ?

Akvaryuma yapıştırcaksınız vantuzu :)

ondan bahsetmiyorum. rampanın altına koyacagım vantuzu nereye sabitliyeceğim.

Sabitlemeyin. Rampanın sabit durması için sadece vantuzu altına koyucaksınız. :)
Bence siz deneye deneye öğrenin çünkü anlatması zor oluyor. Zaten biraz mantıklı olursak anlarsınız nereden yapıştırıcağınızı :)

AlperDeniz' Alıntı:
Sabitlemeyin. Rampanın sabit durması için sadece vantuzu altına koyucaksınız. :)
Bence siz deneye deneye öğrenin çünkü anlatması zor oluyor. Zaten biraz mantıklı olursak anlarsınız nereden yapıştırıcağınızı :)
saol alper sanırım anladım. ufukun resmini çaldım. sanırım dediğin vantuz şu dimi

bak siyah daire içine aldım

Aynen öyle :) Benim dediğim daha farklıydı ama buda aynı işlevi görüyor :)

Bi kuru alan yapımı bende göstereceğim.Benim yapacağım kuru alan amerikan hasırından(ahşap) olacak .Böylece kokuların önüne bi nebze geçmiş oluruz.

bu da bi ornek foto:

Emrah Bey ahşabın suya temas ettiği kısımda küf, koku, suya salınım v.s olmadı mı?

Gayet güzel bir anlatım olmuş, teşekkürler. Alan tasarrufu için iyi bir yöntem :)
Bence tek dezavantajı biz evde yokken vantuz çıkar yada kayarsa kuru alan suya düşer.
Belkız, vantuzları yapıştırırken ek bir yapıştırıcı kullanmadın değil mi? Sadece kendi özellikleriyle cama tutturdun sanıyorum.

Vantuzlar cama kendiliğinden yapışıyor ve hiç çıkmadı şu ana kadar :) Videoda yapışmamasının sebebi çıkarıp takmam sanırım, zaten yapışmayınca sıcak suyun içinde biraz beklettim eski yapışkanlığına kavuştu. Yapıştırıcı ya da silikon kullanmadım :)

Belkiz Caliskan' Alıntı:
Emrah Bey ahşabın suya temas ettiği kısımda küf, koku, suya salınım v.s olmadı mı?

Ben haftada bir kez detaylı temizlik yapıyorm akvaryumda.Bi hafta sonra baktığımda bahsettiğiniz hiç bir olumsuzluk yaşanmadı.Piyasadaki malzemeleri kullanırken nerede kullanılacağına iyi bakarım herhalde mühendis olduğumuzdan kaynaklanıyor:)
Bu amerikan hasırları mutfak tezgahlarında kullanıldığı için suyla çok fazla etkileşim göstermiyor.Ayrıca fark ettiyseniz cubuklu cubuklu olduğu için herhangi bir seklin üzerine( ki bu cd kabı da olabilir ) tam olarak uyabiliyor. üstelik ısınınca koku falan da yapmıyor bilmiyorum kaydırmaz halı nasıl oluyor bu konuda.

Geri